בית הדין הבינלאומי בהאג

בית הדין בהאג דחה את הדיון בבקשה לחקור את ישראל על 'פשעי מלחמה'

בית הדין הבין-לאומי בהאג דחה זמנית את הדיון בבקשת התביעה לקבוע אם בסמכות בית הדין לחקור טענות של פלסטינים לפשעי מלחמה מצד ישראל ביהודה ושומרון וברצועת עזה. הדיון נדחה מכיוון שהבקשה חרגה מהאורך הנדרש למסמך. ביה"ד הוסיף כי ניתן להגיש בקשה חדשה

 • כשלבן שלך יהיה טוב, לך תהיה נחת: הרישום בישיבה שמשנה חיים בעיצומו!

  תוכן מקודם

 • כ"ק אדמו"ר מרמחסטריווקא: מצווה לעזור להם!

  תוכן מקודם

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

הרכב הקדם-משפט בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג דחה היום (שלישי) את בקשתה של התובעת הראשית פאטו בנסודה לערוך בדיקה בנוגע לשאלת הסמכות לחקור חשד לפשעי מלחמה ביהודה ושומרון, בעזה ומזרח ירושלים.

בנסודה מעוניינת בבדיקה מקדמית שאמורה הייתה להתבצע תוך 120 ימים, אולם בית הדין נימק את דחיית הבקשה באורכה החריג והמנוגד לנהלים, והורה לה להגביל את מספר העמודים בה ל-110 בלבד. בעקבות כך הדבר צפוי לעכב בכמה חודשים את ההכרעה בעניין. בית הדין אף הוסיף כי בנסודה תוכל להגיש בקשה חדשה שתעמוד בתנאים.

התובעת בבית הדין הפלילי בהאג פרסמה את חוות דעתה לפני כחודש, ולפיה יש בסיס לפתיחת חקירת תלונות של פלסטינים נגד ישראל. בעקבות פרסום חוות הדעת של בנסודה, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם חוות דעת משלו, לפיה לבית הדין אין סמכות שיפוט בנוגע לישראל וכל הפעילות הפלסטינית בהאג – נטולת תוקף.

בתגובתו של היועץ המשפטי לממשלה כתב מנדלבליט כי הוא דוחה את החלטת התובעת בהאג בתקיפות, משום שהיא "בלתי מתקבלת על הדעת". עוד הוסיף כי "מדינת ישראל היא מדינת חוק דמוקרטית המחויבת ופועלת לכיבוד החוק הבין-לאומי והערכים ההומניטריים. מחויבות זו נטועה באופיה ובערכיה של מדינת ישראל, ומובטחת על ידי מערכת משפטית חזקה ועצמאית. אין כל מקום להתערבות שיפוטית בין-לאומית במצב זה, מצדו של בית הדין שאמור היה לטפל בזוועות החמורות ביותר במקומות בהם שלטון החוק קרס".

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס מוקדם יותר היום בראיון לרשת TBN לכוונת תובעת בית הדין הבינלאומי בהאג לחקור את ישראל ואמר כי, "הם נמצאים בעיצומה של מתקפה כללית נגד דמוקרטיות. נגד זכויותיהן של הדמוקרטיות להגן על עצמן, ונגד זכותה של ישראל, של העם היהודי, לחיות במולדת אבותינו, בארץ ישראל".

עוד הוסיף נתניהו, "ממשל ארה"ב, תחת הנשיא טראמפ, התבטא בצורה חריפה נגד בית הדין הפלילי הבינלאומי נגד ההחלטה השערורייתית הזאת. אני מפציר בכל הצופים שלכם לעשות אותו הדבר, לדרוש פעולה קונקרטית, סנקציות, נגד בית הדין הבינלאומי, פקידיה, תובעיה, כולם".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן