Yonatan Sindel/Flash90

אדלשטיין מגיב לינון: "ככל שתלוי בי – לא אתן להפיכת הכנסת לג'ונגל" • צפו

יו"ר הכנסת תקף את כחול לבן: "השתמשו בציטוטים מסרטי מאפייה - אנשים שבינם לבין ממלכתיות אין קשר מקרי – מאשימים אותי בהעדר ממלכתיות". הסביר את התנגדותו לדיוני החסינות בפגרת הבחירות: "ועדת הכנסת תהפוך לג'ונגל - לא יהיה הליך הוגן"
 • "המשפחה הגיעה לפת לחם" גדול הדור במכתב המלצה

  תוכן מקודם

 • מהילדות המאושרת ועד הרגע הנורא מכל

  תוכן מקודם

 • גם מעדן שוקולד אמיתי וגם גלילי וופל קראנצ'י? בואו להכיר מקרוב >>

  תוכן מקודם

 • שלא ישמע עוד שוד ושבר בגבולו ויזכה לבריאות הנפש ואריכות ימים

  תוכן מקודם

יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין כינס מסיבת עיתונאים בתגובה לחוות הדעת של היועץ המשפטי לכנסת שקבע כי אין לו סמכות למנוע את כינוסה של הוועדה המסדרת: "בשבוע האחרון התנהל נגדי קמפיין אגרסיבי עם האשמות שונות ומשונות בפוליטיזציה של תפקידי. אנשים שלא ידעו עד כה לבטא את המילה "ממלכתיות" – עכשיו מסבירים לי שאני פועל ממניעים פוליטיים; אנשים שבינם לבין ממלכתיות לא התקיים אפילו קשר מִקְרִי – מאשימים אותי בְּהעדר ממלכתיות. הבלגתי".

"אני לא נוהג להיכנס לקרבות בוץ עם מבקריי. אני נותן את התשובה לָמתקפות נגדי מזה 25 שנותיי בָּפוליטיקה – בְּמעשים ולא בְּדיבורים; בְּממלכתיות ולא בְּפלגנות; בְּהתנהלות עניינית ולא מתוך "פוזיציה". אבל, במקרים רבים, היה שימוש בביטויים שנשמעו כמו ציטוט ישיר מסרטי מאפיה – אם לא תשתף איתנו פעולה – נדיח אותך; אם לא תקבל את ההצעה שלנו – יהיו לכך השלכות. לאנשים האלה מכחול לבן ומסיעות נוספות, שראו יותר מדי סרטים, אֶעֵנֵה בְּציטוט אלמותי מאחד הסרטים האלה: כשאתה צריך לירות, תירא, אל תדבר".

אדלשטיין חלק על חוות הדעת של יועמ"ש הכנסת ואמר כי, "בתאריך חמישה עשר בדצמבר 2019 קבעה הוועדה המסדרת, כי ניתן יהיה לכנס את הוועדה רק באישור יושב ראש הכנסת, לאחר שקיבל חוות דעת מן היועץ המשפטי לכנסת. הוועדה לא הגבילה בְּהַחְלַטַתַהּ את תְחוּמֵי סמכותי. אני מזכיר לכם שאין לָקואליציה רוב בַּוועדה המסדרת. את הסיבה להחלטה היטיב לבטא היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד אייל ינון".

"השיקולים של יו"ר הכנסת היו שיקולים הרבה יותר ממלכתיים ופחות פוליטיים מאשר של יֶתֶר השחקנים בָּזירה", ציטט אדלשטיין את ינון. "עו"ד התייחס באותה ישיבה גם לעניין חוק המצלמות שמבקשים להשוות באופן שגוי בינו לבין המצב הנוכחי", הוסיף יו"ר הכנסת וציטט עוד את יועמ"ש הכנסת: "הַהִתְנַהַלוּת של יושב ראש הכנסת בְּמקרה סופר רגיש מבחינת המפלגה שלו, ומבחינת הָלְחַצִים שהופעלו עליו, היתה סוּפֶּר ממלכתית. היושב-ראש נהג בממלכתיות, ובניגוד לעמדת מפלגתו וְלַלֵחצים הפוליטיים שהופעלו עליו", סוף ציטוט.

אדלשטיין הסביר למה לדעתו אין לקיים כעת את דיוני החסינות, "כינוס ועדת הכנסת בעת הזו, יהיה טעות קשה. אסור שהליך כה חשוב, מעין שיפוטי, יהפוך להיות במה לתעמולת בחירות פסולה. אנחנו נמצאים שבועות ספורים לפני הבחירות. כולם יודעים שבִּתְקופה כָּזו, ועדת הכנסת תהפוך לְג'ונגל שֵׁיְבַזֵה את כְּבוֹד בֵּית המחוקקים. אני יכול להבטיח שאם נשים שם מצלמות של תכנית ריאליטי, הרייטינג יהיה בַּשַׁמַיִם. מה שאני לא יכול להבטיח זה הליך הוגן וראוי. בלי קשר לזהות מבקש החסינות מגיע לו הליך הוגן. מגיע לכנסת, הליך הוגן. מגיע לנו, אזרחי ישראל, הליך הוגן".

"לפני שעה קלה קיבלתי את חוות הדעת של היועץ המשפטי לכנסת, בה נקבע כי אין בסמכותי למנוע את כינוסה של הוועדה, למרות החלטה של אותה ועדה שהזכרתי בתחילת דבריי. משמעות הדבר היא שהוועדה המסדרת יכולה להתכנס גם ללא אישור יושב ראש הכנסת. אני חייב לומר בצער שאני חולק על עמדתו של היועץ המשפטי לכנסת. בכל מה שתלוי בי – לא אתן יד להפיכתה של הכנסת לזירה של תעמולת בחירות זולה, על ידי שום סיעה בכנסת".

יו"ר הכנסת התייחס למתקפה של מפלגתו נגד יועמ"ש הכנסת, "אני מכיר את עו"ד ינון שנים רבות. בשבע שנותיי כיושב ראש הכנסת ראיתי מאות חוות דעת שלו וקיימתי מאות התייעצויות איתו. במקרים רבים הסכמנו, במקרים מסויימים חלקתי עליו. מותר לחלוק עליו. מותר לא להסכים עם חוות הדעת שלו. מותר גם להעלות את עניין ניגוד העניינים, אבל אסור בתכלית האיסור להסית נגדו באופן אישי. אסור בתכלית האיסור להשתמש כלפיו בשפה פוגענית ואלימה. ואני דורש מכל אלה שעושים זאת להפסיק לאלתר".

"אזרחי ישראל, כל מי שחושב, בתמימות, שהיום אנחנו שמים סוף-פסוק לאירוע בו אנחנו נמצאים – טועה. בימים הקרובים, בשבועות הקרובים, ואולי אף בשעות הקרובות, נמצא את עצמנו בעוד צמתים רבים, ועם הצורך לקבל החלטות והכרעות שישפיעו על הכנסת ועל המדינה בעשרות השנים הקרובות. המצב שלנו הוא מצב תקדימי. כל החלטה שלנו תשפיע על דורות של מחוקקים ושל אזרחים; ועל כל המערכת הפוליטית והציבורית במדינת ישראל".

"אני יודע שאני אישית עוד אדרש להרבה החלטות והכרעות. לאורך כל שנותיי בפוליטיקה, עוד לפני שהגעתי לתפקיד יושב ראש הכנסת, פעלתי בממלכתיות ובשיקול דעת. בִּרצוני לומר כאן, גם לתומכים הנלהבים ביותר של מתן החסינות לראש הממשלה; וגם למתנגדים החריפים ביותר למתןן החסינות – את כל ההחלטות אקבל על פי אותם ערכים בהם אני דוגל כל חיי ובהתאם להוראות החוק, תקנון הכנסת ופסיקה משפטית קיימת" דברי אדלשטיין.

כתבות קשורות

פרופ' מסעד ברהום: "חובה להתחיל סגר מעכשיו ולחסן את שאר התושבים"
כישלון לליכוד וש"ס: אלו נציגי הכנסת בוועדות לבחירת דיינים ושופטים
גנב מסכים מדירה תוך "הקפדה על עטיית מסכות" - ונעצר • צפו
חם לכם? בדובאי יותר חם, אבל יש להם פתרון יצירתי להתמודדות • צפו
ישראל חשפה את סעיד ארג'אני - האיש מאחורי המתקפה על הספינה
עדויות ארכיאולוגיות לרעידת אדמה שמוזכרת בתנ"ך נחשפו לראשונה • צפו
התרסקות המטוס באוקראינה: מיכאל שניצלער בשיר חדש ומרגש "א בריוו"
הישג לסמוטריץ': בעקבות מחאתו - חוק הפקרת החיילים ירד מסדר היום
באמצע ההצבעה בכנסת: בנט וגנץ קיבלו עדכון על הירי מלבנון • צפו
בתגובה לירי הרקטות: צה"ל ממשיך לירות לעבר לבנון; גנץ קיים הערכת מצב
סמוך לצומת סואן: צפו בתיעוד מזירת נפילת הרקטה ליד קריית שמונה
צה"ל מודיע: זוהו שלושה שיגורים מלבנון - שני רקטות נפלו בשטח ישראל

5 תגובות

 1. יואל אדלשטיין הוא יהודי ירא שמים , הוא יודע מה הם המניעים של חולקיו .
  הוא יעמוד על דעתו וינצח את הנלחמים בו . גם את הרוסי שבין חולקיו.
  הוא לא יתן להם לנצח, גם אם בג"ץ ללא ספק יהיה נגדו.

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן