צילום: הבית הלבן

ארדואן מאיים על ארה"ב: "נסגור את הבסיס הגרעיני אינצ'ירליק"

בתגובה להחלטת הסנאט להכיר ברצח העם הארמני: נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן מאיים לעצור את הפעילות בבסיס האווירי באינג'רליק, שבו שמורים ראשי קרב גרעיניים אמריקאים. והוסיף: "אם הם מאיימים עלינו ביישום הסנקציות הללו, כמובן שנגיב"

נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן איים אמש (ראשון) לעצור את הפעילות בבסיס האווירי באינג'רליק, שבו שמורים ראשי קרב גרעיניים אמריקאים. בריאיון לערוץ הטלוויזיה הטורקי "האבר", הוא האשים את ממשל טראמפ וכן את רוסיה בכך שלא עמדו בהתחייבויותיהן לסלק את המיליציה הכורדית YPG מצפון-מזרח סוריה. ארדואן הוסיף: "מוכן לספק לממשלה השולטת בבירת לוב את כל הסיוע הצבאי שלו היא זקוקה, בצל ההסלמה בלחימה במדינה".

"אם הכרחי שננקוט צעד כזה, כמובן שיש לנו את הסמכות לסגור את אינג'רליק במידת הצורך", הזהיר נשיא טורקיה, שציין שהוא עשוי גם לסגור את בסיס המכ"ם בקורצ'יק. "אם הם מאיימים עלינו ביישום הסנקציות הללו, כמובן שנגיב", אמר.

האיומים נשמעים לאחר שביום חמישי האחרון הוחלט פה אחד בסנאט האמריקאי, להכיר ברצח העם הארמני, שהתרחש בין השנים 1915 ל-1923, בו נטבחו מעל מיליון בני אדם על ידי האימפריה העות'ומאנית, במהלך מלחמת העולם הראשונה. ממשלת טורקיה אומנם מכירה בעובדה שאכן בוצעו בתקופת המלחמה מעשי רצח בעם הארמני, אך היא מכחישה כל קשר ישיר לכך וטוענת כי אירועים אלה התרחשו במהלך הקרבות.

עם זאת, כשברקע המתיחות הדיפלומטית, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וארדואן מתייחסים בחמימות רבה זה לזה. טראמפ, שבהחלטתו להסיג את החיילים האמריקנים מהאזור הכורדי בסוריה אפשר לטורקיה לפתוח במבצע נגד הכורדים, אמר בחודש שעבר שהוא מעריץ את הנשיא הטורקי. ארדואן מנגד אמר רק השבוע שהוא מעריץ את טראמפ ואת נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן