הצצה למבצע האבטחה הגדול ביותר בתולדות היחידה הממלכתית לאבטחת אישים של שירות הביטחון הכללי: שלושה חודשים של תכנון והכנות, חמישים אישים מאובטחים מחו"ל, שיירות האישים המאובטחים כללו למעלה מ-30 רכבים כל אחת • צפו בהצצה לפעילות


צילום: תקשורת שב"כ

עם תום פורום השואה הבינלאומי שבשמו המבצעי נקרא "פני עתיד" בו לקחו חלק מספר רב של גורמים ישראל, החל ממשטרת ישראל, בית הנשיא, יד ושם, משרד החוץ ועוד, אך אחד המרכזיים והשקטים שבהם היה שירות הביטחון הכללי, השב"כ, שניהל את מבצע אבטחה מהגדולים והמורכבים בתולדות אגף האבטחה ובו היחידה הממלכתית לאבטחת אישים.

אל האירוע הגיעו כ-50 נשיאים וראשי מדינות, אשר מתוקף החלטת ממשלה, נמצאים באחריות אבטחתית של היחידה הממלכתית לאבטחת אישים בשירות הביטחון הכללי. המבצע הוגדר כמבצע שב"כ רחב היקף, ובו לקחו כ-600 עובדים מאגף האבטחה מהדיסיפלינות השונות – אבטחה, בידוק, סריקות נגד חבלה, לוגיסטיקה מבצעית, טכנולוגיה, מודיעין ומבצעים.

מימוש המבצע הוא שיאו של תהליך תכנון והכנה של למעלה משלושה חודשים טרם האירוע אשר כלל תיאום הדוק עם משטרת ישראל, יחידות אבטחת אישים של המנהיגים מהעולם וכלל גורמי הביטחון. ראש השב"כ נדב ארגמן אישר את התכניות האופרטיביות למבצע טרם האירוע וביקר במהלך המבצע בחפ"ק היחידה בשטח.

המבצע הוא הגדול ביותר של היחידה לאבטחת אישים מאז הקמתה. ניהול לוחות הזמנים של התנועות והאירועים דרש תכנון ארוך ודקדקני אשר בוצע בקפדנות ולאורך זמן, יחד עם תיאום הדוק בשיתוף כלל גורמי הביטחון ונציגי יחידות אבטחת אישים מכל העולם. האירוע נשלט על ידי חפ"ק אבטחה מרכזי ובו נציגים מכלל הגופים המעורבים.

מבצע מתנהל במקביל לשגרת המאובטחים הנוספים של היחידה – בארץ ובחו"ל. במבצע מבוצע שימוש באמצעי אבטחה טכנולוגים חדשניים ומתקדמים, בהם מערכות מתקדמות הנותנות מענה אבטחתי מול רחפנים, סנסורים מודיעיניים מתקדמים ושלל אמצעים גלויים וסמויים.

המבצע במספרים

שלושה חודשים של תכנון והכנות. חמישים אישים מאובטחים מחו"ל. כעשרה מבצעי אבטחה מורכבים אשר מתנהלים במקביל. שבעה חפ"קים פזורים בשטח אשר תפקידם הוא לתזמן, לנהל, לרכז ולתכלל את כל תמונת המצב, בניהם חפ"ק נייד אשר מדלג בין אתרי המבצע והוא בפיקוד כללי על מבצע האבטחה.

תנועת האישים מאירוע לאירוע התבצעו באמצעות 10 שיירות מרוכזות מכלל המלונות לאירועים בחזרה, שיירות האישים המאובטחים כללו למעלה מ-30 רכבים כל אחת. מאות אורחים ומשתתפים עברו תהליך בידוק בכל כניסה לאירועים בהם השתתפו האישים המאובטחים. אמצעי הבידוק ומניעת החבלה כללו עשרות שערי בידוק ומכונות שיקוף מתקדמות וכן מגוון אמצעים טכנולוגים לאיתור, מניעה וסיכול.