27 חללים נוספו בשנת 2019, בהם שני הרוגים בפעילות מבצעית וכוללת את זכריה באומל ז"ל שגופתו הוחזרה, שניים בתאונות אימונים והמלש"ב דביר שורק שנרצח בפיגוע. 12 חיילים במקרי התאבדות מצערים. ראש אכ"א: "כל חלל הוא עולם ומלואו ומשפחה שלמה שמאחוריו"

מספר החללים בצה"ל בשנת 2019 נמצא במגמת ירידה ביחס לשנים האחרונות – כך מסר היום (רביעי) ראש מטה אגף כוח האדם בצה"ל תא"ל מישל ינקו. לפי צה"ל, מדובר בהיקף החללים הנמוך ביותר מיום הקמת צה"ל. עוד אמר תא"ל ינקו כי, "למרות המגמה חיובית. זה לא מספיק. נמשיך לבחון בפרספקטיבה קדימה".

בהתאם לנתונים שהוצגו בשנת 2019, נפלו 27 חללים לעומת 43 בשנת 2018 ו -55 בשנת 2017. עוד ציין תא"ל ינקו כי שני חללים נהרגו בפעילות קרבית : רס"מ זכריה באומל, שהשתתף בקרב סולטן יעקוב במלחמת שלום הגליל ושגופתו הושבה ארצה, וגל קידן שנרצח בדקירה בצומת אריאל. בנוסף, החייל דביר שורק נרצח בפיגוע בעודו תלמיד ישיבה בגוש עציון.

ב-2018 היו 8 חללים בפעילות מבצעית וקרבית, בעוד ב-2016 לא היו כלל חללים מבצעיים וב-2014 – שנת מבצע "צוק איתן" – נפלו 66 חיילים. בצה"ל ציינו כי מספר החללים בכל סוגי התאונות הצבאיות נמצא גם כן בירידה – 10 בשנה החולפת, לעומת 16 ב-2018 ו-22 ב-2017. מדובר בנתון המוך ביותר בעשור האחרון. גם בהסתכלות על תאונות הדרכים חלה ירידה: בשנה החולפת נהרגו 5 חיילים בתאונות, לעומת 14 בשנה הקודמת. גם במקרה זה מדובר בנתון הנמוך ביותר בעשור האחרון.

גורמי המוות בשנה החולפת: חשד להתאבדות – 12 מקרים, 5 – תאונות דרכים, 3 – "נסיבות אחרות", 2 – פעילות מבצעית וקרבית, 2 – תאונות אימונים, 2 – מחלות, 1 – פעילות פח"ע. מתוך 27 החללים, 17 הם חיילי חובה, 4 מהם – נגדים, שני קצינים, שני אנשי צבא באשפוז רצוף שנפטרו ממחלה, חייל מילואים אחד ומועמד אחד לשירות הביטחון.

"מספר החללים מממשיך במגמת ירידה", אמר ראש מטה אגף כוח אדם, תת-אלוף מישל ינקו. לדבריו, "בין צה"ל למשרתיו יש מערכת יחסים ייחודית עם מחויבות של הצבא לחייליו. כל חלל הוא עולם ומלואו ומשפחה שלמה שמאחוריו. למרות השנה החיובית, אנו מחויבים להפיק לקחים, ללמוד בראייה לשנים קדימה ולהמשיך במאמץ להפחתת הנתונים, כי כל חלל הוא חלל אחד יותר מדי".

לדברי תא"ל ינקו, הירידה בכמות ההרוגים בתאונות דרכים נובעת מכמה צעדים של הצבא, בהם פעולות הסברה וחינוך, אכיפת מוגברת של המשטרה הצבאית עם משטרת ישראל והתקנת אמצעים טכנולוגיים על כלי רכב צבאיים לניטור ומעקב אחר הנהגים. למרות עלייה במספר בהשוואה ל-2018, הקצין הדגיש שבראייה של עשור נרשמה ירידה: "אנחנו ממשיכים להוריד את זמינות כלי הנשק עמם יוצאים חיילים הביתה ומגדילים את מספר הקב"נים ליחידות. לכל מקרה ההתייחסות הוא בחרדת קודש עם חקירת מצ"ח במקביל לוועדת בדיקה בראשות אלוף משנה".