ראש הממשלה על החלטת בג"ץ: "מי ינהיג את העם היא בחירה של העם בלבד, ולא של אף אחד אחר, זה לא צריך בכלל להגיע לדיון והכרעה". יו"ר כחול לבן: "מכבד ומקבל את החלטתו הנכונה של בג״ץ. את נתניהו נעמיד למשפט הציבור בקלפי-וננצח"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב להחלטת בג"ץ לדחות את העתירה שביקשה למנוע את הטלת הרכבת הממשלה עליו ואמר כי, "בית המשפט נהג נכון בזה שהוא דחה את העתירה, אבל שיהיה ברור שאני חושב שלא צריך לדון בזה בכלל כי הבחירה של העם מי ינהיג את העם היא בחירה של העם בלבד, ולא של אף אחד אחר. זו הייתה העמדה שלי והיא לא השתנתה, אני מקווה שכך ינהגו גם בעתיד, זו לא צריך בכלל להגיע לדיון והכרעה, ההכרעה היא של העם והעם בלבד".

השר יריב לוין אמר, "חבל על האנרגיה ששופטי בג"צ בזבזו רק כדי להגיד את מה שהיה צריך להגיד מראש וללא דיון כלל – העתירה הזו מיותרת והיא בגדר עקיפת חוק ברור וכתוב. לשופטי בג"צ אין כלל סמכות לעסוק בשאלה האם רה"מ נתניהו יכול או לא יכול להרכיב ממשלה. היחידים שלהם הסמכות לקבוע זאת הוא ציבור המצביעים בלבד. טוב יעשו השופטים אם יקחו את נייר העתירה, יגרסו אותו דק דק ואז יגרסו שוב, רק כדי שהביזיון הזה יעלם מזכרון המערכת".

מכחול לבן נמסר: "נכריע את נתניהו בקלפי ונוביל לשינוי. במקום ממשלת חסינות קיצונית נקים ממשלת אחדות ממלכתית. החלטת בית המשפט היא החלטה נכונה שיפוטית אך אינה חלופה לאמת הפשוטה: ביבי גורר את מדינת ישראל לבחירות בפעם השלישית בשביל החסינות והופך את הכנסת לעיר מקלט". יו"ר המפלגה ח"כ בני גנץ אמר כי הוא "מכבד ומקבל את החלטתו הנכונה של בג״ץ. את נתניהו נעמיד למשפט הציבור בקלפי-וננצח".

שרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד, כתבה על החלטת בג"ץ כי "חבל מאוד שהרמזים (העבים) שפוזרו לאורך הדיון ובהחלטה מעידים על כך שבית המשפט נכון לשקול להתערב בנושא בעתיד. העתירה לא הייתה צריכה להידחות בגלל שהיא תיאורטית ומוקדמת. העתירה הייתה צריכה להידחות בגלל שהיא מתעסקת בסוגיה פוליטית. ובעניינים פוליטיים – הציבור הוא זה שמכריע".

השרה מירי רגב מסרה כי, "טוב עשו שופטי בג״ץ שדחו את העתירה ופסקו בהתאם לחוק ולערכים הדמוקרטים. העם הוא הריבון, והעם יחליט מי יהיה ראש ממשלת ישראל. אני מאמינה שבבחירות הקרובות העם יכריע וגוש הימין בראשות בנימין נתניהו, יקבל מעל ל-61 מנדטים".

ח"כ שלמה קרעי אמר כי, "עצם הדיון בבג"ץ היה אמור לזעזע את אמות הסיפים של המדינה שלנו. כמובן שזה לא קרה. יש מאתרגים, יש מאותרגים ויש את אלו שנפשם פשוט חשקה במשפטוקרטיה ומעוניינים להעביר את השליטה מידי העם לידי הפקידים, היועמ"שים והשופטים. בג"ץ אומנם דחה את העתירה אבל מסיבות פרוצדורליות בלבד. עתירה שמהותה דריסה ברגל גסה על רצון הבוחר והדמוקרטיה בישראל. זוהי נעיצת יתד נוספת והכנת הקרקע להמשך הכרסום של בג"ץ בדמוקרטיה בישראל".

"השופטים סיימו את החלטתם בציטוט מקהלת פרק ג': "לַכֹּל זְמָן וְעֵת לְכָל-חֵפֶץ תַּחַת הַשָּׁמָיִם". בהמשך אותו הפרק יש פסוק קצת יותר מתאים לאופי הדיון וההכרעה: 'וְעוֹד רָאִיתִי תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ מְקוֹם הַמִּשְׁפָּט שָׁמָּה הָרֶשַׁע וּמְקוֹם הַצֶּדֶק שָׁמָּה הָרָשַׁע'. אנחנו עדים לסחף אנטי דמוקרטי שעלינו לתקנו מיד עם היבחרה של ממשלה חדשה בעז"ה. כך נעשה! רק העם יקבע מי יהיו נבחריו ומי יהיה ראש הממשלה שלו", דברי קרעי.

כזכור, בית המשפט העליון מחק היום את העתירה שבה נתבקש להצהיר כי הדין אינו מאפשר להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על חבר כנסת שהוחלט להאשימו בעבירות שיש עמן קלון וקבע כי בעת הזו היא תיאורטית ומוקדמת. בית המשפט ציין כי אף שהסעד שנתבקש בעתירה נוסח בלשון כללית נימוקי העתירה כולם מכוונים ומתייחסים לעניינו של ראש הממשלה, חבר הכנסת בנימין נתניהו

בהקשר זה ציין בית המשפט כי לא כל העובדות אשר מתוכן יש לגזור את הדין ידועות לעת עתה, כי מערכת הבחירות היא "ממלכת אי הוודאות" וכי סימן השאלה הגדול ביותר נוגע לתוצאות הבחירות ולזהות חבר הכנסת שעליו ימליצו בפני הנשיא רוב סיעות הבית להרכיב את הממשלה. "כל אחד מהנעלמים הללו משפיע על הסוגיה שהעלו העותרים והוא אף עשוי ליתר את הדיון בה כליל"

בית המשפט ציין כי הסוגיה שהועלתה בעתירה היא "אכן עקרונית וחשובה. היא נוגעת לעקרון שלטון החוק, לטוהר המידות של נבחרי הציבור ולאמון הציבור במוסדות השלטון ומשכך היא נוגעת לליבת ערכי היסוד שעליהם מושתתת שיטת המשפט שלנו. על כן דחה בית המשפט את טענת ראש הממשלה ותנועת הליכוד כי מדובר בסוגיה שאינה שפיטה".