ח"כ יאיר גולן ממר"צ: "בדמוקרטיה פוסלים אנשים על מעשים, לא על שיתוף דברים מקוממים בפייסבוק". ח"כ איציק שמולי מהעבודה: "העתירה מוצדקת מאין כמותה ויש לתמוך בה ללא סייג". במפלגות הודיעו על חופש הצבעה לחברי וועדת הבחירות

סדקים ראשונים באיחוד "העבודה-גשר-מרצ"? האלוף במיל' ח"כ יאיר גולן, שחבר במפלגה המאוחדת מטעם מר"צ, הביע היום התנגדות לפסילת ח"כ היבא יזבק מבל"ד מהתמודדות לכנסת למרות התבטאויותיה התומכות בטרוריסטים. מנגד, ח"כ איציק שמולי ממפלגה העבודה, הביעה תמיכה בבקשת הפסילה של הח"כית הקיצונית והגדיר אותה כ"מוצדקת מאין כמותה".

ח"כ גולן צייץ היום בטוויטר כי, "לא נוח לי לקרוא את דבריה של היבא יזבק בפייסבוק, אבל לפסול אזרחית שומרת חוק מהתמודדות זה לתת פרס למשמיציה של הדמוקרטיה הישראלית. בואו נתמקד בפסילת חבורת אלימים ופורעי חוק שמתעמתים עם שוטרים וחיילים כל חייהם. כי בדמוקרטיה פוסלים אנשים על מעשים, לא על שיתוף דברים מקוממים בפייסבוק".

מאוחר יותר כתב ח"כ שמולי כי, "העתירה לפסילתה של ח״כ יזבק מוצדקת מאין כמותה ויש לתמוך בה ללא סייג. שופטי בגצ, ובראשם הנשיאה, כבר קבעו כי האדרתה ותמיכתה במחבלים עם דם על הידיים כמו סמיר קונטר, שרוצץ גולגולת של תינוקת, מהווים תמיכה בטרור לכל דבר ועניין; וזאת, לא בפעם הראשונה מתוך מפלגתה".

"גם תמיכתה, כמו גם תמיכת ומאמצי החקיקה של מפלגתה, בקידום הרעיון של "מדינת כל אזרחיה" חותרים תחת ההכרה במדינת ישראל כביתו הלאומי של העם היהודי. רעיון זה אינו אלא, כפי שקבע השופט אדמונד לוי ז״ל, מסווה למאמץ עקבי להביא לאובדן הלאומיות היהודית וכינונה של מדינת לאום ערבית תחתיה".

על כן טוען ח"כ שמולי, "החוק אינו מתיר התמודדות לכנסת של מי ששולל את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ובוודאי מי שבדבריו או במעשיו תומך בטרור; מטעמים אלו יש להביא לפסילתה".

בעקבות חילוקי הדעות, במפלגה המאוחדת הודיעו כי יינתן חופש הצבעה בנושא: "כיום סיעות העבודה-גשר ומרצ (המחנה הדמוקרטי) מיוצגות בנפרד בוועדת הבחירות המורכבת מנציגי הסיעות בכנסת היוצאת, ובעקבות זאת, סיכמו יו״רי המפלגות ח״כ עמיר פרץ וח״כ ניצן הורוביץ כי כל סיעה תחליט בעצמה על אופן הצבעתה בוועדה, וכי בעניין זה יינתן חופש הצבעה".

"פרץ והורוביץ הדגישו כי חשיבות החיבור בין המפלגות מבוססת גם על היכולת לכבד את מגוון הדעות ביניהן. חברי ועדת הבחירות מטעם העבודה גשר יקיימו דיון מעמיק בנושא. פרץ הודיע כי ימליץ לסיעת העבודה גשר לתמוך בפסילת ח״כ היבא יזבק. הורוביץ הבהיר כי מרצ מתנגדת לפסילת יזבק", לשון ההודעה המשותפת של המפלגה.

 

פורר: "כחול לבן וש"ס יצטרפו לפסילה של הח"כית מבל"ד – מחכים ליהדו"ת"