אחרי שטהרן שיגרה טילים על בסיסים בעיראק שבהם מוצבים כוחות אמריקניים. נאם המנהיג של איראן עלי חמינאי והצהיר שצבא ארה"ב צריך להסתלק מהאזור: "איראן היא מדינה של שלום שלא מחפשת הסלמה, אך מוכנים להתמודד עם הביריונים של העולם"

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, נשא הבוקר (רביעי) דברים, בעקבות מתקפת הטילים האיראנית על בסיסי צבא בעיראק בהם נמצאים כוחות של צבא ארצות הברית. ואמר כי "המתקפה באה בתגובה לחיסולו של מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני". לדברי חמינאי, "המתקפה על הבסיסים הייתה מוצלחת".

בנאומו אמר חמינאי כי ההשתתפות של המוני איראנים בהלוויית סולימאני הייתה אף היא סטירה בפניה של ארה"ב. חמינאי הדגיש שאויבות איראן הן ארה"ב, ישראל ו"המערכת היהירה" – כשכוונתו למערב, וקרא להסתלקות כוחותיה של ארה"ב מהמזרח התיכון: "האמריקנים הביאו איתם מלחמות אחים, הרס ושחיתות לכל מקום שאליו הלכו".

חמינאי הדגיש כי אין מקום לנהל משא ומתן עם ארה"ב בסוגיית הגרעין, וטען כי משא ומתן כזה רק יסלול את הדרך להגברת הדומיננטיות האמריקנית באזור. הוא הזכיר את ישראל כשאמר כי חיזבאללה משמש כ"ידיים וכעיניים" של לבנון וכי ארה"ב מנסה לחסל את הארגון שם בניסיון לעזור לממשלה בירושלים. חמינאי הוסיף כי "איראן היא מדינה של שלום שלא מחפשת הסלמה עם אף מדינה, אך אנחנו מוכנים להתמודד עם הביריונים של העולם".

חמינאי ספד את מפקד כח קודס שחוסל, שהיה מקורב לו מאוד ואמר, כי "קאסם סולימאני לא היה שייך לגוף פוליטי, אלא היה מהפכן מהמעלה הראשונה, הוא לא היה סתם אמיץ, הוא שם את עצמו בראש מול כל הסכנות. הוא הצליח להתגבר על היהירות והמזימות של ארה"ב במדינות החלשות באזור. סולימאני לא חסך שום מאמץ לסייע לפלסטינים ולהתנגדות שלהם, והם מוקירים אותו על כך. הוא היה אדם צנוע ועמד מול ההגמוניה האמריקנית והיהירות הציונית".

כזכור, עשרות טילי קרקע-קרקע נורו הלילה (בין שלישי לרביעי) לעבר בסיס חיל האוויר עין אל אסד שבמערב עיראק, המאוכלס בכוחות צבאיים אמריקנים. עוד דווח כי נשמע פיצוץ בסמוך לבסיס צבאי המאוכלס בצבא ארצות הברית באירביל, בירת החבל הכורדי העצמאי בעיראק. לראשונה קיבלה איראן אחריות על המעשה וגם גורמים רשמיים בארצות הברית אישרו את דבר התקיפות.

על פי הטלוויזיה האיראנית, בתקיפה שוגרו 15 טילים ונהרגו בה כ-80 אמריקאים ו-200 אנשים נוספים נפצעו. בנוסף, ציוד של צבא ארצות הברית – כולל מסוקים – נפגע בצורה קשה.

עם זאת בארה"ב דוחים את הטענה שיש הרוגים ואמרוים כי ארבעה טילים נפלו במהלך מעופם. על פי דיווח בלוס אנג'לס טיימס, גורמים בממשל אמרו כי הכוחות עקבו אחר הטילים באמצעות מערכות מכ"ם שהובאו לעיראק מבעוד מועד, מה שאיפשר לאנשי הצבא לתפוס מחסה בטרם הפגיעה.

משמרות המהפכה "הזהירו" את ארצות הברית ואת בעלות בריתה באזור שלא להגיב על מתקפת הטילים. באזהרה שפרסמו בסוכנות אירנא איימו גם על ישראל ומסרו כי, "אנחנו לא רואים בשום אופן כי הישות הציונית נפרדת מהממשל האמריקני בפשעים הללו, ואנחנו מזהירים את השטן הגדול מפני כל פעולה או מבצע מצידו. הם ייענו בתגובה יותר מוחצת ויותר כואבת".

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ עודכן בפרטי המתקפה, ונועד עם צוות הביטחון הלאומי שלו. דוברת הבית הלבן מסרה כי, "אנו מודעים לדיווחים על התקפות על מתקני ארה"ב בעיראק. הנשיא תודרך ועוקב אחר המצב מקרוב ומתייעץ עם צוות הביטחון הלאומי שלו". שר החוץ האמריקני מייק פומפאו ושר ההגנה מארק אספר הגיעו לבית הלבן להתייעצות דחופה עם הנשיא טראמפ.

מאוחר יותר, סמוך לשעה 5:00 לפנות בוקר בישראל, צייץ טראמפ בטוויטר כי, "הכל בסדר. טילים שוגרו מאיראן לעבר שני בסיסים צבאיים בעיראק. הערכת הנפגעים והנזק מתבצעת כעת. עד כה, הכול טוב. יש לנו את הצבא החזק והמצויד ביותר בעולם. אמסור הצהרה מחר בבוקר (שעון ארה"ב)".