נשיא ארה"ב הגיב בהצהרה למתקפת הטילים שביצעה איראן נגד בסיסים אמריקניים בעיראק: "התקופה שבה אומות נכנעות לתוקפנות של טהרן נגמרה". הבטיח: "כל עוד אני נשיא, איראן לא תחזיק בנשק גרעיני". שיגר גם מסר מפויס: "מוכנים לשלום"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מסר הערב (רביעי) הצהרה בבית הלבן אחרי ירי הטילים האיראניים לבסיסים בעיראק, שבהם מוצבים כוחות אמריקניים. "כל עוד אני נשיא, איראן לא תחזיק בנשק גרעיני. לעולם לא ניתן לזה לקרות", אמר הנשיא בפתח הצהרתו ולאחר מכן עדכן כי בתקיפה לא היו נפגעים, אמריקנים או עיראקים.

"אני שמח לבשר לכם, שהעם האמריקני צריך להיות שמח, אף אמריקאי לא נפגע בהתקפה אתמול בלילה על ידי איראן. כל החיילים מוגנים, ורק נזק מינימלי נגרם בבסיס הצבאי שלנו. הכוחות האדירים שלנו מוכנים לכל דבר. אף חיים של אמריקני או עיראקי לא נאבדו בזכות מערכות ההתראה", אמר והצהיר כי, "הכוחות שלנו מוכנים להכול, מצדיע לאמריקנים במדים".

טראמפ שב והתייחס לחיסולו של מפקד כוח קוד האיראני ואמר כי, "חיסלנו את הטרוריסט העיקרי סולימאני. הוא היה אחראי לחלק מהפשעים הגדולים ביותר. הוא תדלק מלחמות אזרחים, הוא תכנן את התקיפה האחרונה נגד האמריקנים בעיראק בה נהרג אמריקאי אחד ואת התקיפה על השגרירות האמריקנית בבגדאד. ידיו מגואלות בדם אמריקני. אנו מעבירים מסר לטרוריסטים – אם אתם מעריכים את חייכם לא תאיימו עלינו".

"נראה שאיראן נסוגה, שזה דבר טוב לכל הצדדים שמעורבים ודבר טוב מאוד לעולם", הוסיף הנשיא, אך הודיע שיטיל על איראן סנקציות נוספות עד שטהרן לא תשנה את דרכה. לדבריו ארה"ב לא רוצה לנצל את העוצמה הצבאית שלה, ולכן הכוח הכלכלי יגרום להרתעה. "העובדה שיש לנו צבא אדיר לא אומרת שאנחנו חייבים להשתמש בו. אנחנו לא רוצים להשתמש בו. החוזק האמריקני – צבאי וכלכלי כאחד – הוא גורם ההרתעה הטוב ביותר".

"אנחנו לא רוצים את הנפט של המזרח התיכון", המשיך טראמפ. "אנו חזקים מאי פעם. הטילים שלנו גדולים, מהירים והרסניים. אנחנו לא חייבים להשתמש בהם. אני אומר לאנשים באיראן – אתם רוצים עתיד של שגשוג? ארה"ב רוצה לקדם את השלום עם כל מי שרוצה בכך". עוד הוסיף כי, "העולם חייב להגיד לאיראן – לא נסבול את ההתנהגות שלכם יותר. אני קורא למדינות ברית נאט"ו להיות פעילות יותר במזרח התיכון".

הנשיא האמריקני שיגר גם מסר מפויס לאיראן וקרא למעצמות אירופה: "אנחנו חייבים לעבוד ביחד בשביל להשיג דיל עם איראן, כדי להפוך את העולם למקום שקט יותר. איראן יכולה להיות מדינה גדולה שקט ושלווה, ואינה יכולה להתקיים כמרחרחת מלחמה. לאנשים ולמנהיגים של איראן – אנחנו רוצים שיהיה לכם עתיד. עתיד של הרמוניה ביחד עם אומות העולם. ארה"ב מוכנה לספק שלום לכל מי שמעוניין בכך".

הוא תקף הסכם הגרעין של אובמה ואמר ש"במקום לומר תודה לארה"ב הם צועקים מוות לאמריקה. למעשה הם צועקים מוות לאמריקה מהיום שההסכם נחתם. ואז איראן החלה במסע טרור שמומן מהכסף שקיבלה מההסכם בתימן, בסוריה, באפגניסטן, בעיראק ובלבנון. את הכסף לטילים שנורו עלינו השיגה איראן בגלל מדיניות הממשל הקודם. הסכם הגרעין היה פג בכל מקרה ומאפשר לאיראן מסלול מהיר לנשק גרעיני".

לאחר התקיפה אמרו גורמים באירופה ובארצות הברית כי לפי הערכה – בירי שביצעה איראן במהלך הלילה לעבר בסיסים אמריקנים – הרפובליקה האסלאמית נמנעה במכוון מפגיעה בבני אדם. "לא נירתע מול אמריקה", אמר נשיא איראן חסן רוחאני היום אחרי התקיפה, "אמריקה צריכה לדעת שאם היא ביצעה פשע, היא תקבל תגובה מוחצת".