ח"כ יאיר לפיד התייחס הבוקר ללרעיון החנינה לנתניהו תמורת פרישה ואמר: "אני חושב שבני שותף לתחושה שלי, שאנחנו לא רוצים לראות ראש ממשלה ישראלי הולך לבית סוהר. אני חושב שרוב אזרחי ישראל מרגישים אותו דבר"

בכיר כחול לבן ח"כ יאיר לפיד, התייחס היום (ראשון) לרעיון החנינה לנתניהו תמורת פרישה, ואמר כי הוא "לא רוצה לראות את ראש הממשלה בכלא", אך הדגיש: "חנינה היא מושג משפטי – נתניהו קודם צריך לקבל אחריות על מעשיו ולהביע חרטה. אני לא בעד חקיקה פרסונלית, כשזה יגיע, נתייחס לזה".

בראיון לאולפן 'ווינט' דחה לפיד את הטענות של נתניהו שהוא האחראי הבלעדי לכך שאין ממשלת אחדות "שלא במקרה אף אחד לא מאמין לו, כולם מבינים שהוא הוביל אותנו לבחירות שלישיות מפני שזה מסדר לו הארכה של החסינות. נתניהו עסוק בעניינים המשפטיים שלו, כמעט אפשר להבין את זה, שאדם שיש לפניו סכנה של כלא יהיה עסוק רק בזה. הבעיה היא שמדינת ישראל, כגוף, לא מטופלת".

והוסיף: "אנחנו עבדנו בידיעה ברורה שאין עם מי לעבוד. עד הרגע האחרון ניסינו להקים ממשלת אחדות בראשות כחול לבן, ורצינו לייצר ממשלת אחדות אבל לא היה עם מי לדבר, נתניהו רצה בחירות".

לשאלה מדוע לא הסכימו לקחת הצעה שנתניהו יכהן 3-4 חודשים ובזה היה נחסך מערכת הבחירות המיותרת השיב: "זה לא טכני, זה ערכי. אנחנו אמרנו שלא נשב תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום חמורים מפני שזה פלילי. ההאשמות הן לא על משהו מהעבר, אנחנו הבטחנו לציבור שלא נשב תחתיו ובכל זאת אמרנו שאנחנו מוכנים שהוא יהיה שני ברוטציה, כדי שינהל את ענייניו המשפטיים". לפיד הוסיף כי "נתניהו היה פעם ראש ממשלה סביר – הוא כבר לא".

לפיד, שהואשם לאורך כל הקמפיין כמי שמנע ממשלת אחדות, ועל רקע הפיצוץ בשיחות בין הליכוד לבין כחול לבן, הודיע בשבוע שעבר על ויתור הרוטציה – והתיישר מאחורי בני גנץ כמועמד היחיד של כחול לבן לראשות הממשלה. "המציאות השתנתה, זה כבר לא מוסיף מנדטים", אמר בריאיון. "התחלנו מאותו מקום, הציבור הישראלי למד לסמוך על גנץ וגם אני. לאט לאט זה נבנה, אני רואה אדם שיש לו את כל התכונות להיות ראש ממשלה הרבה יותר טוב מביבי".

על היחסים עם החרדים אמר: "היחס שלי אליהם לא היה רע כך שהוא לא השתנה. אני לא קניתי את התאוריה שאני נגד החרדים, אני חושב שלימודי ליבה הם בעד החרדים, לא ראיתי את עצמי כאנטי-חרדי. הדבר היחיד שמעליב אותי בחיים הפוליטיים, ואני לא נעלב בקלות, זה כשהם אומרים 'הוא שונא חרדים'. אני לא שונא אנשים בגלל מה שהם".

לפיד נשאל אם יהיה מוכן לשבת בקואליציה עם ליצמן ודרעי והשיב כי "אני מסוגל לשבת עם כל מי שמבין שצריך חוק גיוס כלשונו, וברית הזוגיות. הם יודעים להתגמש כשאין ברירה".

לסיום אמר לפיד: "נתניהו הכי קרוב להטפה גלויה לאלימות, ראיתם את הנאום שלו אחרי הגשת כתב האישום, ודברים שהוא אמר אחר כך. זה הולך להיות רע יותר ויותר, כי יש פה ראש ממשלה שנאשם בפלילים ומרגיש שהוא נאבק על חייו".

"בחצי שנה האחרונה ירו לכיווני ברובה אוויר, בפעם נוספת המשטרה עצרה מישהו שניסה להתנפל עליי, בבית מנחם בגין הייתה השתוללות. יש הטפה של נתניהו לאלימות. אני מאוד חושש מזה ואני קורא לראש הממשלה: תוריד את הלהבות כדי שאף אחד לא ייפגע".