ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי בסוף השבוע לפרוש מתפקידו כשר הבריאות בעקבות כתבי האישום, ע"פ המסתמן סגן שר הבריאות יעקב ליצמן צפוי לקבל את תפקיד 'שר הבריאות' ביום ראשון הקרוב, זאת אחרי אישור שקיבל ממועצת גדולי התורה לקבל את התפקיד

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להתפטר בסוף השבוע מתפקידו כשר הבריאות. סגן השר יעקב ליצמן ימונה ביום ראשון לתפקיד שר. המינוי של ליצמן יתאפשר לאחר אישור מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל שאישרה לו באופן חריג לכהן בתפקיד שר, זאת למרות העובדה שחברי יהדות התורה לא מכהנים כשרים, כך פורסם הערב (שני) באתר 'וואלה'.

נתניהו מחויב להעביר את תיקי השרים כפועל יוצא מפסיקת בג"ץ בהלכת דרעי-פנחסי שנקבעה לפני יותר משני עשורים ולפיה שר שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום יפוטר מתפקידו. שני פסקי הדין הורו לראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין, לפטר את השר אריה דרעי ואת סגן השר רפאל פנחסי משום שהוגשו נגדם כתבי אישום.

הלכת דרעי -פנחסי לא חלה על ראש ממשלה, אך יש הטוענים שהיא מחייבת מוסרית ויש להניח שהעניין יגיע בסופו של דבר להכרעת בג"ץ. נכון לעכשיו, ההערכות הן כי נתניהו לא מתכוון להתפטר מתפקידו.

כזכור, נתניהו הודיע לבג"ץ כי עד האחד בינואר הוא יעזוב את תפקידיו כשר הבריאות, שר התפוצות, שר הרווחה ושר החלקאות, וישאר רק ראש ממשלה. נתניהו מסר זאת לבג"ץ בתגובה לעתירת התנועה לאיכות השלטון שדרשה כי השופטים יממשו את סמכותם ויפעלו בהתאם להלכה שקבע בית המשפט בעניינם של השר אריה דרעי וסגן השר רפאל פנחסי, ויעבירו את נתניהו מתפקידיו כשר.

כפי שדיווחנו בעבר, חברי מועצת גדולי התורה של סיעת אגודת ישראל אישרו בסבב טלפוני את האפשרות שסגן השר יעקב ליצמן ימונה לתפקיד שר הבריאות בממשלת מעבר. גם האדמו"ר מגור אישר את המינוי. כזכור ליצמן כיהן בעבר בתפקיד שר הבריאות, אך התפטר מהממשלה במחאה על עבודות הרכבת בשבת, בהוראת רבו האדמו"ר מגור שליט"א.