נציגים של המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים של ארצות הברית חשפו היום את סעיפי ההדחה נגד נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. הוא מואשם שניצל את סמכותו כנשיא ושיבש הליכים בקונגרס. טראמפ: "להדיח נשיא מצוין, זה שיגעון פוליטי"

הדמוקרטים בבית הנבחרים חשפו אחר הצהריים (שלישי) את סעיפי האישום נגד הנשיא דונלד טראמפ, במסגרת הליך ההדחה נגדו בפרשת "אוקראינה גייט". טראמפ מואשם בשני סעיפים: ניצול סמכותו כנשיא ושיבוש הליכים בקונגרס. חשיפת הסעיפים עשויה להוביל להצבעה על הדחה בבית הנבחרים כבר השבוע או בשבוע הבא.

"הוא רואה את עצמו מעל החוק", אמר יו"ר ועדת המשפט, ג'רולד נדלר, שהציג את סעיפי האישום. "עלינו להיות ברורים – אף אחד, כולל הנשיא, לא מעל החוק". יו"ר ועדת המודיעין, אדם שיף, אמר כי טראמפ עדיין פועל לערער על הבחירות העתידיות בארצות הברית. לדבריו, אם הוא יוכל להתמודד בבחירות בנובמבר, סירובו של טראמפ לשתף פעולה עם הקונגרס יאפשר "לנשיאים עתידיים להיות מושחתים, מבלי לתת את הדין על כך".

במסיבת עיתונאים בוושינגטון הציג יו"ר ועדת משפט, ג'רי נדלר, את שני סעיפי אישום נגד טראמפ, כשלצידו נכחו חברי הקונגרס הדמוקרטים בראשות ננסי פלוסי. כמו כן, נכחו חברי הוועדה שחקרו את האפשרות להדיח את טראמפ מתפקידו כנשיא. מהדיווחים עולה כי הוועדה תפרסם את כתבי האישום בהמשך השבוע, דבר שיכול להיות הצעד הבא בדרך להדחת טראמפ.

טראמפ הגיב לפרסום בציוץ בטוויטר: "להדיח נשיא שהוכיח את עצמו בעמצאות תוצאות, שהביא את הכלכלה האמריקאית למצבה הטוב בהיסטוריה של מדינתנו, שהוא אחד הנשיאים המוצלחים אי פעם ושלא עשה שום דבר רע, זהו שיגעון פוליטי". מטה הבחירות של טראמפ מסר בתגובה להחלטה: "הדמוקרטים עושים הצגה פוליטית כי הם יודעים שאין להם מועמד שיוכל להתמודד מול טראמפ בבחירות הבאות".

בסוף השבוע שעבר שלח פאט סיפולון, היועץ המשפטי של הבית הלבן, מכתב לוועדת המשפט בסנאט, שבו התייחס לשימוע של הנשיא במסגרת הליך ההדחה. במכתב תקף סיפולון את החקירה נגד הנשיא ואת אופן התנהלותה, ועל פי בכירים אמריקנים משמעות שליחת המכתב היא איתות כי הבית הלבן לא מתכוון להשתתף בהליך המשפטי.

כזכור, במרכז הפרשה עומדת עדות שלפיה הנשיא טראמפ שוחח עם נשיא אוקראינה, וולדימיר זלנסקי, והפעיל עליו לחץ על מנת שיפתח בחקירה נגד בנו של יריבו, ג'ו ביידן. בעקבות העדות, טראמפ נחשד כי ניסה לשדל את אוקראינה להתערב בבחירות לנשיאות ארצות הברית. מדובר בפעם הרביעית בהיסטוריה של ארצות הברית שמוגשים סעיפי אישום בהליך הדחה של נשיא מכהן.

 

דו"ח חקירת ההדחה נגד טראמפ: "ניצל את סמכותו לרעה"