צילום: המפלגה השמרנית

המדגמים בבריטניה: ג'ונסון ניצח – השמרנים זכו לרוב מוחץ בפרלמנט

מפלה לאנטישמי: תוצאות המדגמים מעידות על הישג חסר תקדים לשמרנים בבחירות הכלליות בממלכה, מפלגתו של ראש הממשלה קיבלה רוב בפרלמנט ולא תזדקק לשותפות קואליציוניות. הלייבור התרסקה עם 191, ההישג הגרוע מזה כ-80 שנה

 • שמיים סגורים: שערי דמעות לא ננעלו בליזענסק

  תוכן מקודם

 • הגאון ר' אלימלך בידרמן בבקשה מפתיעה

  תוכן מקודם

 • שמיים סגורים: שערי דמעות לא ננעלו בליזענסק

  תוכן מקודם

 • סוף טראגי ל-13 שנים של תרדמת

  תוכן מקודם

תוצאות המדגמים בבחירות בבריטניה התפרסמו הלילה (חמישי), עם סגירת הקלפיות, ועל פי מדגם רשת "סקיי ניוז" בבריטניה, השמרנים, מפלגתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, זכתה ל-368 מושבים, לעומת מפלגת הלייבור של ג'רמי קורבין, עם 191 מושבים בלבד. המפלגה הליברל-דמוקרטית זכתה ב-13 מושבים, מפלגת הסקוטים עם 55 מושבים ומפלגת הברזיט לא זכתה באף מושב.

בפרלמנט הבריטי ישנם 650 חברים, כך שלשמרנים היה מספיק 326 מושבים בכדי לזכות ברוב ללא צורך במפלגות נוספות, אך זכו כאמור ב-42 מושבים יותר משהיו צריכים להשיג כדי לזכות ברוב המוחלט. בהנחה שתוצאות האמת קרובות לתוצאות המדגם, כעת יוכל ראש הממשלה בוריס ג'ונסון לאשר בפרלמנט את הסכם הברקזיט שגיבש עם האיחוד האירופי.

בוריס ג׳ונסון כתב בתגובה ראשונה בטוויטר כי, "אנחנו חיים בדמוקרטיה הגדולה ביותר בעולם. תודה לכל המתנדבים והמועמדים". ג׳ון מקדונל, יד ימינו של קורבין, נשאל אם קורבין יחוייב להתפטר: "נקבל את ההחלטות הראויות", השיב. דובר מפלגת הלייבור אמר לאחר התוצאות כי, "ידענו שאלו הולכות להיות בחירות מאתגרות".

למרות החשש שמזג האוויר החורפי ברחבי בריטניה ישפיע על אחוזי ההצבעה, תורים ארוכים ומסודרים נראו בקלפיות ברחבי לונדון. "היום הסיכוי שלנו לבצע את הברקזיט", צייץ אתמול מנהיג המפלגה השמרנית וראש הממשלה בוריס ג'ונסון בחשבון הטוויטר שלו, עם פתיחתן של כ-50 אלף הקלפיות ברחבי בריטניה. זמן קצר לאחר מכן נצפה ג'ונסון מצביע בקלפי הקרוב למעונו ברחוב דאונינג 10.

תוצאות המדגם עשויות לסמן את סוף כהונתו של ג'רמי קורבין העומד בראשות מפלגת הלייבור. כשיגיעו תוצאות האמת בריטניה בכל מקרה תשנה את פניה: בין אם ג'ונסון יזכה ברוב ויצליח להוציא את בריטניה סוף סוף מהאיחוד האירופי, ובין אם הוא יישאר עם ממשלת מיעוט ואז ייתכן שהאזרחים יידרשו להשתתף במשאל עם נוסף – או שתקום ממשלה בראשותו של קורבין.

ההחלטה על הקדמת הבחירות נבעה מרצונו של ראש הממשלה, בוריס ג'ונסון, להוביל לשינוי בהרכב הפרלמנט, שיסייע בפתרון המבוי הסתום בנוגע ליציאת הממלכה מהאיחוד האירופי – "הברקזיט". כזכור, האיחוד האירופי הסכים לדחות את פרישתה של בריטניה מהאיחוד בשלושה חודשים – עד לסוף ינואר 2020, כדי שהממשלה הבריטית תוכל להגיע להסכמה סביב מתווה הפרישה מהאיחוד.

בשבוע שעבר הטיח ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון ביקורת חריפה במנהיג מפלגת הלייבור ג'רמי קורבין. במהלך עימות טלוויזיוני אמר ג'ונסון לקורבין כי הוא: "מפקיר את היהודים בלייבור", והוסיף כי מדובר בכישלון מנהיגותי. "אתה נשאר ניטרלי בכל הנוגע לאנטישמיות במפלגתך", ציין ג'ונסון. קורבין השיב בתגובה כי "כישלון במנהיגות הוא כשמשתמשים בהערות גזעניות, כפי שעשה ג'ונסון, בתקשורת".

2 תגובות

תודה רבה השם
ששמעת תפילותינו

ברוך השם. הלוואי עלינו..

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן