טראמפ: "איראן מנצחת על ההתקפה נגד השגרירות האמריקנית בעיראק"

נשיא ארצות הברית מאשים את איראן בתכנון ההסתערות על שגרירות ארה"ב בעיראק: "איראן הרגה קבלן אמריקני ופצעה רבים. הגבנו בעוצמה, וכך נעשה תמיד. היא תישא באחריות המלאה. בנוסף, אנו מצפים מעיראק להשתמש בכוחה להגן על השגרירות"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ האשים את איראן בכך שתכננה את ההסתערות הבוקר של עשרות מתפרעים על שגרירות ארה"ב בעיראק: "איראן הרגה קבלן אמריקני ופצעה רבים. הגבנו בעוצמה, וכך נעשה תמיד. כעת איראן מנצחת על התקפה נגד השגרירות האמריקנית בעיראק. היא תישא באחריות המלאה. בנוסף, אנו מצפים מעיראק להשתמש בכוחה להגן על השגרירות"

אלפי מפגינים ולוחמי מיליציות פרצו מוקדם יותר לשער המרכזי של שגרירות ארצות הברית בבגדאד, ומחו על התקיפות האוויריות שפגעו בבסיסים השייכים לגדודי חיזבאללה, מיליציה הנתמכת על ידי איראן. בסרטונים שהופצו מהאירוע נראו המפגינים שועטים אל עבר השגרירות, כשהם משליכים בקבוקים על המאבטחים ואף מנפצים את מצלמות האבטחה של הבניין. המפגינים צעדו עם הדגלים הצהובים של ארגון חיזבאללה.

המפגינים פוזרו בגז מדמיע על ידי כוחות הביטחון, שתוגברו בכוחות מיוחדים. ראש ממשלת עיראק, עאדיל עבד אל-מהדי, שגינה אתמול את התקיפה האמריקנית, הזהיר היום נגד כל מעשה תוקפנות כלפי שגרירויות ונציגים זרים בבגדאד, ודרש מהמפגינים לעזוב את המתחם. הוא אמר כי כוחות הביטחון יעצרו כל מעשה תוקפנות נגד שגרירויות זרות, והאחראים לכך ייענשו באופן חמור.

גורמים במשרד החוץ העיראקי סיפרו שהשגריר האמריקני ודיפלומטים אחרים בצוות שלו פונו מהמקום, וכעת לא נשקפת להם סכנה. כמה אנשי אבטחה של השגרירות נותרו באותה העת בבניין. כוחות הביטחון העיראקיים, ולפי דיווח של סוכנות AFP גם כוחות אמריקניים, ירו רימוני גז ורימוני הלם כדי להרחיק את המפגינים מהבניין המרכזי של השגרירות, שאליו לא הגיעו. שלושה חיילים אמריקנים נראו על גג הבניין המרכזי.

דובר המיליציה השיעית "גדודי חיזבאללה", ג'עפר אלחוסייני, אמר לרשת אל-מיאדין כי "אין כוונה לפרוץ לשגרירות האמריקנית אלא להפגין מולה במטרה שתיסגר, ושהכוחות האמריקניים יעזבו את המדינה". כמה שעות אחרי תחילת ההפגנות, חלק מחברי המיליציות קראו למפגינים לעזוב באמצעות מגפונים. "העברנו את המסר שלנו, אנא עזבו את האזור כדי להימנע משפיכות דמים", נאמר באחת הכריזות.

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, התייחס היום בוועידת כלכליסט, לתקיפה האמריקאית שלשום בעיראק ואמר כי "התקיפה של חיל האוויר האמריקאי היא פוטנציאל לתפנית". עוד ציין נורקין בדבריו: "אנחנו נמצאים בתקופה של השתנות שמעליה האיום האיראני שכולם מכירים את מאפייניו, כולל הגרעין. בזירה הצפונית עומד מולנו מערך קרקע אוויר מהמתקדמים בעולם בשנה האחרונה – s-300 ו-s-400".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו