מאות אלפי אנשים ובכירי ארגוני הטרור השתתפו במסע ההלוויה של מפקד כוח קודס בטהרן. מנהיג החמאס הנייה: "אווירת הפשע האמריקנית נתנה חסות לפשעים הישראליים". את טקס הלוויה הוביל המנהיג העליון עלי חמינאי שמירר בבכי מול גופתו של סולימאני


חמינאי ממרר בבכי בטקס הלוויה. צילום: מתוך הטוויטר של עלי חמינאי

מאות אלפי בני אדם השתתפו הבוקר (שני) בטקס הלווייתו של קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה שחוסל בסוף השבוע בידי ארצות הברית בעיראק. הטקס מהווה תחנה אחרונה לקראת קבורתו של סולימאני, שגופתו הועברו בימים האחרונים מעיראק לאיראן. המנהיג העליון עלי חמינאי הוביל את התפילות, תוך שהוא מזיל דמעה, כשלצדו בכירי המשטר, בהם הנשיא חסן רוחאני ובכירי משמרות המהפכה.

בתקשורת האיראנית טענו כי בטקס משתתפים מיליונים. אחד העיתונים, "אל-וופאק" היוצא לאור בשפה הערבית, העריך כי בין ארבעה לחמישה מיליונים יצאו לרחובות. לפי העיתון הזה מדובר בהלוויה השנייה בגודלה בהיסטוריה האיראנית, לאחר זו של מנהיג המהפכה האיסלאמית, רוחאללה חומייני. לא ברור לפי שעה מה אמינות ההערכות הללו, וייתכן שמדובר בהגזמה.

מאות אלפים בטקס הלוויה בטהרן. צילום מסך מתוך הטוויטר של עלי חמינאי

משלחות ארגוני הטרור מעזה הגיעו לאיראן, בינהם מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה, סגנו סאלח אלעארורי וכן בכירים בג'יהאד האיסלאמי, "הגענו מפלסטין כדי להביע תנחומים למנהיג העליון חמינאי ולרפובליקה האסלאמית על הליכתו של סולימאני", אמר הנייה בנאום שנשא לאחר הגעתו, "אווירת הפשע האמריקנית היא זו שנתנה חסות לפשעים הישראליים בפלסטין ומחוצה לה".

עוד איים הנייה: "פרויקט ההתנגדות על אדמת פלסטין ובאזור לא ייחלש ולא יילך אחורה. החיסולים רק מוסיפים לנו כוח למען שחרור ירושלים. קאסם סולימאני הקדיש את חייו למען ההתנגדות והוא שהיד ירושלים. ההתנגדות שניצחה בלבנון ובעזה – תנצח את הפרויקט הציוני".

זיאד נחאלה, מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, הגיע לטהרן עם סגנו וכן עם אכרם עג'ורי, ראש הזרוע הצבאית של הארגון בחו"ל. האחרון ניצל לפני חודש וחצי מניסיון חיסול בעת תקיפה אווירית על ביתו בדמשק, במקביל לחיסולו של בהא אבו אלעטא. במשלחות הללו, של חמאס וג'יהאד, נמצאים גורמים נוספים שפועלים הרחק מהעין הציבורית.

בין הנואמים הייתה בתו של סולימאני, זיינאב, שהשמיעה איום מפורש כלפי צבא ארה"ב. "משפחות החיילים האמריקנים במזרח התיכון יחכו בכל יום למות ילדיהם", אמרה לקול תשואות הקהל. הבת הבטיחה שמותו של אביה יביא "יום שחור" לארצות הברית ולישראל. "טראמפ המשוגע, אל תחשוב שהכול נגמר כשאבא שלי הפך לשהיד", הוסיפה בעת שהקהל קרא "מוות לאמריקה".

חוסיין דהקאן, יועצו של הצבאי של חמנאי, התראיין בלילה ל-CNN: "התגובה תהיה בלי ספק צבאית, נגד אתרים צבאיים. ההנהגה שלנו הכריזה רשמית שמעולם לא רצינו במלחמה ולעולם לא נרצה במלחמה. אמריקה היא שהתחילה במלחמה". עוד תקף: "טראמפ הוא בעצם גנגסטר ומהמר ולא פוליטיקאי, הוא לא יציב נפשית".