יונתן סינדל / פלאש 90

עימות בצמרת: במשטרה מסרבים להעביר את ממצאי הפוליגרף של המועמדים

היועמ"ש של המשטרה מסרבת להעביר לידי השר לביטחון פנים את ממצאי הפוליגרף התעסוקתי של המועמדים בשל חיסיון, השר ארדן מתעקש לקבל את התוצאות, לטענתו הוא לא רוצה הפתעות כפי שקרה לו בניסיון למנות את צ'יקו אדרי לפני שנה

 • למרות הסגר: שליחי ועד הרבנים הגיעו לרמינוב

  תוכן מקודם

 • השנה לא מפספסים: "שטר הפרנסה" של גדולי הדור

  תוכן מקודם

 • ראש ישיבת פורת יוסף בבקשה יוצאת דופן: הצילו תלמיד שלי!

  תוכן מקודם

 • יש לך פרנסה ברווח? זה לא בשבילך!

  תוכן מקודם

במשטרה מסרבים לדרישת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן להעביר לידיו את ממצאי הפוליגרף התעסוקתי שעברו שלושת המועמדים למפכ"לות. גורם בכיר במשטרה שצוטט באתר 'וואלה' אמר כי החוק אוסר עליהם להעביר את המידע המלא שנמסר על ידי הקצינים בפוליגרף התעסוקתי, מפאת חיסיון, אלא רק את השורה התחתונה: עבר/לא עבר. עם זאת, השר ארדן מתעקש לקבל לידיו את הפירוט המלא.

בקשתו של ארדן הגיע בעקבות ההליך הקודם לבחירת המפכ"ל, והמידע שנחשף בוועדת גולדברג, החליט ארדן לקבל לידיו את כל הפרטים על שלושת המועמדים: ניצב דורון ידיד, ניצב אלון אסור וניצב מוטי כהן. בין היתר, הוא דרש גם לקבל את בדיקת הפוליגרף התעסוקתי שעברו השלושה לפני שהוא מקבל החלטה בעניין.

לדברי גורם המעורה בפרטים, "החוק מתיר לשר לקבל את זה, במשטרה לא רוצים להעביר". לעומת זאת, גורם בכיר במשטרה אמר כי הם פועלים על פי חוק. במשרד לביטחון הפנים פנו ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה שיכריע בנושא.

ארדן מצדו ממשיך גם היום בראיונות המועמדים ואמור לפגוש את מוטי כהן בשעות הצהריים, אולם בקרבתו אומרים שהוא לא יקבל כל החלטה עד שכל הנתונים יהיו ברשותו. "אין סיבה שהוא יגלה בוועדת גולדברג משהו שיכול היה חלילה למנוע מינוי כזה או אחר, זה אבסורד", צוין. עם זאת, בסביבתו מעריכים כי המשטרה תשנה את עמדתה בשעות הקרובות ותעביר את המידע המבוקש.

בנוסף לכך, השר ייפתח היום גם בסבב הפגישות לקראת מינוי נציב שירות בתי הסוהר. ארדן יוועד עם מ"מ הנציב גונדר אשר וקנין ועם ראש מטה שב"ס אילן מלכא. גורם בכיר המעורה בפרטים אמר כי וקנין ככל הנראה לא יקבל מינוי קבע וכי לשב"ס ימונה נציב חדש.

כזכור, השר לביטחון פנים גלעד ארדן פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה לבחינת אפשרות למנות מפכ"ל משטרה ונציב שב"ס בממשלת מעבר. ארדן הסביר: "בעבר החלטתי שלא להביא בפני הממשלה מועמדים לתפקידים אלה לאור פיזור הכנסת והציפיה כי בעקבות הבחירות תכונן ממשלה חדשה. אולם לאור שינוי הנסיבות המשמעותי והתמשכות תקופת הבחירות והיציאה למערכת בחירות נוספת שגם לאחריה אין ודאות שתקום ממשלה, אני מעוניין להביא בפני הממשלה לאישור מועמדים לכהונת קבע".

בתחילת השבוע הודיע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, כי בהמשך לשיח שקיימו השניים בנושא, "לאחר בחינת מכלול השיקולים" נמצא כי בנסיבות הנוכחיות מצב הדברים מאפשר למנות מפכ"ל קבוע ונציב שב"ס קבוע בתקופת הבחירות הנוכחית.

היועץ המשפטי לממשלה ציין במכתבו, כי מצב שבו "בראש שתיים ממערכות אכיפת החוק המרכזיות במדינה לא מכהנים בעלי תפקידים קבועים תקופה כה ארוכה, מעורר קושי של ממש בהיבטי אי-תלות ועצמאות שיקול הדעת. נוכח זאת ולאור שיקולים נוספים המפורטים במכתב, סבור היועץ המשפטי לממשלה, כי בנסיבות הנוכחיות גובר משקלם של הטעמים המצדיקים קידום מינוי מפכ"ל ונציב שב"ס קבועים, על משקל טעמי הריסון והאיפוק בתקופת בחירות, השוללים מינוי".

בתוך כך, ב'כאן חדשות' דווח הערב כי שלושת המועמדים לתפקיד הם: מ"מ המפכ"ל מוטי כהן, הסמפכ"ל אלון אסור ומפקד מחוז ירושלים דורון ידיד. השניים הראשונים הם המובילים להיבחר לתפקיד. המשטרה מתפקדת ללא מפכ"ל קבוע מאז פרש רב ניצב רוני אלשייך לפני כשנה, וניצב מוטי כהן מכהן בתקופה זו כממלא מקום.