עשרות נשיאים, וראשי ממשלה עושים את דרכם לישראל לציון 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. מנהיגי המעצמות שנלחמו בעבר בנאצים ינאמו, נתניהו ידון עם המבקרים על איראן, ורחובות ראשיים בירושלים ייחסמו לתנועה • כל הפרטים

ראשוני המנהיגים כבר כאן: בנמל התעופה בן גוריון החלה קבלת הפנים למנהיגים שצפויים לנחות בישראל עד יום חמישי להשתתפות בפורום הבין-לאומי לציון 75 שנים לשחרור אושוויץ-בירקנאו. הלילה (רביעי) נחת בישראל נשיא צרפת עמנואל מקרון. שר החוץ ישראל כ"ץ קיבל את פניו של מקרון, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "קיבלתי הערב את נשיא צרפת עמנואל מקרון עם הגעתו לישראל להשתתף באירועי 75 שנים לשחרור אושוויץ. הגעתם של מנהיגים מהעולם כולו מסמלת את מחויבותם לזיכרון השואה ולמאבק באנטישמיות".

היום צפויים להגיע לישראל יורש העצר הבריטי – הנסיך צ'ארלס, מלך בלגיה, מלך ספרד, יורש העצר הנורווגי, הדוכס הגדול של לוקסמבורג והמושלת הכללית של קנדה. כמו כן ינחתו היום גם נשיאי המדינות גרמניה, איטליה, קפריסין, אלבניה, אוקראינה, סלובניה, פורטוגל, סרביה, ארמניה, אוסטריה, יוון, קרואטיה, ליטא, מולדובה ונשיא המועצה האירופית באיחוד האירופי. גם ראשי הממשלות של שוודיה, צ'כיה, דנמרק ומונקו יגיעו היום לישראל.

מחר בצהריים יגיעו נשיא גרמניה שטיינמאייר, מלך ספרד פליפה ובערב – יועץ הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, והנסיך הבריטי צ'ארלס. ביום חמישי בבוקר ינחתו בזה אחר זה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וסגן נשיא ארצות הברית מייק פנס.

הערב, הנשיא ריבלין יארח בבית הנשיא את כל המנהיגים לארוחת ערב רשמית למנהיגים ולראשי המשלחות מרחבי העולם, שיגיעו בהזמנתו, ובהם יורש העצר הבריטי הנסיך צ'רלס, נשיא גרמניה, נשיא צרפת, מלך ספרד, מלך בלגיה, נשיא איטליה, מושל אוסטרליה ורבים נוספים.

ברקע העלייה באנטישמיות ברחבי העולם, הפורום זכה להיענות שיא של מנהיגים מרחבי העולם, מה שחייב היערכות שיא של בית הנשיא, משרד החוץ ועיריית ירושלים לאירוח עשרות המשלחות, שהוא האירוע הבינלאומי הגדול ביותר שישראל אירחה אי פעם.

האירוע המרכזי, המאורגן על ידי קרן פורום השואה העולמי בשיתוף עם יד ושם ובחסות נשיא המדינה, יתקיים מחר בכיכר גטו ורשה ביד ושם. במהלך האירוע יישאו דברים ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו וד"ר משה קנטור, נשיא קרן פורום השואה העולמי, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, נשיא צרפת עמנואל מקרון, הנסיך צ'רלס ונשיא גרמניה פרנק וולטר שטיינמאייר.

במהלך ביקוריהם, פוטין ומקרון צפויים לנסוע לרשות הפלסטינית ולהיפגש עם יו"ר הרשות, אבו מאזן. סגן הנשיא פנס, שישהה בישראל פחות מ-24 שעות, ינצל את ביקורו גם לסיור מתוקשר בכותל המערבי, במה שהפך למנהג של בכירי ממשל טראמפ בביקורים בישראל, ואילו מקרון יקיים גם מפגש עם בני הקהילה הצרפתית החיים בישראל.

במשטרת ישראל נערכים בפריסה נרחבת לאבטח את האירועים, המבצע קיבל את השם "פני העתיד" וימשך החל היום בשעות הבוקר וימשיך עד כניסת השבת, במבצע יקחו חלק כ -11 אלף שוטרים, לוחמי מג"ב, ומתנדבים יאבטחו את האירועים,

מחר (22.01), החל משעות הבוקר, תורגש תנועה ערה של רכבי ביטחון ומשטרה על כביש 1 לכיוון ירושלים, אשר יאבטחו ויבצעו ליווים ואבטחה של שיירות המשלחות ורמי הדרג. בתוך כך צפויים עומסים ושיבושי תנועה נקודתיים לכל אורכו של כביש מספר 1 לכיוון מזרח- ממחלף שפירים ועד הכניסה לירושלים.

בתוך העיר ירושלים, כמעט כל צירי התנועה ישארו פתוחים לתנועה לאורך היום. בשעות הערב, יחסמו לתנועה הרחובות ז'בוטינסקי והנשיא, וכן צפויים עומסי תנועה ברחובות הסמוכים אליהם. רחוב דוד המלך יחסם לתנועה באופן הרמטי, החל מיום ד' בשעות הבוקר ועד יום ו׳.

במשטרת ישראל ממליצים לציבור לעשות שימוש בתחבורה ציבורית, וברכבת הקלה, בנוסף אומרים כי המשטרה תפרסם כל העת בדבר השינויים בהסדרי התנועה, ותבצע ויסות של התנועה לדרכים חלופיות.

 

"מבצע פני עתיד": היערכות להגעת המנהיגים ל'פורום השואה הבינלאומי'