ניסיונות להקמת ממשלה: בכירים בליכוד הציעו לראש הממשלה בנימין נתניהו להצהיר כי הוא מוותר על חסינותו תמורת הקמת ממשלת אחדות, מהליכוד נמסר: "כחול לבן בבולמוס של ספינים, אחרי שהכשילו בכל דרך אפשרית ממשלת אחדות"

שעות לפני תום המנדט ופיזור הכנסת: בכירים בליכוד הציעו לראש הממשלה בנימין נתניהו להצהיר כי הוא מוותר על חסינותו תמורת הקמת ממשלת אחדות עם כחול לבן, זאת על מנת "לחשוף" את הסרבנות לכינון ממשלה עם הליכוד במפלגתו של בני גנץ.

נתניהו מקיים התייעצויות בשעות האחרונות ושוקל להצהיר כי יוותר על החסינות. זאת על רקע המשבר הפוליטי, במסגרתו ממשיכה ההיערכות לבחירות ב-2 במרץ. לאחר האישור במליאה בקריאה טרומית, הוועדה המיוחדת לעניין הצעת חוק התפזרות הכנסת ה-22 והצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23 דנה בהצעות החוק ומכינה אותן לקריאה ראשונה.

במקביל, יו"ר סייעת הליכוד ח"כ מיקי זוהר, קרא לנתניהו להגיש בקשה לחסינות "בכחול לבן יודעים היטב שוויתור על בקשת החסינות משמעו סופו של עידן נתניהו. לכן, אני קורא שוב לראש הממשלה: הגש את בקשת החסינות וכך נקבל אותך רגוע ושקט לעבודתך למען אזרחי ישראל ונמנע מהתקשורת ומהשמאל את החגיגות על חשבוננו. אין לי ספק שאתה תוכיח את חפותך מיד בתום כהונתך בע״ה", כתב זוהר בטוויטר.

מהליכוד נמסר בתגובה: "כחול לבן בבולמוס של ספינים, אחרי שהכשילו בכל דרך אפשרית ממשלת אחדות ונכשלו בהקמת ממשלת מיעוט עם אחמד טיבי ואיימן עודה. נותרו עוד כמה שעות. אם כחול לבן יסכימו להחיל את הריבונות על בקעת הירדן והיישובים ביהודה ושומרון, ניתן להקים ממשלה מייד ולמנוע בחירות".

 

מרתון ההצבעות: הצעת חוק התפזרות הכנסת אושרה בקריאה טרומית

 

כזכור, יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ פנה אמש אל ראש הממשלה בנימין נתניהו וקרא לו "לוותר על החסינות" כדי לאפשר הקמת ממשלת אחדות עם כחול לבן ולמנוע בחירות יקרות ומיותרות.

בסרטון שפירסם גנץ אמר: "אזרחי ישראל, נותרו קצת יותר מ-24 שעות בכדי למנוע בחירות יקרות ומיותרות. אני רוצה שתדעו שאני וחבריי בכחול לבן עושים את כל המאמצים בכדי למצוא מתווה שיביא להרכבת ממשלה מבלי שנוותר על עקרונות היסוד שבגללם נכנסנו לפוליטיקה. אני קורא גם הערב לנתניהו, תודיע, כפי שהבטחת לפני הבחירות הקודמות, שלא תסתתר מאחורי החסינות הפרלמנטרית ותלך להגן על חפותך בבית המשפט".

גנץ הוסיף: "חשוב לי לומר, כי יש לך את הזכות המלאה להגן על עצמך אבל אסור להפוך את הכנסת לעיר מקלט. עשה זאת בכדי שנוכל למצוא פתרון ולהרכיב ממשלה. למעלה ממחצית ישראל הצביעו לכחול לבן ולליכוד, יש לנו את האפשרות והאחריות להרכיב ממשלת אחדות טובה ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה: בני גנץ, אני קורא לך לחדול מהספינים. אחרי 80 ימים הגיע הזמן שיום אחד, לטובת אזרחי מדינת ישראל, נשב ונדון ברצינות למען הקמת ממשלת אחדות רחבה, זה עדיין לא מאוחר.