לקראת הצגת תכנית השלום סיירו שר הביטחון והרמטכ״ל ביהודה ושומרוןו קיימו הערכת מצב מיוחדת: "צה״ל והכוחות בשטח ערוכים לכל תרחיש. אנו ניצבים בפני ימים מכריעים של קביעת גבולות והחלת ריבונות, איומים מהצד הפלסטיני לא ירתיעו אותנו"


צילום: טל עוז / משרד הביטחון.

שר הביטחון, נפתלי בנט, קיים היום (שלישי) סיור בגזרת יהודה ושומרון, ביחד עם ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, כחלק מהיערכות מערכת הביטחון להצגת תכנית המאה של הממשל האמריקאי. בתוך כך, הנחה השר בנט את הכוחות להיערך לתרחיש של הסלמה מיידית בעקבות הצגת התכנית וכן להתססת השטח בהיעדר שיתוף פעולה מצד הרשות הפלסטינית.

השר קיים הערכת מצב בהשתתפות הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, מפקד אוגדת איו״ש, תא״ל יניב אלאלוף, וכלל מפקדי החטיבות המרחביות, במהלכה קיבל תמונת מצב עדכנית על הנעשה בגזרה, ועל המשמעויות שבהצגת התכנית.

בתום הערכת המצב אמר בנט כי, "מדינת ישראל ניצבת בפני ימים מכריעים של קביעת גבולות הקבע שלה והחלת הריבונות על ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. אני שומע איומים מהצד הפלסטיני. שום דבר לא ירתיע אותנו. אני מסיים עכשיו הערכת מצב באוגדת איו״ש, פגשתי את כל מפקדי החטיבות. מערכת הביטחון וצה״ל ערוכים לכל תרחיש. ממשלת ישראל צריכה לקבל החלטות ולא להירתע מאיומים".

צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון.

מוקדם יותר נמסר דובר צה"ל כי בהתאם להערכת המצב שמתקיימת בצה"ל באופן רציף, הוחלט על תגבור של חטיבת "הבקעה והעמקים" בכוחות חי״ר.

בתוך כך, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן החליט בפעם הראשונה להזמין את הנהגה של חמאס בגדה המערבית להשתתף בדיון שהוא מכנס הערב ברמאללה כדי להחליט על התגובה שלהם לתוכנית, שתפורסם באותה שעה – כך דווח ב'חדשות 12'. אמש דווח כי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הודיע למצרים כי הרשות הפלסטינית תניח לתושביה להביע את סירובם לעסקת השלום בדרכם.