ראש ממשלת עיראק עאדל עבד אל-מהדי סתר הערב את הכחשת הפנטגון ואמר כי התקבל מכתב מצבא ארצות הברית בנוגע לנסיגת החיילים האמריקאים ממדינתו: "נבקש הבהרות - לאחר שהגרסה האנגלית והגרסה הערבית שלו איננה זהה"

ראש ממשלת עיראק עאדיל עבד אל-מהדי אמר הערב (שלישי) כי הוא קיבל מצבא ארצות הברית את המכתב בנושא נסיגת הכוחות האמריקניים משטחי המדינה, אחרי שוושינגטון הכחישה כי בכוונתה לסגת. לדבריו, בבגדאד ביקשו הבהרות בנוגע למכתב, מאחר שהגרסה האנגלית והגרסה הערבית שלו איננה זהה.

בתוך כך, בן וואלאס, שר ההגנה הבריטי, ציין כי מדינתו תסיג את כוחותיה מעיראק במידה ותתבקש לעשות זאת. לדבריו, "אנו מנסים להסביר לבגדאד כי הימצאותנו בשטח טובה לשני הצדדים, אולם אם נתבקש לעזוב נכבד את הריבונות העיראקית ונעשה זאת".

כזכור, אמש דווח בסוכנות הידיעות AFP כי נציג הכוחות האמריקניים בעיראק העביר מכתב רשמי למשרד הביטחון העיראקי ובו הודעה על כוונתם להיערך ליציאה מהמדינה, ע"פ הדיווח במכתב שנשלח מטעם משרד ההגנה האמריקני לשר ההגנה העירקי נכתב: "כפי שהפרלמנט העיראקי וראש הממשלה העיראקי דרשו – אנו נכין את הכוחות שלנו בתוך מספר ימים ובתוך כמה שבועות נוציא את אחרון החיילים שלנו".

לפי רויטרס, במכתב לעיראקים מסרה הקואליציה בראשות האמריקנים כי החליטה לסגת "מתוך כבוד לריבונותה של עיראק". היא ציינה כי "תפרוס מחדש" את כוחותיה. בהמשך הסבירו במשרד ההגנה האמריקני כי "כדי להבטיח את השלמת המשימה והוצאת כל הגורמים האמריקנים מעיראק באופן בטוח ובטיחותי – מספר מסוקים אמריקניים יפטרלו מפעם לפעם מעל האזור הבינלאומי בבירת עיראק – בגדד".

אך שר ההגנה של ארצות הברית מארק אספר הבהיר כי בניגוד לדיווחים, למדינתו "אין תכנית לסגת מעיראק". בתדרוך לכתבים בוושינגטון אמר כי, "כלל לא התקבלה החלטתה לעזוב את עיראק, אין תכנית כזאת על הפרק. אני לא מכיר את מקור המכתב, אנחנו מנסים לברר מהיכן הוא הגיע ומה הוא. אולם לא התקבלה החלטה לעזוב את עיראק. נקודה".

הרמטכ"ל האמריקני, גנרל ג'יימס מקונוויל, הסביר לכתבים כי, "מדובר בטעות. זו הייתה טיוטה שמנוסחת לא טוב, ואינה חתומה. בשורה התחתונה – הכוחות האמריקניים לא עוזבים את עיראק". ראש המטות המשולבים של ארה"ב מארק מילי אמר כי זו הייתה טיוטה לא חתומה, שבחירת המילים בה הייתה גרועה ושנועדה רק להדגיש לעמיתים העיראקים שבשעות ובימים הקרובים תורגש תנועת כוחות ערה.