אוליבייה פיטוסי / Flash90

אוחנה: "ההתנהלות הכוחנית של היועמ"ש לא הועילה לסיכויי למברגר"

שר המשפטים אמיר אוחנה התייחס להסרת המועמדות של עו"ד אורלי לוי גינזבורג מתפקיד מ"מ פרקליט המדינה ואמר, כי הופעלו עליה לחצים שאינו יכול לחשוף. בנוסף אמר השר: "ההתנהלות הכוחונית של היועמ"ש לא הועילה לסיכוייו של למברגר לקבל את התפקיד "

הקרב על מינוי פרקליט המדינה נמשך: שר המשפטים אמיר אוחנה התייחס הבוקר (ראשון) להסרת המועמדות של עו"ד אורלי בן ארי גינזברג ואמר כי הופעלו לחצים שאינו יכול לפרט, משום שהתבקש שלא לחשוף אותם. השר הוסיף: "כי הפרקליטות שיכורת הכוח – כפי שהיא התנהלה בשנים האחרונות – זקוקה למשהו שונה ולמידה של צניעות".

אוחנה התייחס למועמד עליו המליץ היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ואמר כי עדיין יש סיכוי שהפרקליט שלמה למברגר ימונה לתפקיד, אך הדגיש כי "ההתנהלות הכוחונית של היועץ המשפטי לממשלה ושל גורמים אחרים במשרד המשפטים לא הועילה לסיכוייו".

בתוך כך, השר אוחנה התייחס בתוכנית גם להחלטת התובעת בבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג ואמר: "זו החלטה שערורייתית וחסרת תקדים. מקווה שההרכב שאליו תגיע בקשת התובעת יפיל אותה. לגבי הסכסוך הישראלי-ערבי סוכם, לאורך השנים, שזה יוכרע במו"מ בין הצדדים".

בראיון אמש 'לחדשות 13' אמר אוחנה: "לא שמחתי מההחלטה, זה קצת הפתיע אותי. ההתנגדות של היועמ"ש הייתה צפויה, וכך גם העתירה של התנועה לאיכות השלטון. לקחנו כאפשרות שיהיה צו ביניים וזה אכן מה שקרה. היה ברור שיהיה לחץ אדיר מתוך המערכת על בן ארי לסגת ולוותר על המינוי. התאכזבתי כשזה קרה".

בהתייחס ליריבות בין בן ארי ושי ניצן אמר שר המשפטים: "הנושא הזה לא עלה, מה שהבדיל אותה מאחרים זה צניעות וענווה. כל המועמדים היו מנוסים. אחרי שבדקתי את כל תנאי הסף, בחרתי את האישה נכונה להוביל את הפרקליטות. זאת לא שעתה היפה של הפרקליטות. היא לא נהנית מאמון גבוה בציבור". עוד הוסיף אוחנה ואמר: "שנים רבות מדי נבחרי העם כפפו את ראשם בפני הגורמים המשפטיים. האיזון הופר, ויש להשיב אותו באמצעות משילות ודמוקרטיה".

כזכור, עו"ד אורלי בן-ארי גינזברג, שמונתה על ידי שר המשפטים אמיר אוחנה לתפקיד ממלאת-מקום פרקליט המדינה, הודיעה כי היא מוותרת על המינוי. "בימים האחרונים, אחרי כשלושה עשורים של עבודה מקצועית ומסורה בפרקליטות, שיקרה לי כל כך ובה אני מאמינה, מתנהל 'מחול שדים' במערכת המשפט, שבעל כורחי אני חלק ממנו", כתבה במכתב בה הסבירה את החלטתה.

"האווירה שנוצרה מאיימת לפגוע באמון הציבור בפרקליטות ולשחוק אותו עוד יותר. אינני מוכנה שעל גבי תיגרם למערכת המשפט פגיעה נוספת, כל עוד בכוחי למנעה", טענה. "למרות הזכות הכרוכה בחובה להוביל את הפרקליטות בתקופה רגישה זו, אני רואה לנכון להעדיף את טובת הציבור והאינטרס הציבורי, על פני שאיפותיי האישיות".

ומסיימת: "אי לכך, אני חוזרת בי מהסכמתי לעמוד בראש הפרקליטות, היקרה לי כל כך. אמשיך, כפי שפעלתי עד כה, לתרום למערכת ככל יכולתי בכל תפקיד שיוטל עליי. אני מודה לשר המשפטים על האמון שנתן בי, מודה לכל הפרקליטים ולגורמים רבים גם מחוצה לה, שקיוו כי אנווט את הספינה, אך בעת הזו – המערכת ואמון הציבור בה חשובים לי יותר".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן