ח"כ אילן גילאון יחד עם שאר חחברי סיעת מר"צ פנו הבוקר בדרישה לשר האוצר ושר העבודה והרווחה להציג מתווה להעלאת קצבת הנכות באופן מיידי, והבהירו כי אם לא יעשה - יפנו לבג״צ. ע"פ החוק היה אמור להיות מוצג מתווה עד לסוף שנת 2019

ח״כ אילן גילאון ומפלגת מר"צ פנו הבוקר (חמישי) באמצעות עו״ד גלעד ברנע, לשרי האוצר והעבודה והרווחה, ודרשו מהם להציג מתווה להעלאת קצבת הנכות באופן מיידי, והבהירו כי אם לא יעשה – יפנו לבג״צ. לפי החוק שחוקק בפברואר 2018, היה אמור להיות מוצג מתווה להמשך העלאת הקצבה עד לסוף שנת 2019. המתווה, כאמור, טרם הוצג, ובכך מתעלמת הממשלה מלשון החוק שהיא עצמה לקחה חלק בחקיקתו.

בפנייה נכתב: "עד היום לא הוגשו לממשלה "המלצות השרים" בעניין הגדלת שיעור קצבאות הנכות, בכך נמצאים השרים שרי האוצר והרווחה והעבודה מפרים ברגל גסה חובות שהוטלו עליהם ונקבעו בחוק. פנייתי זו נעשית אליכם על מנת שתפעלו כמתחייב ועתה, שאם לא תעשו כן, לא תיוותר ברירה, בשים לב לחומרת ההפרה כמו גם הפגיעה הקשה והנרחבת הקיימת והעתידית באוכלוסיות מוחלשות, אלא להביא העניין לפתחו של בית המשפט".

הרקע לפנייה: בעקבות הצעת החוק של ח״כ אילן גילאון להשוואת קצבאות הנכות לשכר המינימום שעברה בקריאה טרומית בדצמבר 2016, ולאחר מאבק ציבורי ארוך, בפברואר 2018 אושרה הצעת חוק להגדלת קצבאות הנכות בסכום כולל של כ-4.3 מיליארד שקל בארבע פעימות. זאת לאחר 15 שנה בהן הקצבה לא עלתה. בחוק שעבר נקבע כי הקצבה החודשית תגדל באופן הדרגתי בארבע פעימות, כאשר שתי הפעימות הראשונות בסך כולל של כ-2 מיליארד שקל אוחדו והועברו במרץ 2018, והעלו את גובה הקצבה לכ-3,300 ש״ח.

עוד נקבע בחוק, שעד סוף שנת 2019 יציגו שרי האוצר והעבודה והרווחה לממשלה המלצות לגבי אופן החלוקה של כ-2.3 מיליארד הנוספים הנותרים, בשתי פעימות בשנים 2020 ו-2021 כאשר הקצבה תגיע עד לסוף שנת 2021 לגובה של 3,700 ש״ח לפחות. שרי האוצר והרווחה לא הציגו עד כה לממשלה מתווה להמשך העלאת הקצבה בכפי שנקבע בחוק, כאשר הוועדה הבינמשרדית שהתכנסה לצורך גיבוש המתווה טרם סיימה עבודתה, והקצבה כאמור לא הועלתה בתחילת השנה. פנייה זו, אשר מופנית גם ליועץ המשפטי לממשלה, נעשית כחלק מהליך מיצוי הליכים אל מול המשרדים הרלוונטיים (משרד האוצר ומשרד העבודה והרווחה), לפני עתירה משפטית לבג״צ.

ח״כ אילן גילאון: "ממשלת ישראל הנוכחית היא ממשלה עבריינית ששמה פס על הנכים ולא מצייתת לחוקים שהיא עצמה חוקקה. הכמה מאות שקלים האלה אולי נשמעים לראש הממשלה ושריו ככלום ושום ודבר, אבל לאדם שאין ביכולתו לצאת לעבוד בגלל מגבלה כזו או אחרת, הכסף הזה הוא זה שמאפשר לו עוד תרופה שהוא חייב לקחת, או עוד שעת חימום בחורף. הסכמנו בזמנו למתווה הזה תחת ההבטחה בחוק שהקצבה תמשיך לעלות. רבע מיליון ישראלים חיכו לתוספת הזו. לאור העובדה שממשלת ישראל לא מקיימת את החוק ומתעלמת מאותם רבע מיליון נכים, זו פנייה אחרונה לפני עתירה לבג״צ. לא אתן לממשלה להתחמק מהתחייבויותיה".

עו״ד גלעד ברנע: "שרי האוצר והרווחה והעבודה מפרים חובה שקבע המחוקק. חובה שנקבעה ונועדה להיטיב את מצבם של החלשים והפגיעים ביותר בחברה הישראלית ולהביאם לכך שיוכלו להתקיים קיום ראוי בכבוד כיתר בנות ובני החברה בישראל. ההפרה היא בלתי מידתית ואם לא תיפסק עתה לא יהא מנוס מהבאת העניין לפתחו של בית המשפט העליון".