הליכוד הודיע הערב באופן רשמי כי ח"כ גדי יברקן מכחול לבן ישוריין במקום ה-20 ברשימת הליכוד לכנסת ה-23. ראש הממשלה: "אני שמח לראות אותך. ברוך שובך הביתה לליכוד". מבקר הליכוד: "הפרה בוטה של הוראות החוקה והן של חוק המפלגות".

הליכוד הודיע הערב באופן רשמי כי ח"כ גדי יברקן מכחול לבן ישוריין במקום ה-20 ברשימת הליכוד לכנסת ה-23. "גדי אני שמח לראות אותך כאן. יש לנו כל-כך הרבה מה לעשות ומה לתקן – במאבק באלימות, בגזענות, למען השיוויון, למען העלאת שארית אחינו ואחיותנו כאן בארץ. אני שמח לראות אותך. ברוך שובך הביתה לליכוד", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו הערב. במקביל, יברקן הגיש את התפטרותו מהכנסת ליו"ר הכנסת.

יברקן אמר, "אדוני ראש הממשלה אני שמח לחזור הביתה. בין היתר אני חוזר בזכות הלחץ שהפעילה עליי הקהילה ימים ולילות בתקופה האחרונה. אני עשרים שנה בפעילות חברתית למען הדברים הללו. אין גאה ממני בקהילה בית ישראל שהפכה לכוח אלקטורלי משפיע בפעם הראשונה מזה עשרות שנים ואני חייב להם חוב מוסרי. אני מקווה ומאמין שנשפר את מצבה של הקהילה ושל החברה בישראל למען אחדות עם ישראל ולמען ארץ ישראל. נעשה ונצליח".

בתוך כך, מבקר הליכוד, עו"ד גלילי תקף את המהלך: "פעולת שריון גדי יברקן ברשימת הליכוד על ידי גוף שאיננו מוסמך לכך (מזכירות הליכוד), היא בגדר הפרה בוטה של הוראות החוקה והן של חוק המפלגות. יש לשים סוף להפרות החוקה הסדרתיות הנ"ל ולעיקורה של זו באופן שיטתי, וכן לשקול סנקציות משמעתיות ו\או פליליות כלפי המעורבים בדבר", כתב גלילי בטוויטר.

בכחול לבן הודיעו על נציג חדש למגזר הרוסי בכחול לבן במקום ה-33, מקומו של יברקן – אנדרי קוז'נוב. קוז'נוב, שהיה במשך עשור הכתב הצבאי של ערוץ 9 ושימש כחוקר בכיר במכון MEMRI, עלה לארץ בשנת 1997. הוא בן 40, נשוי ואב לשלושה, תושב פתח תקווה והוא בעל תואר שני בחקר ויישוב סכסוכים מהאוניברסיטה העברית. קוז'נוב שימש בחודשים האחרונים כדובר כחול לבן לתקשורת הרוסית.

מוקדם יותר היום, ח"כ גדי יברקן הודיע רשמית כי הוא עובר מכחול לבן לליכוד והוא צפוי להיות משובץ במקום 20 ברשימת במפלגה: "אני יוצא לדרך חדשה בתנועת הליכוד, זו שפעלה למעננו עוד מימי בגין ושמיר שהקהילה האתיופית תמיד היתה נר לרגלם ועודנה גם היום בהנהגתו של בנימין נתניהו".

יברקן הסביר את השינוי בעמדתו למרות הביקורת הרבה שהשמיע בשנה האחרונה על הליכוד ונתניהו: "זה לא סוד כי בעבר השמעתי ביקורת על ראש הממשלה אך מה שמניע אותי זה אך ורק עתיד המדינה ועתיד הקהילה שנותנת בי אמון פעם אחר פעם, חובתי המוסרית לקהילה היקרה שלי, היא לדאוג, לטפל ולפתור את הסוגיות הבועורות אותם אפרסם יחד רה"מ. רוב גדול של ציבור בוחריי אוהב ומעריך את הליכוד ואת בנימין נתניהו, כך גם אני על אף הביקורת שהשמעתי כלפיו בעבר".

עוד הוסיף כי, "בשלהי הכנסת ה- 21 הוצע לי לעבור לליכוד תמורת מינוי לשר בכיר, סירבתי משום שהמנדט שניתן לי היה מנדט של כחול לבן, אופורטניזם הוא אינו דרכי, לא כך חונכתי. הערכים עליהם גדלתי הם כאלה שמעולם לא הייתי משתמש במשהו שאינו לא שייך לי, לכן היום אני מחזיר את המנדט למפלגת כחול לבן ביושר ובלב שלם, והולך אחרי הלב שלי ולמען הציבור שלי לדרך חדשה. אני מודה למשה בוגי יעלון על האמון ועל שיתוף הפעולה".

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ הודיע מוקדם יותר כי, "‏החלטתי בתיאום עם חה״כ רא״ל (במיל׳) בוגי יעלון להדיח מרשימת כחול לבן את ח״כ גדי יברקן". ממפלגת תל"ם, מטעמה כיהן יברקן בכחול לבן, נמסר כי "יו״ר תל״ם ח״כ משה ( בוגי ) יעלון הודיע לפני מספר דקות לח״כ גדי יברקן, שנוכח התנהלותו והתנהגותו שמעידה יותר מכל על ערכיו, הוא מודח ממפלגת תל״ם ולא יכלל עוד ברשימת ׳כחול לבן׳ לכנסת ה-23".