צבא עיראק הודיע הערב כי שתי קטיושות נפלו ב"אזור הירוק", המתחם הבינלאומי המבוצר בו ממוקמת השגרירות האמריקאית. עוד נמסר בהודעת הצבא, כפי שפורסמה בסוכנות הידיעות רויטרס, אין נפגעים באירועים. אזעקות נשמעו במקום


צפו: האזעקות במתחם השגרירות. צילום: הרשתות החברתיות בעיראק

שתי רקטות שוגרו הערב (רביעי) לעבר מתחם נ"גרין זון" בבגדד בו נמצאת גם השגרירות האמריקנית – כך דווח בכלי תקשורת ערביים. מתיעודים שהתפרסמו על ידי עדי ראייה עולה כי אזעקות נשמעו במקום. עדי ראיה אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי שני פיצוצים עזים נשמעו ברחבי העיר.

מנגנוני הביטחון המדינה מסרו שאין נפגעים באירוע. "שתי רקטות קטיושה פגעו באזור ולא גרמו לנפגעים", נכתב בהודעת צבא עיראק. לפי דיווחים, אחת מהרקטות נחתה במרחק של כ-100 מטרים בלבד מהשגרירות. לפי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, מסוקים החלו לנוע באינטסיביות בשמי האזור הירוק בעקבות נפילת הרקטות באזור השגרירות.

כזכור, עשרות טילי קרקע-קרקע נורו אמש (בלילה שבין שלישי לרביעי) לעבר בסיס חיל האוויר עין אל אסד שבמערב עיראק, המאוכלס בכוחות צבאיים אמריקנים. עוד דווח כי נשמע פיצוץ בסמוך לבסיס צבאי המאוכלס בצבא ארצות הברית באירביל, בירת החבל הכורדי העצמאי בעיראק. לראשונה קיבלה איראן אחריות על המעשה וגם גורמים רשמיים בארצות הברית אישרו את דבר התקיפות.

בהודעת משמרות המהפכה נמסר: "בתגובה על פעולת הטרור של ארצות הברית בהריגת קאסם סולימאני וחבריו, ביצעו היום לפנות בוקר כוחות חיל האוויר של משמרות המהפכה מבצע מוצלח בשם "השהיד סולימאני", של שיגור עשרות טילי קרקע קרקע לעבר הבסיס האווירי הכבוש על ידי צבא הטרור של ארצות הברית הידוע בשם "עין אל אסד". בהמשך נפרסם עוד פרטים על המבצע", לשון ההודעה.

משמרות המהפכה "הזהירו" את ארצות הברית ואת בעלות בריתה באזור שלא להגיב על מתקפת הטילים. באזהרה שפרסמו בסוכנות אירנא איימו גם על ישראל ומסרו כי, "אנחנו לא רואים בשום אופן כי הישות הציונית נפרדת מהממשל האמריקני בפשעים הללו, ואנחנו מזהירים את השטן הגדול מפני כל פעולה או מבצע מצידו. הם ייענו בתגובה יותר מוחצת ויותר כואבת".

גורם אמריקני אישר כי מדובר בטילים בליסטיים איראניים ששוגרו לעבר מתקנים צבאיים אמריקאים בצפון ובמערב עיראק. מהפנטגון נמסר כי "איראן שיגרה למעלה מתריסר טילים בליסטיים אל בסיסי צבא ארה"ב והקואליציה בעיראק, מתוך שטחה של איראן". על פי חלק מהדיווחים, יותר מ-30 טילים, חלקם בליסטיים, שוגרו למספר בסיסים שמאכלסים חיילים אמריקנים בעיראק.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מסר הערב הצהרה בבית הלבן אחרי ירי הטילים האיראניים לבסיסים בעיראק, שבהם מוצבים כוחות אמריקניים. "כל עוד אני נשיא, איראן לא תחזיק בנשק גרעיני. לעולם לא ניתן לזה לקרות", אמר הנשיא בפתח הצהרתו ולאחר מכן עדכן כי בתקיפה לא היו נפגעים, אמריקנים או עיראקים.

"אני שמח לבשר לכם, שהעם האמריקני צריך להיות שמח, אף אמריקאי לא נפגע בהתקפה אתמול בלילה על ידי איראן. כל החיילים מוגנים, ורק נזק מינימלי נגרם בבסיס הצבאי שלנו. הכוחות האדירים שלנו מוכנים לכל דבר. אף חיים של אמריקני או עיראקי לא נאבדו בזכות מערכות ההתראה", אמר והצהיר כי, "הכוחות שלנו מוכנים להכול, מצדיע לאמריקנים במדים".