בסין ניצבים בפני אתגר - ניסיון להשתלט על נגיף החדש, בזמן שמאות מיליוני תושבים עלולים להפיץ אותו בשיא עונת הנסיעות השנתית. מומחים מזהירים: "פוטנציאל ההתפשטות - גדול יותר מבעבר". 4 בני אדם כבר שילמו בחייהם, 291 נדבקו

סכנת התפשטות חמורה של הווירוס המסתורי: בסין מנסים להיאבק בהתפשטות הנגיף הקטלני, אלא שנדמה שאף מדינה מעולם לא התמודדה עם אתגר מסוג שכזה. לא רק שמדובר בווירוס שמקורו לא ברור, אלא גם העיתוי בו הוא הולך ומתפשט בעייתי במיוחד.

מומחים מתריעים היום (שלישי) כי התקופה הזו בשנה נחשבת לעמוסה במיוחד – תקופת השיא של הנסיעות בסין לקראת השנה הסינית החדשה, בה מאות מיליונים נעים בתוכה, מגיעים אליה – ויוצאים ממנה – מה שמהווה כר פורה להפצה המונית של הנגיף ולהידבקות של רבים. בשנה שעברה בילו 7 מיליון סינים בחו"ל בתקופה זו של השנה.

מאז זיהוי המחלה בחודש שעבר, התגלו 198 מקרי הדבקה, כשמתוכם שלושה אנשים מתו. חוקרים מקשרים את מרכז ההדבקה של הווירוס לשוק הדגים של העיר ווהאן. מדובר בווירוס חדש יחסית, שמזכיר את הסארס, והתגלה בעיר הו האן שבסין. ככל הנראה, הווירוס החל מאכילת מזון מזוהם בשוק.

משרד הבריאות הלאומי בסין אישר אמש כי הווירוס המסתורי שמתפשט במדינה מועבר בין בני אדם, והוא אף הדביק את הצוות הרפואי שטיפל בחולים. הודעה זו הגיעה לאחר ההצהרה הראשונית של המשרד, שבה נאמר כי "נתיב ההעברה של הנגיף החדש עדיין לא ממופה לחלוטין ומקור הנגיף אינו ידוע".

הצוות לטיפול במגיפות אמור להתכנס מחר (רביעי) לישיבה ראשונה כדי לדון בווירוס ובהסתברות שלו להגיע לארץ. במקביל, משרד הבריאות מכין חוזר שיופץ בימים הקרובים במערכת הבריאות, להתנהלות במקרה של הגעת חולה. במסגרתו, המשרד ימליץ לבודד אנשים שפיתחו תסמינים שדומים לשפעת וחזרו מסין או מאחד האזורים הנגועים. נוסף על כך, המעבדה המרכזית הלאומית של משרד הבריאות נערכת, כמו גם בעולם, להבין כיצד לאבחן את הנגיף.