ברית ההגנה בין ישראל לארה"ב קרובה מתמיד: מערכת הביטחון הקימה צוות חדש בתוך המשרד, שתפקידו לבדוק את המשמעויות של חתימה על ברית ההגנה עם ארצות הברית. במשרד חוששים מההשלכות ומההתחייבויות שישראל תאלץ לקחת על עצמה במסגרת ההסכם

מנכ"ל משרד הביטחון הקים בימים האחרונים צוות חדש בתוך המשרד, שתפקידו לבדוק את המשמעויות של חתימה על ברית ההגנה עם ארצות הברית. הצוות יבחן את המשמעויות ויגבש את עמדת מערכת הביטחון בנושא, כך דווח הערב 'בחדשות 12'.

בשנים האחרונות במשרד הביטחון התנגדו עקרונית לחתימה על הסכם מהסוג הזה וראו בו כ"חרב פיפיות". במשרד חוששים מההשלכות ומההתחייבויות שישראל תאלץ לקחת על עצמה במסגרת ההסכם. בין היתר, החשש הוא שישראל תאלץ לשלוח כוחות צבאיים לסכסוכים ומדינות בהן אין לצה"ל עניין. חשש נוסף הוא שהברית תגביל את הפעילות המבצעית של ישראל שכיום מתבצעים מבלי צורך באישור אמריקני.

עם זאת, עבור ראש הממשלה בנימין נתניהו, ברית ההגנה היא נושא חשוב שהוא קידם החל ממערכת הבחירות האחרונה. בין היתר, נתניהו השתמש בטיעון הזה על מנת לנסות ולשכנע את יריביו הפוליטיים כדי להיכנס לממשלת אחדות בראשותו.

כזכור, שלשום התייחס הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט, ליוזמה שמוביל נתניהו לחתימה על ברית הגנה על הממשל האמריקני ואמר: "ברית ההגנה עם ארה"ב אינה נדרשת בתקופה שבה ישראל נמצאת בשיא היכולת הביטחונית שלה".

בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי אמר אייזנקוט:"התפיסה שהתגבשה לאורך השנים היא שישראל מגנה על עצמה בכוחות עצמה. ישראל היום היא מדינה בלתי מנוצחת. עדיין אין פה את קיר הברזל האולטימטיבי אבל קודמינו וכל אחד בתקופתו בנה נדבך בטחוני שהפך את ישראל לחזקה מאוד. ישראל יכולה להגן על עצמה בכוחות עצמה ולכן בעייני זה לא נדרש בתקופה שבה ישראל נמצאת בשיא היכולת הביטחונית שלה ביחס לאויבים שלה. צה"ל נמצא בעליונות אסטרטגית בולטת על האויבים שלו ולכן אני חושב שלא נכון לקדם זאת".