ראש הממשלה אישר לשרים להתראיין ולהתמקד בתמיכה בארה"ב - אך האישור בוטל. לפי הערכת המודיעין שהוצגה בקבינט האיראנים עסוקים באירועי האבל והתגובה תצא לפועל בסיומם. ראשי מערכת הביטחון: הסיכוי לתקיפת איראנית נגד ישראל - נמוך

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שהתכנסה בעקבות חיסולו של מפקד כוח קודס האיראני, קאסם סולימאני, כי, "חיסול סולימאני אינו אירוע שלנו אלא אירוע אמריקני. לא היינו מעורבים וצריך לא להיגרר לתוך זה" – כך על פי דיווח של ברק רביד ב'חדשות 13' שהתבסס על עדויות של שני שרים שהשתתפו בישיבה.

על פי הדיווח של רביד, נתניהו אישר לשרים להתראיין בנושא חיסול סולימאני אבל ביקש כי דבריהם יעסקו אך ורק בתמיכה הישראלית בארה"ב ובזכותה להגנה עצמית. מאוחר יותר הערב הוציא מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הודעה מעודכנת לשרי הממשלה בה כתב כי, "בהמשך לישיבת הקבינט הערב, אני שב ומחדד את הנחיית ראש הממשלה ולפיה אין להתראיין או לתדרך בנושא שנדון בישיבה".

ב'חדשות 13' דווח עוד כי ראש המוסד יוסי כהן וראש אמ"ן תמיר היימן מסרו בישיבה את הערכתם, כי שמה של ישראל לא נקשר בחיסול וכי הסיכוי לתגובה איראנית נגדה נמוך. הבכירים הוסיפו כי להערכתם התגובה האיראנית לחיסול תגובש ותצא לפועל רק לאחר תום ימי האבל על סולימאני.

ירון אברהם דיווח דברים דומים ב'חדשות 12' לפי ראשי מערכת הביטחון אמרו במהלך הדיון בקבינט כי הסיכוי לתגובה איראנית נגד ישראל – הוא נמוך. על פי גורמים שנכחו בישיבת הקבינט הוצגו מספר תרחישי תגובה אפשריים מצד איראן אך ראשי מערכת הביטחון אמרו כי הסיכוי לתגובה איראנית נגד ישראל הוא כאמור נמוך.

בתוך כך, ב'וואלה' דווח כי הערכת גורמי המודיעין שהוצגה בדיון הקבינט היא שבשלב זה אין התראה לתגובה ממשית נגד ישראל, ושהאיראנים עסוקים כרגע במסע ההלוויה ואירועי האבל. על פי הדיווח של טל שליו, מערכת הביטחון מעריכה שתגובה, אם תהיה, תהיה אחרי. ביום רביעי צפויה להתקיים ישיבת קבינט נוספת.

 

מחשש לתגובה איראנית? שגרירות ארה"ב פרסמה אזהרה לאזרחיה בישראל