נועם רבקין פנטון / FLASH90

מזכיר המדינה פומפאו: "גישת הדמוקרטים להתיישבות – טיפשית"

מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, שיגר מכתב תשובה חריף לחברי הקונגרס הדמוקרטים שתקפו את הצהרתו בנוגע למעמד ההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון: ""אתם מוזמנים להתקבע על כך שההתנחלויות כמכשול לשלום, אבל אתם פשוט טועים"

 • עיסקה עם גדולי הדור! הזדמנות של פעם בשנה

  תוכן מקודם

 • יש לך כסף. מגיע לך יחס של כבוד

  תוכן מקודם

 • פגישה שבוטלה פעמיים והצילה חיים

  תוכן מקודם

 • שטר הפרנסה יחתם עבורכם מחר ע"י גדולי הדור!

  תוכן מקודם

מזכיר המדינה של ארצות הברית, מייק פומפאו, תוקף בחריפות את הדמוקרטים בבית הנבחרים בעקבות עמדתם לגבי ההתנחלויות ביהודה ושומרון ומכנה אותה טיפשית. "אתם מוזמנים להתקבע על כך שההתנחלויות כמכשול לשלום, אבל אתם פשוט טועים", כתב פומפאו לחברי בית הנבחרים, את הדברים כתב בתגובה למכתב ששלחו לו בחודש שעבר, בו קראו לו להפוך מיידית את קביעת הממשל שההתנחלויות אינן מהוות מכשול לשלום.

פומפאו דחה את הטענות לפיו ההחלטה להכיר בהתנחלויות הוא שינוי גישה במדיניות האמריקנית, והדגיש כי הוא זה שהחזיר את המדיניות האמריקנית לגישה המסורתית, לאחר שממשל אובאמה סטה ממה שהיה נהוג עשרות שנים. לדברי פומפאו, כדי להכשיר משפטית את החלטה 2334 של מועצת הביטחון, שפגעה קשות בישראל, שר החוץ של ממשל אובאמה, ג'ון קרי, הוא זה ששינה את המדיניות כאשר הודיע שההתנחלויות נוגדות את החוק הבינלאומי. "הדבר נעשה כדי להצדיק את הניסיון הכושל של ממשל אובאמה לבגוד בישראל באישור החלטה 2334", אמר.

פומפאו גם תקף את המדיניות של הנשיא אובמה לגבי ישראל, וכתב כי "הנסיגה של ממשלה אובמה מהתמיכה ההיסטורית בישראל לא הועילה במאום כדי לקדם את השלום במזרח התיכון".

שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, בירך על מכתבו של פומפאו ואמר 'לישראל היום': "המזכיר פומפאו ציין בצדק שהחלטתו לומר שההתנחלויות אינן בלתי חוקיות, היתה לחלוטין עקבית עם הקו האמריקני והמדיניות האמריקנית ארוכת השנים. אני מאמין שהחלטתו זו מחזירה את ארה"ב למעמדה הנכון כמתווך הוגן בין הצדדים".

כזכור, לפני חודש הודיע מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, שארצות הברית משנה את מדיניותה ארוכת השנים, ולא תגדיר את ההתישבויות היהודיות ביהודה ושומרון כמפירות של החוק הבין-לאומי. לדבריו, העמדה האמריקאית הייתה לא עקבית לאורך השנים, ממשל קרטר קבע כי הן מנוגדות לחוק הבינלאומי, ממשל רייגן קבע כי הוא לא חושב שהן אכן כאלה, ואילו ממשלים אחרים חזרו לעמדה של ממשל קרטר. "אנחנו מצדדים בעמדה של ממשל רייגן", אמר פומפאו.

"אחרי למידה של כל הצדדים בסכסוך, ארצות הברית הופכת את ההחלטה שאומרת שההתנחלויות נוגדות את החוק הבין-לאומי", אמר פומפאו במסיבת עיתונאים מיוחדת במחלקת המדינה האמריקנית."זאת בעיה מורכבת שיכולה להיפתר רק בשיחות בין ישראל ולפלסטינים. הממשל האמריקני מעודד את ישראל והפלסטינים לפתור את הבעיה ולמצוא פתרון שיקדם את הביטחון והשלום בין הצדדים".