למקרה שבו אדלשטיין ינסה לבלום את יוזמת 'כחול לבן' ויטיל וטו על כינוס ועדת הכנסת שאמורה לדון בחסינות לראש הממשלה בנימין נתניהו מגששים ב'כחול לבן' לבדוק את החלפתו של אדלשטיין מתפקיד יו"ר הכנסת. טרם ברור מה תהיה עמדתו של ליברמן בנושא

בכחול לבן בודקים אפשרות להחליף את ח"כ יולי אדלשטיין מתפקיד יו"ר הכנסת. זאת למקרה שבו אדלשטיין ינסה לבלום את יוזמת 'כחול לבן' ויטיל וטו על כינוס ועדת הכנסת שאמורה לדון בחסינות לראש הממשלה בנימין נתניהו. כך על פי הדיווח שמתפרסם הערב ב'חדשות 12'.

זכות הווטו של אדלשטיין להכריע אם יתקיימו דיון והצבעה על החסינות הוענקה לו בהחלטה שקיבלה הוועדה המסדרת, בהסכמת כחול לבן, שקבעה כי הצבעה בנושא תתקיים בהסכמת יו"ר הכנסת, ולאחר שזה התייעץ עם היועץ המשפטי של הכנסת.

בתוך כך, יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, התנגד עד כה להחלפת אדלשטיין, אך עקב הצהרתו החד משמעית שמפלגתו לא תתמוך בהענקת חסינות לנתניהו – ייתכן שהוא ישנה את עמדתו. ליברמן צפוי להיפגש עם אדלשטיין בשבוע הבא ולדון עמו בנושא הזה.

הבוקר הבהיר ליברמן שוב ב בגלי צה"ל כי לא ייתן יד לחסינות: "חד וחלק, אנחנו בעד הקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינות לנתניהו". לדבריו, "לא ניתן להתגלגל למערכת בחירות רביעית, אנחנו נכריע כך או אחרת. ברור היום שיש גוש שמאל עם גנץ בראשו, גוש משיחי חרדי עם נתניהו, וגוש של אנשים נורמליים שזאת ישראל ביתנו". השר יובל שטייניץ הגיב לדברי ליברמן ואמר: "אם קבעו מראש שידחו את הבקשה – זו הזמנה לפסילה של בג"ץ".

כזכור, אמש (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיש באופן רשמי את בקשת החסינות מפני העמדה לדין ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין באמצעות עורכי דינו עמית חדד ויוסי אשכנזי. במכתב הבקשה טען נתניהו כי הוא הופלה לעומת אחרים, כתב האישום הוגש בחוסר תום לב וכי ניהול ההליך הפלילי נגדו יגרום נזק של ממש לתפקוד הכנסת.

בבקשה שנשלחה שעות ספורות לפני פקיעת המועד האחרון להגשתה כתבו עורכי דינו של נתניהו כי הוא מבקש "לקיים את ההליך הדמוקרטי ולכבד את רצון הבוחרים", וציינו כי "החסינות היא למשך תקופת כהונה של כנסת אחת" וכי המשפט בעניינו יתקיים בכל מקרה.

עוד נכתב בבקשת החסינות כי "ראש הממשלה חף מפשע ומתכוון להילחם בבית המשפט בהחלטה השגויה להעמידו לדין ולהוכיח שאין יסוד להאשמות נגדו ושפעולותיו נעשו כדין. אין ספק שבתום הליך שיפוטי, ראש הממשלה יימצא זכאי. כפי שיוצג בבית המשפט, כל ההאשמות נגד ראש הממשלה חסרות בסיס במישור המשפטי והעובדתי כאחד".

"ואולם, בשלב זה, ראש הממשלה פונה לכנסת בבקשה למתן חסינות", נכתב, "כדי לאפשר לו להמשיך ולהוביל את מדינת ישראל להישגים חסרי תקדים בהתאם לרצון הבוחר, כך שמשפטו יעוכב לתקופה קצרה בהתאם לרצון העם".