סעיף המפתיע ב"עסקת המאה": חילופי שטחים מאוכלסים ביישובי המשולש כמו אום אל פחם, טירה, כפר קסם וגם ג׳לג׳וליה. ח"כ איימן עודה: "תוכנית הסיפוח וטרנספר של ביבי וטראמפ כוללת אור ירוק לשלילת האזרחות של מאות אלפי ערבים תושבי המשולש"

תכנית השלום של נשיא ארצות הברית טראמפ שהוצגה בבית הלבן כוללת סעיף מפתיע שמאפשר חילופי שטחים מאוכלסים ביישובי המשולש שיעברו לריבונות פלסטינית. בתכנית האמריקנית פירטו את כל יישובי המשולש המדוברים, המאוכלסים כולם בתושבים ערבים: כפר קרע, ערערה, באקה אל גרביה, אום אל פאחם, קלנסוואה, טייבה, כפר קאסם, טירה, כפר ברא וג'לג'וליה. ברשימה המשותפת זעמו על הסעיף וטענו כי מדובר ב"אור ירוק לשלילת האזרחות של תושבי המשולש" והגדירו את ההצעה כ"טרנספר".

בתוכנית האמריקנית נכתב כי "קהילות אלה, אשר בעיקרן מזדהות כפלסטיניות, היו במקור מיועדות להיות בשליטת ירדן במהלך המשא ומתן על קו שביתת הנשק בשנת 1949, אך בסופו של דבר סופחו על ידי ישראל מסיבות צבאיות שמאז הוקלו". לפי הסעיף בתכנית, "החזון בוחן את האפשרות, בהסכמת הצדדים, כי גבולות ישראל ייקבעו מחדש כך שקהילות המשולש יהפכו לחלק ממדינת פלסטין. בהסכם זה יהיו זכויות האזרח של תושבי הקהילות במשולש, כפופים לחוקים ולפסיקות השיפוטיות החלות ברשויות הרלוונטיות".

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה אמר כי, "תוכנית הסיפוח וטרנספר של ביבי וטראמפ כוללת אור ירוק לשלילת האזרחות של מאות אלפי ערבים תושבי המשולש. אנחנו נאבק בגזענות המופרעת הזאת בכל האמצעים שיש לנו. כל אזרח – ערבי ויהודי – שמאמין בדמוקרטיה ושלום מוכרח להתנגד לתוכנית המסוכנת הזאת. הטרנספר לא יעבור".

ח"כ יוסף ג'בארין אמר כי, "אום אל פחם היא עיר הולדתי. ואדי עארה הוא נוף חיי. במשולש חיים מאות אלפי אזרחים ערבים שזו מולדתם. תכניות הסיפוח של נתניהו וטראמפ כוללות סעיף שמניח את הקרקע לטרנספר ולשלילת האזרחות שלהם. נתניהו מסוכן, והוא יעשה הכל כדי לשמור על כס השלטון. ממשלת הימין הקיצוני מתפרעת וכולנו, כל האזרחים הערבים, בסכנה קיומית במולדת שלנו. כל אזרח, ערבי או יהודי, שערכי הדמוקרטיה והשוויון נר לרגליו, צריך לעמוד איתנו ולהיאבק יחד איתנו בתכנית המסוכנת הזו".

ח"כ אחמד טיבי הגדיר את בטוויטר את ההצעה כ"הזוי הזוי ומסוכן". לדבריו, "החזון של טראמפ כולל אפשרות של העברת יישובי המשולש כפוף להסכמת הצדדים.. במקום נוהרים באוטובוסים לקלפיות נתניהו ביקש מטראמפ אוטובוסים לטרנספר את האזרחים הערבים. לא יקום ולא יהיה". השר בצלאל סמוטריץ הגיב לו: "הרגע הזה שבו אחרי עשרות שנים של כפיות טובה, זריקת בוץ ורפש על מדינת ישראל והתעקשות על הזהות הפלשתינית של ערביי ישראל, טיבי וחבריו מתחננים להישאר אזרחים של המדינה היהודית… רק בשביל זה היה שווה".

גורם מדיני אמר בתדרוך לכתבים בפמיילת ראש הממשלה בוושינגטון כי קיימת אפשרות לחילופי שטחים בעתיד. בין השאר, תהיה ישראל מוכנה להחליף שטחים באזור המשולש – ואדי ערה וחולות חלוצה, תמורת שטחים בגדה. בסך הכל, אמר הגורם הבכיר, צפוים הפלסטינים לקייים שלטון אזרחי על כ-70% מהגדה. "כן, המושלש עלול להיות חלק מהרשות הפלסטינית".