ראש הממשלה עדכן ש"החלת החוק הישראלי תיעשה בשתי פעימות". עוד בישר: "יוסרו כל ההגבלות על הבנייה ועל סוגיות נוספות שבעבר היו צריכות אישור אמריקני". גורם מדיני: נתניהו הנחה את מערכת הביטחון כבר בשבוע שעבר להיערך למהלך

ראש הממשלה בנימין נתניהו יביא ביום ראשון הקרוב לאישור הממשלה את ההחלטה להחלת החוק הישראלי על בקעת הירדן ועל הישובים היהודיים ביהודה ושומרון – כך הודיע נתניהו בתדרוך שקיים לכתבים בוושינגטון לאחר ההצרה המשותפת עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שחשף את "עסקת המאה". ראש הממשלה הביר כי, "ההכרה האמריקנית מונעת סנקציות בינלאומיות נגד ישראל במידה של סיפוח".

לדברי נתניהו, "החלת החוק הישראלי תיעשה בשתי פעימות – קודם אביא לאישור הממשלה בישיבה הקרובה החלטה להחיל את החוק הישראלי על בקעת הירדן וכל ההתנחלויות. לאחר עבודת מטה בישראל ובתיאום עם ארה"ב תובא לממשלה החלת החוק הישראלי על שטחים נוספים. זה ייקח קצת זמן. נבטל את הממשל הצבאי מעל חצי מיליון ישראלים בהתנחלויות בעקבות החלטת הממשלה".

נתניהו הכריז שבכך יסיימו כלל ההגבלות על הבנייה ביהודה ושומרון ולא יהיה צורך יותר באישורים מדיניים: "אחרי החלת החוק הישראלי יוסרו כל ההגבלות על הבנייה ועל סוגיות נוספות שבעבר היו צריכות אישור אמריקני. רוב המאחזים הבלתי חוקיים הם באזורים שיישארו בידי ישראל". ראש הממשלה אמר עוד כי, "ישראל מתייחסת באופן שווה לכל ההתנחלויות; דין איתמר כדין תל אביב. אף אחד לא ייעקר מביתו".

עוד הוסיף נתניהו כי במסגרת התוכנית, ישראל מקבלת הכרה אמריקנית לשטחים נוספים בגדה, כולל עתודות שטח לפיתוח התנחלויות וכי צה"ל ימשיך לשלוט בכל השטח, כולל צירי גישה: "ישראל תמשיך לעד לשלוט ביטחונית בכל שטחי הגדה ישראל". לדבריו, "לפלסטינים לא יהיה שדה תעופה, הם יקבלו רציף עבורם בנמלי אשדוד וחיפה. השליטה על כל מעברי הגבול תמשיך להיות בידי ישראל".

עוד אמר ראש הממשלה כי התוכנית "מציבה דרישות לפלסטינים ולא לישראלים כדי להיכנס למשא ומתן, והן: פירוז רצועת עזה, הפסקת תשלומים למחבלים, סיום התביעות בבית הדין הבין-לאומי, הפסקת ההסתה נגד ישראל, אי הצטרפות לארגונים בין-לאומיים ללא הסכמת ישראל. התנאים לסיום המשא ומתן הם: הכרה במדינה יהודית הכוללת את השטחים שסופחו, הכרה בריבונות על ירושלים, ויתור מוחלט על זכות השיבה".

נתניהו הוסיף כי, "הרעיון שהגו חוגים מסוימים על חלוקת ירושלים – נגנז. רעיון החזרה לקווי 1967 – נגנז. רעיון זכות השיבה – נגנז. אפילו פליט פלסטיני אחד לא יורשה לחזור לשטח ישראל. למעשה, ישראל תוסיף לשלוט לעד בכל השטחים ממערב לירדן". לדבריו, תוכנית טראמפ כוללת שינוי מהפכני בהשוואה לתכניות שלום שקדמו לה, במקום שארה"ב תציב לישראל דרישות, היא תציב מעתה דרישות לפלסטינים.

גורם מדיני בכיר הוסיף כי, "הנשיא טראמפ קורא לזה מדינה, אני לא מתווכח איתו. זו ריבונות מוגבלת. אם הפלשתינים יעמדו בתנאים ונצטרך לוותר על כפר עקב – יהיה משאל עם". הגורם המדיני הוסיף כי החלטת הריבונות תובא לאישרור הכנסת לאחר שתעבור בממשלה וכי "יש אפשרות לדון בחילופי שטחים במשולש וואדי ערה, אם ייפתח משא ומתן".

גורם מדיני עדכן בתדרוך כי ראש הממשלה הורה כבר בשבוע שעבר לראשי מערכת הביטחון להיערך להחלת ריבונות בבקעת הירדן, צפון ים המלח וביישובים היהודיים ביהודה ושומרון. בפגישה שנתניהו כינס עם ראש השב"כ נדב ארגמן, ראש המוסד יוסי כהן והרמטכ"ל אביב כוכבי הוא הנחה אותם להיערך לתרחיש של הסלמה ביטחונית אחרי העברת ההחלטה בממשלה.

עסקת המאה – תוכנית השלום • סיקור נרחב בחדשות JDN
פומפאו: "תוכנית השלום תצא לדרך, לא משנה מי ינהיג את ישראל"
בריטניה: "צעד חיובי לשלום"; האיחוד האירופי: "הזדמנות לפתוח מחדש"
אבו מאזן זועם: "מזימה שלא תעבור"; מצרים: "ללמוד את ההסכם"
עסקת המאה: ארה"ב תכיר בהתיישבות, ישראל תסכים להקפאה של 4 שנים • המסמך המלא
היועמ"ש על אפשרות לסיפוח בממשלת מעבר: "אבחן זאת משפטית"
בנט: "יש להביא להחלטת ממשלה את הצו להחלת הריבונות" • צפו
נתניהו לטראמפ: "אם הפלסטינים מוכנים, ישראל מוכנה לנהל מו"מ מיד"
טראמפ הציג את 'דיל המאה': "ירושלים תישאר בירת ישראל הלא מחולקת"
ההיסטריה בבית הלבן, העדכונים, הדרמות, ההתפתחויות והתגובות • כל העדכונים