מזכיר המדינה האמריקני שוחח הערב עם ראש הממשלה בעקבות חיסול קאסם סולימאני. "שוחחנו על החשיבות בהדיפת ההשפעה הרעה של איראן ועל איומיה באזור", כתב פומפאו. דיווח: הצמרת הביטחונית בישראל עודכנה בסמוך לתקיפה

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו שוחח הערב (מוצאי שבת) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על חיסולו של מפקד 'כוח קודס' של משמרות המהפכה האיראניים הגנרל קאסם סולימאני. "שוחחנו על החשיבות בהדיפת ההשפעה הרעה של איראן ועל איומיה באזור", כתב פומפאו בטוויטר. "אני תמיד אסיר תודה על התמיכה האיתנה של ישראל במלחמה בטרור. הקשר בין ישראל וארה"ב לא ניתן לניתוק".

ב'חדשות 12' דווח כי בארצות הברית ובישראל נערכים הנקמה האיראנית. אמנם ישראל לא נחשבת למטרה המרכזית אבל הועלתה הכוננות בצפון, בחיל האוויר, באגף המודיעין ולאורך גבולות המדינה. החשש העיקרי הוא לאו דווקא מפיגוע איראני, אלא תגובה "ספונטנית" של ארגוני הטרור, גם בצפון וגם בדרום או בנציגויות הישראליות בחו"ל.

עוד דווח כי ההערכה היא שישראל קיבלה התראה מארצות הברית לפני הפעולה וכי הצמרת הביטחונית עודכנה בסמוך לפעולה על ידי האמריקנים. אך שרי הקבינט לעומת זאת לא היו בסוד העניינים ושמעו על הפעולה לאחר המעשה. הקבינט עצמו יתכנס מחרתיים לדיון, שהיה אמור להתקיים מחר לאחר ישיבת הממשלה – אך נדחה, מה שמעיד כי ככל הנראה רמת הדריכות בישראל ירדה.

בתוך כך, כלי תקשורת אמריקניים דיווחו היום כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ קיבל את ההחלטה לחסל את סולימאני כשלושה ימים בלבד לפני המבצע. לפי הדיווח, אנשי הפנטגון והמועצה לביטחון לאומי הציגו בפני טראמפ אופציות להמשך התקיפות נגד המיליציות האיראניות באזור. הנשיא "הפתיע" את הגורמים בחדר ובחר בחיסול מפקד כוח קודס, מה שהוביל את המודיעין האמריקני למירוץ נגד הזמן למציאת סולימאני והכנת התקיפה.

חיסול קאסם סולימאני – סיקור נרחב ב'חדשות JDN
דרמה בעיראק: ארה"ב חיסלה את מפקד 'כוח קודס' האיראני קאסם סולימאני
ארה"ב לוקחת אחריות: "סולימאני פעל לתקיפת דיפלומטים אמריקנים"
משמרות המהפכה מאשרות את חיסול סולימאני: "תהיה תגובה חריפה ואלימה"
כוננות ישראלית לתגובה האיראנית: החרמון נסגר, הערכת מצב בקריה
המנהיג העליון באיראן על החיסול: "על ארה"ב לצפות לתגובה קשה"
טראמפ עשה לנו את העבודה: קאסם סולימאני – האויב מספר 1 של ישראל
לשכת רה"מ: נתניהו מקבל עדכונים ביטחוניים, בשלב זה אין שינוי בלו"ז
חיסול קאסם סולימאני: נתניהו הקדים את חזרתו לארץ; בנט בהתייעצויות בקריה
כֵּן יֹאבְדוּ כָל-אוֹיְבֶיךָ: "גופתו של סולימאני נקרעה לגזרים" • תיעוד זירת החיסול
נסראללה: "נקמת הדם מול הפושעים היא באחריות כל הלוחמים ברחבי העולם"
היורש: חמינאי מינה את סגנו של סולימאני למפקד 'כוח קודס' החדש
נתניהו: "סולימאני ארגן פעולות נוספות – טראמפ ראוי לכל ההערכה" • צפו
טראמפ: "סולימאני אחראי למות מיליונים – היה צריך להיות מחוסל לפני שנים"
גנץ: "מצפה מראשי המדינה להימנע מרמיזות הפוגעות בביטחון" • צפו
בעקבות חיסול סולימאני: הקבינט יתכנס – ישראל הזהירה את הארגונים בעזה
טראמפ: "חיסול סולימאני נועד למנוע מלחמה, לא לפתוח באחת" • צפו
דיווח: רקטות שוגרו למתחמים של צבא ארה"ב בעיראק ולעבר השגרירות בבגדאד
"הגיס החמישי בכנסת": חברי הרשימה המשותפת גינו את חיסול סולמינאי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ טען לאחר החיסול כי מטרתו לא היתה לפתוח במלחמה אלא למנוע אותה, אך ביממה האחרונה כוחות המזוהים עם איראן ביצעו מספר תקיפות נגד מטרות אמריקניות בעיראק ובכירים במשטר האייתוללות שיגרו איומים לעבר ארצות הברית. במקביל החלה ארצות הברית לתגבר את כוחותיה באזור למקרה של התלקחות.

ב'כאן חדשות' דווח כי במערכת הביטחון מעריכים שלא צפויה תגובה מיידית של איראן נגד ישראל בעקבות החיסול. בהתאם להערכה זו, צה"ל הודיע כי אין מניעה צבאית לפתיחת אתר החרמון למבקרים, אך באתר החליטו להשאירו סגור בכל זאת. ערוץ אל-ג'זירה דיווח כי ישראל העבירה אתמול אזהרות באמצעות מצרים לארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האסלאמי מפני ניסיונות להגיב משטחי רצועת עזה לחיסולו של סולימאני.

גנרל במשמרות המהפכה האיראניים, ג'ולאמי אבו-חמזה, איים על ארצות הברית וישראל בריאיון לסוכנות ידיעות איראנית. לטענתו, "הרפובליקה האסלאמית תעניש אמריקנים בכל מקום שבהישג ידה – גם תל אביב נמצאת בטווח הפגיעה". הגנרל חיזק את החשש מתקיפה איראנית במפרץ הפרסי וטען כי "מצר הורמוז היא נקודה קריטית למערב, יש שם מספר גדול של ספינות אמריקניות. איראן זיהתה אותם לפני זמן רב".

כזכור, נתניהו החליט לקטוע את ביקורו המדיני ביוון שהיה אמור להסתיים הערב וחזר עוד לפני כניסת השבת לישראל, בכדי לנהל מקרוב את ההיערכות הישראלית לאפשרות של תגובה איראנית כלפי ישראל על החיסול שבוצע על ידי ארצות הברית. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי, "ראש הממשלה חזר והנחה את השרים לא להתבטא בנושא האירועים האחרונים באיראן ועיראק". מוקדם יותר נמסר כי נתניהו קיבל עדכונים בטחוניים שוטפים.

נתניהו התייחס טרם המראתו חזרה ארצה לחיסול אמר כי, "כפי שלישראל יש את הזכות להגנה עצמית, לארצות הברית יש את אותה הזכות בדיוק. קאסם סולימאני אחראי למותם של אזרחים אמריקנים וחפים מפשע רבים אחרים, והוא ארגן פעולות התקפיות נוספות. הנשיא טראמפ ראוי לכל ההערכה על שפעל בנחישות, בעוצמה ובמהירות. אנחנו עומדים לחלוטין לצידה של ארצות הברית במאבקה הצודק לביטחון, לשלום ולהגנה עצמית".