דיווחים: נשיא רוסיה צפוי לתת הצהרה במהלך ביקורו בישראל השבוע הנוגעת לחנינה של נעמה יששכר. השאלה היא לא אם יששכר תשתחרר מהכלא הרוסי – אלא מתי. בכיר ישראלי: "מה שישראל תיתן לרוסיה לא פוגע בנו – אבל מאוד חשוב לפוטין"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין צפוי לתת הצהרה במהלך ביקורו בישראל ביום חמישי, הנוגעת לחנינה של נעמה יששכר – כך דווח ב'חדשות 13'. על פי הדיווח, יששכר ככל הנראה לא תגיע יחד עם פוטין לישראל, אלא מאוחר יותר. ב'חדשות 12' דווח כי השאלה היא לא אם יששכר תשתחרר מהכלא הרוסי – אלא מתי ומה ישראל שילמה בעבור הסכמתה של רוסיה.

ירון אברהם דיווח כי בכיר ישראלי התייחס היום לדיווחים השונים על התמורה שישראל תאלץ לספק לרוסים בתמורה לשחרור נעמה: "מה שישראל נותנת לא פוגע בה – אבל חשוב מאוד לפוטין". ההנחה היא שמדובר ככל הנראה באמירה ערכית כלשהי של נתניהו שתתמוך בנרטיב שהרוסים מנסים לגבש מול הפולנים על מעשיהן של המדינות במלחמת העולם השנייה. ייתכן, שכבר בנאום שלו ביום חמישי יתייחס נתניהו לנושא.

בכיר ישראלי צוטט הערב ב'ווינט' אומר כי "עשינו מספיק טובות לרוסים. חלקן קשורות למצב הביטחוני וחלקן להחזרת שרידי גופתו של זכריה באומל באפריל 2019 – בדיוק בחודש שבו נעצרה נעמה יששכר". הוא הוסיף, בהתייחסו במרומז לשחרור שני האסירים הסורים, כי "נוצר מעין 'שיח של טובות' בין ירושלים למוסקבה ונראה שהמאזן נטה לכיוון הנכון, גם אם חלק מהן לא בהכרח קשורות במישרין לנעמה – אך ייתכן שבעקיפין".

בתוך כך, אמה של נעמה, יפה יששכר, התבקשה לשמור על פרופיל נמוך. יששכר תשוב מחר לישראל וזאת לאחר כחודשיים שבהם שהתה ברוסיה, ונלחמה למען שחרור בתה הכלואה מאז חודש אפריל בשנה שעברה. נכון לעכשיו לא ברור האם חזרתה מצביעה על השחרור הקרוב של בתה, אך ייתכן כי ישנה תקווה לשחרורה של נעמה יששכר מהכלא ולחזרתה לישראל.

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס ביום שישי למגעים עם רוסיה לשחרורה של נעמה יששכר הכלואה בכלא הרוסי: "שוחחתי אתמול שוב עם הנשיא פוטין בעניינה של נעמה. הרגשתי שיש לו נכונות אמיתית להגיע לפתרון. אני הרבה יותר אופטימי. אני לא יכול לפרט, אבל אנחנו נמשיך לעשות הכל כדי להביא את נעמה הביתה. ועד אז, נמשיך לחזק את המשפחה שלה וגם אותה".

נתניהו שוחח ביום חמישי עם פוטין על ההתפתחויות באזור ועל עניינה של יששכר שנשפטה לשבע שנים וחצי שנות מאסר בגין אשמת שווא של סחר בסמים. מלשכת נתניהו נמסר כי השיחה הייתה חמה ועניינית. "השיחה חיזקה את האופטימיות של ראש הממשלה שעניין שחרורה של נעמה יששכר מתקדם לקראת פתרון". בהודעה של הקמלין נמסר כי השיחה הייתה לקראת ביקורו של פוטין בישראל השבוע.

בעיתון הרוסי "קומרסאנט" דווח אתמול כי גורמים בכירים בממשל הרוסי לא פוסלים את האפשרות כי הנשיא ולדימיר פוטין יעניק חנינה לנעמה יששכר עוד לפני המראתו לישראל. פוטין צפוי להגיע לישראל בשבוע הבא להשתתף בפורם השואה העולמי שיתקיים בירושלים לציון 75 שנים לשחרור אושוויץ ולרגל יום הזכרון הבינלאומי לשואה, ולפי הדיווח כבר קודם לכן יעניק חנינה לנעמה יששכר.

לפי הדיווח, בקרמלין מצרים על כך שישראל לא הסכימה לבקשות של מוסקבה לשחרר בתמורה את ההאקר אלכסיי בורקוב שהיה כלוא בישראל במשך כארבע שנים והוסגר לארצות הברית. "רצינו שהמהלך הזה יהיה דו-כיווני", אמר גורם בממשל לאחד מכלי התקשורת הרוסיים. עוד נכתב כי לא מן הנמנע שיששכר תשוחרר "מטעמים הומניטריים".

ב'חדשות 13' דווח אמש כי בכירים ישראלים מעריכים שחלה התקדמות במגעים בין ישראל לרוסיה בעניין שחרורה של נעמה יששכר. לדברים, יתכן כי המגעים עם מוסקבה יובילו לפריצת דרך שתאפשר את החזרתה לארץ. הערכתם מבוססת על השיחה שהתקיימה אתמול בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שלטענת ראש הממשלה עסקה בעניינה של יששכר.

על פי הדיווח של ברק רביד, עד לפני כמה ימים, ההערכה בנוגע לסיכוי לשחרר את יששכר הייתה פסימית, אך לדברי הבכירים – השיחה שהתקיימה היום הביאה לשינוי חיובי בהערכות. כעת קיימות שתי שאלות מרכזיות – האם תזכה יששכר לחנינה מצד הנשיא, ואם כן – האם זה יקרה לפני או אחרי ביקורו של פוטין בישראל.