הבית התחתון של הפרלמנט הבריטי אישר את הסכם הברקזיט, לפיו הממלכה המאוחדת תפרוש מהאיחוד האירופי. בחקיקה נקבע כי בריטניה תפרוש מהאיחוד האירופי ב-31 בינואר. בכך הגיעה לסיומה סאגה של יותר משלוש שנים שפילגה את הממלכה

הפרלמנט הבריטי בלונדון, אישר היום (חמישי) את הסכם הברקזיט, לפיו הממלכה המאוחדת תפרוש מהאיחוד האירופי. מדובר בצעד אופרטיבי ראשון לקראת יציאת בריטניה מהאיחוד, כאשר בהמשך אמורים לאשרו המלכה והבית העליון של הפרלמנט, המכונה גם בית הלורדים.

בחקיקה שאישרה הפרלמנט בלונדון נקבע כי בריטניה תפרוש מהאיחוד האירופי ב-31 בינואר במסגרת הסכם הברקזיט של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון. בכך, הגיעה לסיומה סאגה של יותר משלוש שנים שפילגה את הממלכה בשאלת תנאי היציאה מהאיחוד.

ההצבעה הסתיימה בתוצאה של 330 קולות בעד העסקה, שהושגה בשנה שעברה עם בריסל, מול 231 קולות נגדו. היא תאפשר לג'ונסון לסיים את המשבר הפוליטי המשמעותי ביותר בבריטניה בעשורים האחרונים, שהחל עם החלטת משאל העם שהתקיים בשנת 2016, ולשים קץ לחששות מברקזיט ללא הסכם – אפשרות שאיימה להסב פגיעה אנושה לכלכלה הבריטית.

כעת, החקיקה תעבור לידי המושב העליון של הפרלמנט והיא צפויה להפוך לחוק רשמית בשבועות הקרובים, פרק זמן שיאפשר לבריטניה לפרוש עם פגיעה מינימלית בכלכלה. "הגיע העת לסיים עם הברקזיט", אמר שר הברקזיט, סטפן ברקליי, למחוקקים, בפתח דיון שנמשך שעות בפרלמנט. "זה מה שהחקיקה הזאת עושה".

לברקזיט היו מתנגדים נחרצים בפרלמנט הבריטי. לפני כחודשיים שיגרה קבוצה של 35 חברי פרלמנט אירופי בריטים, המשתייכים למפלגות האופוזיציה המתנגדות לברקזיט, מכתב ובו דרישה להימנע מהשגת הסכם ולהעניק ארכה נוספת של שלושה חודשים כדי לאפשר למתנגדי הברקזיט למנוע את עזיבת האיחוד האירופי. כותבי המכתב נימקו את פנייתם בכך שג'ונסון אינו מייצג את כל האומה הבריטית ועומד כעת בראש ממשלת מיעוט. "כל מפלגות האופוזיציה רוצות לקיים משאל עם שני על הברקזיט", נאמר במכתב, "וסקרי דעת קהל מראים שרוב הציבור הבריטי יצביע קרוב לוודאי על הישארות באיחוד. אנחנו מבקשים ממועצת אירופה להעניק לדמוקרטיה הבריטית מספיק זמן למיצוי התהליך".

כזכור, אישור החקיקה מגיע תקופה קצרה לאחר שהפרלמנט הבריטי תמך בהסכם הברקזיט של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון. כאשר 358 מחוקקים הצביעו בעד ההסכם, בעוד ש-234 התנגדו לו.

ראש הממשלה בוריס ג'ונסון אמר אז כי הפרלמנט החדש "קם כדי לשבור את המבוי הסתום שנקלענו אליו וסוף סוף להוציא לדרך את הברקזיט". לדבריו, "הגיעה השעה להיפטר מהמחנות הישנים של 'עזיבה' מול 'הישארות'. מנגד יו"ר מפלגת הלייבור ג'רמי קורבין, הנחה את חברי מפלגתו להצביע נגד ההצעה: "ישנן דרכים טובות והוגנות יותר לעזוב את האיחוד".