מאות פלסטינים יצאו הבוקר מתפילת יום שישי והחלו בהפרות סדר אלימות וקראו קריאות לאומניות במתחם הר הבית, כוחות משטרה נכנסו אל שטח הר, פעלו במקום ופיזרו אותם. ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "נפעל כדי למנוע כל התפרעות"

שוטרי מחוז ירושלים נכנסו הבוקר (שישי) למתחם הר הבית לאחר שכמה מאות מתפללים הפרו את הסדר וקראו קריאות לאומניות. מדוברות המשטרה נמסר כי בסיום תפילות הבוקר בהר הבית – שבהן השתתפו כ-8,000 מתפללים – החלו כמה מאות מתפללים לצאת בתהלוכה והפרו את הסדר.

מפקד המחוז ניצב דורון ידיד הורה לפזרם, וכוחות משטרה נכנסו אל שטח הר, פעלו במקום ופיזרו אותם. "משטרת ישראל לא תאפשר הפרת הסדר הציבורי בשטח הר הבית, ותפעל למנוע כל התפרעות או קריאות על רקע לאומני", נמסר מהמשטרה.

ההערכה היא שהגורם לעימותים הבוקר הוא מחאה וחוסר שביעות רצון של המוסלמים ובעיקר של אנשי הווקף, מהעובדה שמספר המבקרים היהודים בהר הבית עולה בהתמדה.

בחודשים האחרונים נשמר השקט בדרך כלל באזור הר הבית. העימות הגדול האחרון היה בצום תשעה באב האחרון, בעקבות קריאות לאומניות מצד המתפללים המוסלמים והפרות סדר בשטח הר הבית, נסגר הכניסה למשך כמה שעות למתחם הר הבית.

בראיון 'לרדיו 90' אמר השר לביטחון פנים גלעד ארדן כי צריך לפעול כדי שגם יהודים יוכלו להתפלל בהר הבית. בהתייחסו לנושא בעקבות ההחלטה לאפשר לראשונה ליהודים לבקר במתחם במהלך חג הקורבן אמר: "אני חושב שיש עוול בסטטוס קוו שקיים שם מאז 67, וצריך לפעול כדי לשנות אותו, כדי שיהודים בעתיד יוכלו להתפלל גם על הר הבית שהוא המקום הכי קדוש לעם היהודי והוא המקום השלישי בחשיבותו באסלאם". ארדן הדגיש כי "צריך לפעול כדי להגיע למצב שיהודים גם יוכלו להתפלל. אבל צריך להשיג את זה בהסדרים מדיניים ולא בכוח".

בתגובה משרד החוץ הירדני פרסם הודעת גינוי בעקבות דבריו של השר ארדן, התומכים בשינוי סטטוס קוו בהר הבית. דובר משרד החוץ הירדני, סופיאן סלמאן, הזהיר מפני ניסיון לפגוע בסטטוס קוו ההיסטורי והמשפטי וההשלכות החמורות מכך והביע את התנגדותה המוחלטת של ירדן להצהרות כאלו. סלמאן טען כי ישראל צריכה למלא את התחייבויותיה ולכבד את הסטטוס קוו במלואו, זאת בשל היותה של ישראל כוח כובש על פי החוק הבינלאומי.