נשיא איראן חסן רוחאני התייחס להתנערותה של טהרן מהתחייבויותיה במסגרת ההסכם עם המעצמות: "הלחץ גבר על איראן, אבל אנחנו ממשיכים להתקדם - השנתיים האחרונות היו הקשות ביותר מבחינה כלכלית מאז ההפיכה במדינה"

נשיא איראן חסן רוחאני אמר היום (חמישי) כי טהראן מעשיר כיום אורניום יותר ממה שהעשיר לפני החתימה על הסכם הגרעין ב-2015. "הלחץ גבר על איראן, אבל אנחנו ממשיכים להתקדם", אמר רוחאני בנאום שנשא ושודר בטלוויזיה האיראנית. עוד הוסיף כי, "השנתיים האחרונות היו הקשות ביותר מבחינה כלכלית מאז ההפיכה במדינה".

בתוך כך, נשיא איראן איים אתמול בבוטות על ארה"ב והאיחוד האירופי על רקע הודעתן של מדינות אירופה כי הן עלולות להטיל סנקציות חדשות על איראן. "היום חיילים אמריקנים נמצאים בסכנה, מחר חיילים אירופיים יכולים להיות בסכנה", הזהיר רוחאני בישיבת קבינט בטהרן. "אנחנו רוצים שיעזבו את האזור ללא מלחמה, בחכמה. המהלך יהיה לטובתכם".

ביום שלישי החליטו מדינות אירופה החתומות על ההסכם – בריטניה, צרפת וגרמניה – להפעיל את המנגנון לפתרון מחלוקות בהסכם, הליך שבסופו של דבר עשוי להוביל לחידוש הסנקציות של האו"ם ושל האיחוד האירופי. אלו הושעו במסגרת הסכם הגרעין, תמורת מגבלות שהוטלו על תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית. שתי המעצמות הנוספות החתמות על ההסכם – רוסיה וסין – הביעו התנגדות למהלך.

אתמול דיווח העיתון "וושינגטון פוסט" שממשל טראמפ איים להטיל מכסים של 25% על כלי רכב מאירופה, אם בריטניה, צרפת וגרמניה לא יאשימו בגלוי את איראן בהפרת תנאי ההסכם. שלוש המעצמות האירופיות נענו לדרישה שלשום וכאמור הפעילו את "המנגנון לפתרון סכסוכים בהסכם הגרעין עם איראן", בעקבות הפרותיה החוזרות ונשנות את ההסכם – מהלך ששקול להאשמה בהפרת ההסכם.

על פי הדיווח בעיתון האמריקני, בכירים אירופים ציינו כי האיום של טראמם רק סיבך את ההחלטה לגבי הבקשה להחזרת הסנקציות על טהראן. לדברי הבכירים, האיום של נשיא ארצות הברית כמעט ועצר את הבקשה, שכן הם חששו שאם האיום יודלף, ממשלות אירופה יצטיירו כ"בובות" של וושינגטון. "לא רצינו להראות חלשים, אז הסכמנו לשמור בסוד את האיום", אמר אחד הבכירים.

בתחילת החודש, הטלוויזיה האיראנית דיווחה כי השלטון בטהראן הודיע על החלטתו לבטל את מחויבויותיו להסכם הגרעין – כולל את מספר הצנטרפוגות שיופעלו, וביטול המגבלות על העשרת האורניום. מדובר בצעד החמישי בהתנתקות מההסכם. איראן מפרה בהדרגה את התחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין לאחר פרישת ארה"ב ממנו ב-2018, וברקע הטלת העיצומים האמריקניים עליה.

לפני יומיים פרסם אמ"ן דו"ח לפיו עד חורף 2020 יצליחו האיראנים להגיע למספיק חומר מועשר לפצצה – אם ימשיכו להעשיר אורניום כהתרסה ליציאה מהסכם הגרעין על ידי טראמפ. אם יחליטו האיראנים ללכת לפצצה גרעינית, הערכת אמ"ן היא כי ייקח להם עוד שנתיים להגיע ליכולת להפוך את האורניום המועשר לפצצה גרעינית. איראן נמנעת מסילוק פקחי האו"ם, והיא רוצה לחדש את הסכם הגרעין.