עם פקיעת הדד-ליין שהציבה פיונגיאנג לוושינגטון בדרישתה לפירוז חד-צדדי מנשק גרעיני. מנהיג קוריאה הצפונית הזהיר כי היקף הנשק הגרעיני שתפתח מדינתו תלוי בגישה שינקוט ממשל טראמפ. פומפאו: "מקווים שקים יעדיף שלום על פני מלחמה"

עם פקיעת הדד-ליין, מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און התחייב הלילה (בין שלישי לרביעי) להמשיך לפתח נשק גרעיני ולהציג "נשק אסטרטגי חדש" בעתיד הקרוב. בישיבת מפלגת הפועלים של קוריאה השלטת במדינה, אמר קים כי היקף הנשק תלוי בגישה העתידית של ארצות הברית, והותיר את הדלת לדיאלוג פתוחה.

בפגישה עם בכירי המפלגה השולטת אמר קים כי ביטחונה של צפון קוריאה תלוי בהרתעה הגרעינית החזקה וביכולת לבלום איומים גרעינים מצד ארה"ב. "נפתח באופן עקבי את הנשקים האסטרטגים החיוניים לנו, כל עוד ארה"ב לא תחדול מהמדיניות התוקפנית נגד צפון קוריאה", הבטיח קים.

קים הוסיף כי פיונגיאנג מחזקת את הרתעתה הגרעינית אל מול הסנקציות והלחץ שמפעילה עליה וושינגטון. הוא אמר שאין סיבה שימשיך להקפיא את הניסויים הגרעיניים בזמן שארה"ב מציבה "דרישות גנגסטריות", ממשיכה באימונים צבאיים משותפים עם דרום קוריאה, מאמצת נשק חדשני ומטילה סנקציות.

"לעולם לא נאפשר לארה"ב לנצל לרעה את הדיאלוג בינינו", אמר קים. הוא הוסיף כי פיונגיאנג תגרום לארה"ב לשלם "על הסבל שגרמה לאנשינו". הוא התחייב לפתח עוד יותר את ההרתעה הגרעינית של צפון קוריאה, אך השאיר את הדלת פתוחה לדיאלוג, ואמר ש"היקפה ועומקה" של הרתעה זו "תותאם כראוי" בהתאם לגישתה של ארה"ב.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, התייחס במסיבת עיתונאים להצהרה של קים ואמר כי יש לו יחסים טובים עם ג'ונג און, וכי הוא חושב שהשליט הצפון קוריאני יעמוד במלתו לפעול לפירוז ארצו מנשק גרעיני.

שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, אמר בתגובה לדבריו של קים כי הוא מקווה שקוראיה הצפונית תבחר בשלום על פני מלחמה. "למרות הצהרותיו הפומביות, אנו עדיין מקווים שהיו"ר קים יבחר במסלול אחר", אמר פומפאו בראיון לרשת פוקס ניוז. "אנו מקווים שהוא יקבל את ההחלטה הנכונה – יבחר בשלום ושגשוג ולא בסכסוך ומלחמה".

בראיון אחר, לרשת CBS, בתשובה לשאלה האם הוא נבהל מהצהרותיו של קים, השיב שר החוץ כי אם שליט קוראיה הצפונית "יתנער מהתחייבויותיו לנשיא טראמפ, זה יהיה מאד מאכזב". פומפאו הסביר כי קים ג'ונג און "התחייב לנשיא ובתמורה לכך הסכים טראמפ שלא לבצע תרגילים צבאיים רחבי היקף. עמדנו בהתחייבויותינו. אנו ממשיכים לקוות שהוא גם יצליח לעמוד בהן".

כזכור, לפני כשבועיים פורסם 'בניו יורק טיימס' כי גורמי צבא ומודיעין אמריקניים נערכים בימים האחרונים לפעולה פרובוקטיבית מצד צפון קוריאה בזמן הקרוב – כנראה שיגור של טיל בלסיטי לטווח ארוך, כזה שלא ערכה כבר זמן רב, מאז תחילת המשא ומתן עם ארה"ב. ברשת NBC דווח על פעילות חריגה באחד המתקנים הקשורים לייצור טילים בליסטיים לטווח ארוך בצפון קוריאה.

בתחילת החודש קיימה צפון קוריאה "ניסוי משמעותי" באתר שיגור טילים לטווח ארוך – כך הודיעה סוכנות הידיעות הרשמית של המדינה המסוגרת. בהודעה של פיונגיאנג לאחר הניסוי, לא נמסר איזה טיל שוגר – אך פורסמה אזהרה מפורשת לכיוונה של ארה"ב: "מטרת הניסוי – להעצים את ההרתעה הגרעינית שלנו".

מספר שעות לאחר ההודעה הרשמית על הניסוי הצבאי אמר נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כי מקבילו הצפון קוריאני, קים ג'ונג און, מעמיד את עצמו בסכנה "לאבד את הכל" אם ימשיך בגישתו התוקפנית. טראמפ כתב אז בחשבון הטוויטר שלו כי "קים ג'ונג און חכם מדי ויש לו הרבה מה להפסיד. למעשה, הוא יכול להפסיד הכל. הוא חתם מולי על הסכם חזק שעוסק בפירוק מנשק גרעיני כשנפגשנו בסינגפור".