נשיא פולין הודיע כי לא יגיע לטקס לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ ביד ושם, מכיוון שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין ינאם בטקס. המתיחות בין המדינות החלה אחרי שפוטין טען כי פולין שיתפה פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השניה

נשיא פולין אנדז'יי דודה הצהיר היום (שלישי) כי הוא לא ישתתף בפורום האנטישמיות הגלובלי שיתקיים החודש ב"יד ושם", למרות הזמנתו של נשיא המדינה ראובן ריבלין. הוא הודיע על החלטתו במסיבת עיתונאים הערב, לאחר שמארגני הטקס סירבו לאפשר לו לשאת דברים באירוע. דודה סירב לאשר את העובדה שנציגים מטעם רוסיה, צרפת, בריטניה, גרמניה וארצות הברית ידברו באירוע, בעוד שהוא לא. "כנשיא פולין לא אקח חלק באירוע שיתקיים ב-23 בינואר בירושלים", הצהיר.

כזכור, בשבועות האחרונים קיימת מתיחות נרחבת בין רוסיה ופולין, זאת לאחר שפוטין האשים את פולין בכך ששיתפה פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השניה. בשיחות סגורות עם קצינים בצבא הרוסי אמר פוטין כי "הם למעשה שיתפו פעולה עם היטלר. זה ברור ממסמכים, ממסמכים ארכיוניים".

דבריו של הנשיא הרוסי עוררו סערה נרחבת בפולין, ובעקבותיה דודה הבהיר לישראל כי "התנאי שלנו להיות נוכחים בטקס כזה הוא שלנשיא הרפובליקה של פולין המייצג את כבודה של המדינה הפולנית, תהיה את האפשרות לשאת נאום". כאמור, בישראל דחו את הבקשה של הנציגים הפולנים.

בתגובה להחרמת האירוע מצידו של דודה, פרסמו גורמים מדיניים בישראל הצהרה לפיה "נשיא פולין הוזמן להשתתף באירועי 75 שנה לשחרור אושוויץ שיתקיימו בירושלים, וההזמנה בעינה עומדת. נציין כי להחלטתו של נשיא פולין שלא להגיע, אין כל קשר ליחסים בין פולין לישראל".

גם ביד ושם הגיבו להחלטתו של הנשיא הפולני ופרסמו הצהרה בנושא: "נשיא פולין לא ביטל את הגעתו לפורום השואה העולמי, היות ועד כה כלל לא אישר הגעתו. אנו שמחים שלמעלה מ-40 ממנהיגי העולם הבינו את חשיבות הפורום ואישרו הגעתם לאירוע הייחודי שעוסק בזיכרון השואה ובמאבק העולמי באנטישמיות. הנואמים באירוע הנם ראשי מדינות שהיוו את מעצמות בעלות הברית, שהובילו לשחרור אירופה והעולם מעול הכיבוש הנאצי".

האירוע "פורום השואה העולמי", שיתקיים ב-23 בינואר בירושלים, מאורגן על ידי קרן פורום השואה העולמי, יד ושם ובית הנשיא ראובן ריבלין. לפי היומון הפולני "גזטה ויבורצ'ה", ע"פ פירסום 'בהארץ' יש סיבה נוספת לאיום בביטול, והיא העובדה שאחד הגורמים המעניקים חסות לאירוע הוא שר החוץ הישראלי, ישראל כץ. לפני שנה הכעיס כץ את פולין כשטען ש"פולנים יונקים אנטישמיות" – אמירה שבמקור השמיע ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר. כץ אמר את הדברים ברקע המשבר ביחסי המדינות שהחל עם חקיקת "חוק השואה", אשר מתנגדיו חששו כי מטרתו היא לצנזר את השיח על מעורבות פולנים בפשעי הנאצים.