אחרי המשבר בתקציב עולם הישיבות שנגרם כתוצאה מכך שעדיין לא עברה התקציב השנתי: לשכת ח"כ גפני מודיעה הערב כי "תקציב הישיבות והכוללים עבר, ויכנסו לחשבונות הבנק של מוסדות התורה לקראת סופ"ש". גפני: "נמשיך בפעילות להגדלת התקציב"

אחרי עצירת התקציבים: לשכת יו"ר ועדת הכספים ח"כ הרב משה גפני הודיעה הערב (שלישי) כי "תקציב הישיבות והכוללים עבר בס"ד. מוסדות התורה יוכלו לראות את התקציב בחשבונות הבנק ביום חמישי. חרף דרישתו של הרב גפני להשלמת הסכום עד לגובה המקסימלי, על מנת שלא לעכב את התקציב הוחלט על העברת התקציב כאשר במקביל תימשך הפעילות להגדלתו".

כזכור, לפני כשבוע דווח 'בוואלה' כי ראשי הסיעות החרדיות, יהדות התורה וש"ס, דורשות מראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם פתרון מיידי למשבר תקציב הישיבות, שנפגע משמעותית מאז תחילת השנה בשל הפלונטר הפוליטי והגדרתה של הממשלה כ"ממשלת מעבר". השר יעקב ליצמן נפגש ביום רביעי עם נתניהו והבהיר: "זו בעיה אמיתית, מחובתך להתערב בזה".

גורם בכיר במפלגות החרדיות צוטט בדיווח אומר כי "לא בטוח שאפשר יהיה למצוא פתרון". בשל העובדה שכבר שנה שלמה אין ממשלה פעילה, לא אושר תקציב המדינה לשנת 2020 מה שיגרור מכורח הנסיבות הפחתה משמעותית בכל תקציבי הממשלה. בין היתר, צפוי להיפגע גם תקציב עולם הישיבות משום שבחלקו הגדול הוא אינו נמצא בבסיס התקציב אלא בסעיף תמיכות, הדורשות אישור ממשלה להעברתן.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני אמר כי "נערכנו למצב הזה כבר לפני זמן רב כשהבנו שאנו הולכים שוב למערכת בחירות ושוב לא יהיה תקציב מדינה. נפגשתי עם שר האוצר כחלון ועם בכירי האוצר והם אמרו לי: 'מה אתה רוצה, הקיצוץ הוא בכל התחומים ובכל משרדי הממשלה', אבל הסברתי להם שתקציב הישיבות הוא משהו אחר לחלוטין. חייבים למצוא לזה מקור תקציבי, אסור להשאיר את הישיבות במצב כזה. הלכתי גם לראש הממשלה כמה פעמים ואנו מנסים למצוא פתרונות".

בראיון ל'יתד נאמן' מסביר גפני כי תקציב הישיבות המוגדר בסעיף תמיכות מחולק לפי מלאי התקציב הקיים ולכן יועברו בחודשים הקרובים סכומים נמוכים יותר. לדבריו, לא מדובר בקיצוץ עקרוני בתקציב הישיבות אלא בעובדה שמדובר בכספי תמיכות מתקציב שאזל ולא התחדש מתוקף העובדה שאין בישראל ממשלה מתפקדת. בשל כך, כשיאושר בעתיד תקציב המדינה והוא יכלול בתוכו את תקציב הישיבות, אזי יועברו הכספים רטרואקטיבית מחודש ינואר והלאה.

"הלקח מהמצב הזה הוא שעלינו לדאוג שכספי הישיבות יהיו בבסיס התקציב ולא בסעיף תמיכות, כדי שזה לא ייפגע גם אם תהיה שוב פגרת בחירות", מוסיף גפני. "אבל הדבר החשוב ביותר שעלינו לזכור, הוא שכדי שזה יקרה חייבים שתקום ממשלה ידידותית שתרצה לסייע לנו בנושא הזה ותאפשר לנו לאשר את תקציב הישיבות. מיותר לומר שאם חלילה תקום ממשלה אחרת שתקציב הישיבות לא יהיה בראש מעייניה בלשון המעטה, אז כל זה לא יקרה".