צילומים: אריה לייב אברמס, ואוליבייה פיטוסי - פלאש 90

המליאה אישרה את חוק פיזור הכנסת: ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את חוק התפזרות הכנסת ה-22 והקדמת הבחירות לכנסת ה-23 שיתקיימו ב-ו' באדר, 94 חברי כנסת תמכו בנוסף, ברוב של 96 תומכים מול 7 מתנגדים אושר תיקוני חקיקה נדרשים להקדמת הבחירות

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק התפזרות הכנסת העשרים ושתיים והקדמת הבחירות, התש"ף-2019, לפיה הבחירות לכנסת ה-23 יתקיימו ביום ו' באדר התש"ף (2 במרס 2020). 94 חברי כנסת תמכו ללא מתנגדים. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע להשתתף גם הוא בהצבעה.

כמו כן אישרה המליאה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23 (הוראות מיוחדות), ברוב של 96 תומכים מול 7 מתנגדים. המליאה אישרה מספר הסתייגויות לחוק, בהן ההסתייגות של ח"כ עודד פורר שמסמיכה את שר העבודה והרווחה באישור ועדת הכספים לקבוע את שיעור השכר שישולם לעובד שאינו אזרח ישראל שמועסק ע"י יחיד ביום הבחירות.

הסתייגות נוספת שהתקבלה של ח"כ אחמד טיבי עוסקת בהסמכת ועדת הכספים או ועדה זמנית אחרת של הכנסת לדון בתיקון לחוק התכנון ובניה, תיקון שמכונה חוק קמניץ. כאמור, מדובר בסמכות דיון. כ"כ התקבלה הסתייגותו של סגן השר יצחק כהן בעניין הסמכת ועדת הכספים לדון בתקנות לחוק התכנון והבניה, תקנות מתוקף תיקון 101 לחוק.

מוקדם יותר, הוועדה המיוחדת לעניין הצעת חוק התפזרות הכנסת ה-22, והצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23 (הוראות מיוחדות) אישרה את הצעות החוק לקריאה שניה ושלישית. בתום דיון ארוך ומייגע לתוך הלילה, ולאחר שחברי הכנסת הגישו ונימקו עשרות הסתייגויות להצעות החוק, לבקשת ח"כ פורר הוועדה יצאה להתייעצות סיעתית.

בתום מו"מ ארוך, חברי הכנסת משכו את מרבית ההסתייגויות לא לפני שהוועדה אישרה את ההסתייגות של ח"כ עודד פורר, הסתייגות שמסמיכה את שר העבודה והרווחה באישור ועדת הכספים לקבוע את שיעור השכר שישולם לעובד שאינו אזרח ישראל שמועסק ע"י יחיד ביום הבחירות.

הסתייגות נוספת שהתקבלה של ח"כ אחמד טיבי עוסקת בהסמכת ועדת הכספים או ועדה זמנית אחרת של הכנסת לדון בתיקון לחוק התכנון ובניה, תיקון שמכונה חוק קמניץ. כאמור, מדובר בסמכות דיון. כ"כ התקבלה הסתייגותו של סגן השר יצחק כהן בעניין הסמכת ועדת הכספים לדון בתקנות לחוק התכנון והבניה, תקנות מתוקף תיקון 101 לחוק.

היועץ המשפטי של הכנסת קבע כי הדיונים וההצבעה יוכלו להימשך גם אחרי חצות. גם הצעת החוק הנלווית שמסדירה את לוחות הזמנים של מערכת הבחירות עברה בקריאה ראשונה ברוב של 93 תומכים מול שבעה מתנגדים. בעקבות היעדרותו של נתניהו מההצבעה אמר גנץ לח"כים במליאה כי אם נתניהו לא יבוא בעצמו להצביע ייתכן שלא תהיה הצבעה על פיזור הכנסת.

הליך החקיקה לקראת פיזור הכנסת החל הבוקר עם התכנסות הוועדה המסדרת בראשותו של ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן). הוועדה, שלה סמכויות הנוגעות לסדרי הדיונים בכנסת, אישרה תחילה פטור מחובת הנחה לשתי הצעות חוק. הראשונה, הצעה לפיזור הכנסת שכוללת את תאריך הבחירות הקרובות: 2 במרץ 2020, ו' אדר תש"ף. השנייה, הצעה ובה שינויים בנוגע ללוח הזמנים לרישום המפלגות החדשות, עבודת ועדת הבחירות המרכזית ומימון מפלגות. מיד לאחר אישור שלושת הקריאות במהלך היום, ההצעות יחזרו לוועדה המסדרת לדיון לקראת הכנתן לקריאה נוספת. גורמים בכנסת טוענים כי האישור בפועל של פיזור הכנסת יהיה סמוך לחצות.

3 תגובות

למנ מראים דווקא את ידידינו המתוק מר גנץ?

oi wai

תודה רבה!
אם אפשר קצת יותר בבקשה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *