יו"ר כחול לבן בכנס "להגנה על שלטון החוק": "כפי שנראה כרגע אנחנו הולכים לבחירות בפעם השלישית בשל ניסיון של נתניהו להגיע לחסינות, נפעל בכנסת בכדי לבחון את חוק החסינות". שקד: "לא יכול להיות שמערכת המשפט וממציאה חוקים חדשים"

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ ח"כ בני גנץ תקף היום (רביעי) את הליכוד ואמר כי, "יש לאקונה בפעילות הממשלה. יש יותר ממשרד אחד שבו השר הממונה עסוק בלתקוף את המשרד שעליו הוא ממונה. התפקיד של שר הוא אכן לפעול לשפר את המערכת ולא להיות "קצין תורן", אבל המרחק בין ביקורת לבין השתלחות הוא גדול, והמרחק בין השתלחות להסתה הוא קטן".

בכינוס בכנסת ל"הגנה על שלטון החוק" בהובלת ח"כ רויטל סויד אמר גנץ כי, "ההקשר של השימוש בחוק החסינות יצא מפרופורציה. לפי מה שנראה כרגע, אנחנו הולכים היום למערכת בחירות שלישית בשל ניסיון של נתניהו להגיע לחסינות. נגד זה חייבים לקום. לא לכך כוונה החסינות לחברי הכנסת, אלא בכדי לאפשר להם לבצע את תפקידם. אנחנו נפעל בכנסת הזו אם תשרוד או בכנסת הבאה בכדי לבחון את הנושא הזה ולמצות את הטיפול בו. אין מקום לחסינות, וחוק החסינות בישראל צריך להיות מותאם ויש להשתמש בו עבור מה שהוא נועד".

שרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד השתתפה גם כן בדיון ואמרה כי, "אני מכירה היטב את היועץ המשפטי לממשלה, את שופטי בית המשפט העליון ואת נשיאת בית המשפט העליון, עבדתי איתם כ-4 שנים הם אנשים שהמדינה יקרה להם. כמו כן אני מכירה היטב את ציבור הימין אותו אני מייצגת".

"לכן", הוסיפה, "אני אומרת, קביעה של מערכת המשפט שראש הממשלה לא יכול להתמודד ולקבל את המנדט להרכבת ממשלה, זו השתלטות עוינת של מערכת המשפט על הדמוקרטיה בישראל, הציבור לא יקבל את זה ואני יודעת שזה לא יקרה. לא יכול להיות שהחוק מאפשר לראש הממשלה לכהן ובאה מערכת המשפט וממציאה חוקים חדשים. אני אומרת לכם, זה לא יעבור בשקט ואני מבקשת, אל תעשו דבר כזה. תנו לעם להחליט, הוא לא פחות חכם משופטי בג"צ".

יצוין, כי גם שר המשפטים לשעבר הפרופ' דניאל פרידמן שנשא דברים בכנס השמיע אף הוא דברים דומים, וקרא למנדלבליט שלא להכריע בענייניו של נתניהו. לדבריו, "בעקבות שבירת הכלים של המערכת המשפטית, הגיעה שבירת הכלים מצד המערכת הפוליטית".

כזכור, אתמול אמר גנץ כי, "אזרחי ישראל, נותרו קצת יותר מ-24 שעות בכדי למנוע בחירות יקרות ומיותרות. אני רוצה שתדעו שאני וחבריי בכחול לבן עושים את כל המאמצים בכדי למצוא מתווה שיביא להרכבת ממשלה מבלי שנוותר על עקרונות היסוד שבגללם נכנסנו לפוליטיקה. אני קורא גם הערב לנתניהו, תודיע, כפי שהבטחת לפני הבחירות הקודמות, שלא תסתתר מאחורי החסינות הפרלמנטרית ותלך להגן על חפותך בבית המשפט".

"חשוב לי לומר- יש לך את הזכות המלאה להגן על עצמך אבל אסור להפוך את הכנסת לעיר מקלט. עשה זאת בכדי שנוכל למצוא פתרון ולהרכיב ממשלה. למעלה ממחצית ישראל הצביעו לכחול לבן ולליכוד, יש לנו את האפשרות והאחריות להרכיב ממשלת אחדות טובה ישראל", דברי גנץ אמש.