יו"ר הכנסת לא יכנס את מליאת הכנסת השבוע בכדי לאשר את החלטת הוועדה המסדרת להקים את הועדה שתדון בחסינות. עם זאת, בכחול לבן יוותרו על הדחת אדלשטיין, ויפתחו בבליץ של דיונים בכדי להצביע על בקשת החסינות לפני הבחירות

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לא יכנס את מליאת הכנסת השבוע אלא רק בשבוע הבא, בשל כנס השואה הבינלאומי בירושלים הנערך בימים רביעי וחמישי השבוע – כך מעריכים גורמים במערכת הפוליטית. יצוין כי כל עוד מליאת הכנסת לא דנה ומאשרת את החלטת הוועדה המסדרת להקים את ועדת הכנסת לצורך דיון בחסינות נתניהו – אין כל אפשרות לכנס את ועדת הכנסת לדיון בנושא.

אם אדלשטיין לא יכנס את הכנסת גם בשבוע הבא, מתכוונים בכחול לבן ליזום מהלך של הדחת יו"ר הכנסת מתפקידו ובחירתו של ח"כ מאיר כהן (כחול לבן) ליו"ר הכנסת. בכירים בכחול לבן העריכו כי היום או לכל המאוחר מחר יודיע אדלשטיין על החלטתו לכנס את הכנסת – אולם הוא יורה על כינוס המליאה רק ביום שני הבא.

בכחול לבן מאשימים את אדלשטיין ב"גרירת רגליים", אך גומרים במפלגה אמרו כי מאחורי הקלעים מתנהל "שיח שקט" עם יו"ר הכנסת. במקרה ויכריז כבר השבוע על כינוס המליאה בשבוע הבא, יבליגו בכחול לבן ויפתחו בבליץ של דיונים כדי להקים את ועדת הכנסת, ואז לקיים דיון והצבעה על בקשת החסינות של נתניהו.

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר אתמול כי, "אני סמוך ובטוח שאדלשטיין יעשה את הדבר הממלכתי והנכון – ויכנס את מליאת הכנסת כדי להקים ועדת כנסת". בראיון ל'חדשות 13' הוסיף כי, "אני לא רוצה לאיים על יו"ר הכנסת. יש חוק שאומר שאם 25 ח"כים מגישים בקשה לכנס את המליאה צריך לכנס את המליאה. ופה 65 ח"כים, רוב מוחלט, הגישו בקשה להקים ועדת כנסת".

מנגד, שר המשפטים אמיר אוחנה אמר אתמול בראיון ל'חדשות 12' כי על יו"ר הכנסת למנוע את כינוס המליאה: "אדלשטיין אמר דבר מעניין: 'אני אינני מקבל את חוות דעת של היועמ"ש', ועכשיו אני מצפה שהוא יעמוד מאחורי דבריו. בדמוקרטיה יש ציבור נבחרים, ובראשם יו"ר הכנסת והוא הריבון לקבוע אם יתקיימו או לא דיונים. אני חושב שהוא צריך לפעול כפי שהוא אמר, אם אתה לא מקבל את חוות הדעת – אל תכנס את המליאה".

כזכור, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין החליט ביום שלישי לסרב לבקשת כחול לבן לכנס עוד השבוע את מליאת הכנסת לצורך אישור החלטת הועדה המסדרת. לפי החוק אדלשטיין מחויב להיענות לפניית הח"כים "תוך פרק זמן סביר", מה שמותיר לו מרחב לדחות את הדיון. אדלשטיין מתכוון להמתין עם כינוס המליאה לפחות עד השבוע הבא, אך ייתכן ויידחה את הדיון בעקבות הגעת 57 מנהיגים מרחבי העולם לישראל בכדי להשתתף בטקס לציון 75 שנה לשואה.

הוועדה המסדרת בראשות ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן) אישרה את הקמת ועדת הכנסת שתדון בבקשת החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. על פי ההחלטה ועדת הכנסת תדון גם בהקמת ייתר הוועדות. בוועדה יהיו חברים 30 חברי כנסת, בדומה להרכב הוועדה המסדרת ובראשות הוועדה יעמוד ח"כ אבי ניסנקורן. כאמור, הקמת הוועדה טעונה את אישור מליאת הכנסת, שטרם כונסה.

יו"ר הוועדה המסדרת ויו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ אבי ניסנקורן, פנה ביום שישי לייעוץ המשפטי של הכנסת בבקשה להבהרה דחופה בנוגע למועד כינוס המליאה לצורך הקמת ועדת כנסת לדיון בבקשת החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מעת שהוגשה דרישה בחתימות 25 ח"כים מחמש סיעות, המהוות רוב בכנסת.

בבקשתם נכתב: "עמדתנו היא כי יש חובה לכנס את מליאת הכנסת להצבעה, עוד באותו שבוע שהוגשה הבקשה. עד כה לא זומנה המליאה, חוות הדעת שניתנה על ידי היועמ"ש לכנסת הבהירה כי יש חובה לכנס את מליאת הכנסת, נבקש את עמדתכם הדחופה". ניסנקורן טען כי הכנסת הייתה צריכה להתכנס השבוע ולדון בכך.

במכתבו ליועץ המשפטי לכנסת, הזכיר ניסנקורן כי ביום שני התכנסה הוועדה המסדרת וקיבלה החלטה ברוב של 16 תומכים מול חמישה מתנגדים להקמת ועדת כנסת. בפנייה נכתב כי "עוד באותו היום הוגשו בקשות בצירוף 25 חתימות מחמש סיעות המהוות רוב בבית, לכינוס המליאה בדחיפות עוד השבוע, לצורך עמידה בדרישת 'ההקדם האפשרי', הקבועה בחוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם".