נשיא ארה"ב אמר כי הוא רוצה שהכוחות האמריקניים ייסוגו מעיראק "בשלב מסוים". לדברי הנשיא, נסיגה כעת של הכוחות תעניק לאיראן "דריסת רגל" גדולה יותר ותהיה "הדבר הגרוע ביותר עבור עיראק". שר ההגנה האמריקני: "אנחנו לא עוזבים את עיראק"

נשיא ארצות הברית דולד טראמפ אמר הערב (שלישי) כי זו איננה נקודת הזמן הנכונה להסיג את כוחות צבא ארצות הברית מעיראק. "בסופו של דבר נרצה להיות מסוגלים לתת לעיראק לנהל את ענייניה, וזה חשוב מאוד. אז בשלב מסוים אנחנו נרצה לצאת. אבל זאת לא נקודת הזמן הנכונה", אמר טראמפ לכתבים בחדר הסגלגל, במהלך פגישתו עם ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס.

טראמפ התייחס לסערה סביב המכתב שנשלח לממשלת עיראק מצבא ארה"ב, בדבר נסיגה אמריקנית מהמדינה שהתבררה כטיוטה לא סופית ולא מאושרת: "אני מבין שהיה מכתב לא חתום. אני לא יודע אם זה היה אמיתי או לא". בנוסף, טראמפ הזהיר כי, "אני חושב שזה הדבר הכי גרוע שיכול להיות בשביל עיראק. זה אומר שלאיראן תהיה טביעת רגל גדולה יותר ואנשי עיראק לא רוצים את זה".

ראש ממשלת עיראק עאדיל עבד אל-מהדי אמר מוקדם יותר הערב כי הוא קיבל מצבא ארצות הברית את המכתב בנושא נסיגת הכוחות האמריקניים משטחי המדינה, אחרי שוושינגטון הכחישה כי בכוונתה לסגת. לדבריו, בבגדאד ביקשו הבהרות בנוגע למכתב, מאחר שהגרסה האנגלית והגרסה הערבית שלו איננה זהה.

בעקבות דברי אל-מהדי, שר ההגנה של ארה"ב, מארק אספר, הבהיר כי "מדיניות ארצות הברית לא השתנתה, אנחנו לא עוזבים את עיראק". לדבריו, "אף מכתב לא חתום לא נחשב כנסיגה". ב'וושינגטון פוסט' דווח מפי גורמים בלשכת אל-מהדי כי ראש הממשלה העיראק רואה במסמך הצהרה אמריקנית מחייבת לנסיגה מהמדינה. זאת, חרף הכחשות הפנטגון בדבר תקפות המסמך.

כזכור, אמש דווח בסוכנות הידיעות AFP כי נציג הכוחות האמריקניים בעיראק העביר מכתב רשמי למשרד הביטחון העיראקי ובו הודעה על כוונתם להיערך ליציאה מהמדינה, ע"פ הדיווח במכתב שנשלח מטעם משרד ההגנה האמריקני לשר ההגנה העירקי נכתב: "כפי שהפרלמנט העיראקי וראש הממשלה העיראקי דרשו – אנו נכין את הכוחות שלנו בתוך מספר ימים ובתוך כמה שבועות נוציא את אחרון החיילים שלנו".

לפי רויטרס, במכתב לעיראקים מסרה הקואליציה בראשות האמריקנים כי החליטה לסגת "מתוך כבוד לריבונותה של עיראק". היא ציינה כי "תפרוס מחדש" את כוחותיה. בהמשך הסבירו במשרד ההגנה האמריקני כי "כדי להבטיח את השלמת המשימה והוצאת כל הגורמים האמריקנים מעיראק באופן בטוח ובטיחותי – מספר מסוקים אמריקניים יפטרלו מפעם לפעם מעל האזור הבינלאומי בבירת עיראק – בגדד".

אך שר ההגנה של ארצות הברית מארק אספר הבהיר כי בניגוד לדיווחים, למדינתו "אין תכנית לסגת מעיראק". בתדרוך לכתבים בוושינגטון אמר כי, "כלל לא התקבלה החלטתה לעזוב את עיראק, אין תכנית כזאת על הפרק. אני לא מכיר את מקור המכתב, אנחנו מנסים לברר מהיכן הוא הגיע ומה הוא. אולם לא התקבלה החלטה לעזוב את עיראק. נקודה".

הרמטכ"ל האמריקני, גנרל ג'יימס מקונוויל, הסביר לכתבים כי, "מדובר בטעות. זו הייתה טיוטה שמנוסחת לא טוב, ואינה חתומה. בשורה התחתונה – הכוחות האמריקניים לא עוזבים את עיראק". ראש המטות המשולבים של ארה"ב מארק מילי אמר כי זו הייתה טיוטה לא חתומה, שבחירת המילים בה הייתה גרועה ושנועדה רק להדגיש לעמיתים העיראקים שבשעות ובימים הקרובים תורגש תנועת כוחות ערה.