גורמים בכירים ברשימה המשותפת אומרים הבוקר, כי החלטת כחול לבן להצביע בעד פסילת ח"כ היבה יזבק מרשימת בל"ד, לא תגרום לכך שהרשימה המשותפת לא תמליץ על גנץ בפני הנשיא, לדברי הגורמים: "לא פוסלים שיתוף פעולה עם כחול לבן בניסיונות להקים ממשלה"

בכירים ברשימה המשותפת אומרים הבוקר (שלישי) שלמרות שבכחול לבן מצטרפים לבקשת הפסילה של חברת הכנסת היבה יזבק, ברשימה המשותפת לא מתכוונים להודיע שלא ימליצו על בני גנץ בפני נשיא המדינה לאחר הבחירות, כך דווח 'בכאן חדשות'. ברשימה המשותפת החליטו רק לשלוח רמזים פומביים נגד כחול לבן ולעמעם בכוונה את המסרים אבל לא להודיע שלא ימליצו על גנץ.

לטענת אותם בכירים שצוטטו 'בכאן חדשות', גם בעבר הצטרפו בכחול לבן לבקשת הפסילה נגד בל"ד ובכל זאת ברשימה המשותפת המליצו על גנץ בפני הנשיא לאחר הבחירות הקודמות. ולכן גם בפעם הזו ברשימה המשותפת לא פוסלים את האפשרות שימליצו על גנץ בפני הנשיא למרות בקשת הפסילה נגד יזבק. ברשימה המשותפת גם לא פוסלים שיתוף פעולה עם כחול לבן בניסיונות להקים ממשלה ביום שלאחר הבחירות בתמיכה מבחוץ של הח"כים הערבים.

כזכור, חבר הכנסת אופיר כץ מהליכוד הגיש לוועדת הבחירות בקשה לפסול את חברת הכנסת היבא יזבק מהרשימה המשותפת בטענה שהיא "שוללת במעשיה את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ותומכת במאבק מזויין של ארגון טרור נגד מדינת ישראל". נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, רמזה בעבר שאם היו מגישים בקשה לבית המשפט לפסול אותה מהתמודדות לכנסת – ייתכן מאוד שהבקשה הייתה מאושרת.

על פי דיווח של עמית סגל ב'חדשות 12', בבקשה צפויים לתמוך גם חברי כחול לבן החברים בוועדה – וברשימה המשותפת מאיימים שלמהלך כזה מצדם יהיו "השלכות". לתמיכה של כחול לבן במהלך לפסילת הח"כית מהרשימה המשותפת יש משמעות דרמטית: רבע מחברי ועדת הבחירות המרכזית הם נציגי כחול לבן – ותמיכה שלהם במהלך הפסילה עלולה להוביל להחמרה של יחסי המפלגה עם הרשימה המשותפת, ש-10 מנציגיה (למעט נציגי בל"ד) המליצו לנשיא על גנץ כמועמד להרכבת הממשלה בספטמבר האחרון.

יו"ר סיעת ישראל ביתנו וסגן יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, ח"כ עודד פורר אמר כי, "החוק המונע התמודדות מתומכי טרור לכנסת ישראל נולד בדיוק בשביל למנוע ממועמדים כגון ח"כ יזבק מלהכנס בשערי כנסת ישראל. מי שהביעה בפומבי תמיכה במחבלים ובפעילי טרור אינה יכולה להינות ממנעמי הדמוקרטיה הישראלית שאותה היא מבקשת לחסל. אני קורא לחברי כל הסיעות הציוניות להצטרף לישראל ביתנו ולהגיש את הבקשה לפסילתה של תומכת הטרור יזבק".

לעתירה לפסילת ח"כ היבה יזבק הצטרפו גם מפלגת ש"ס, מנגד ביהדות התורה לא קיבלו עדיין החלטה, גורמים בכירים ביהדות התורה אמרו ל'חדשות JDN' כי במפלגה לא רוצים להתערב בפסילות, בגלל החשש שלעתיד יגישו עתירות נגד המפלגות החרדיות, אך במפלגה מבהירים כי חברי הסיעה יתכנסו בהמשך השבוע ויחליטו סופית האם לקחת חלק בעתירה.

גם במפלגת השמאל הדעות חלוקים, האלוף במיל' ח"כ יאיר גולן, שחבר במפלגה המאוחדת מטעם מר"צ, הביע התנגדות לפסילת ח"כ היבא יזבק מבל"ד מהתמודדות לכנסת למרות התבטאויותיה התומכות בטרוריסטים. מנגד, ח"כ איציק שמולי ממפלגה העבודה, הביעה תמיכה בבקשת הפסילה של הח"כית הקיצונית והגדיר אותה כ"מוצדקת מאין כמותה".