צילום: רועי עלימה / Flash90

תקציב משרד לעניינים אסטרטגיים יקוצץ משמעותית: "סיכון גדול"

החשב הכללי רוני חזקיהו הודיע: תקציב המשרד, המומנה על המאבק בדה-לגיטמציה נגד ישראל, יקטן ב-60% ביחס לאשתקד. במשרד לעניינים אסטרטגיים מתריעים כי "לאור תוכנית השלום של טראמפ, צפויים מאמצי החרם נגד ישראל להתגבר משמעותית"

 • 'דקות לפני השקיעה' כך נודע לליבי (25) שבעלה נהרג במירון

  תוכן מקודם

 • התקווה שהתבררה כטעות :"אמרתי לילדות: אבא בסדר, הוא ניצל "

  תוכן מקודם

 • דואגים עכשיו למשפחות אסון מירון תשפ"א >>>

  תוכן מקודם

 • כופר נפש לכפר על נפשותינו לפני ד'

  תוכן מקודם

עימות חריף בין השר גלעד ארדן לבין החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, לאור כוונת האוצר לקצץ ביותר ממחצית את תקציב המשרד לעניינים אסטרטגיים, כך פורסם הבוקר (ראשון) 'בישראל היום'.

ע"פ הפרסום , לפני כמה ימים הודיע החשב הכללי כי תקציב המשרד, הממונה על המאבק בדה־לגיטימציה נגד ישראל, יקטן ב־%60 ביחס לשנה הקודמת. במקום 96 מיליון שקלים בשנת 2019, החליטו באוצר כי יוקצו לו רק 39 מיליון בשנת 2020. לאור היקף הפעילות אשתקד, המשרד כבר מסר התחייבויות בשיעור 74 מיליון שקלים לשנת 2020, לאור בקשת האוצר להצטמצם לקראת 2020.

במכתב נזעם לחשב הכללי, שמתפרסם לראשונה 'בישראל היום' כותב ארדן כי "המשרד לנושאים אסטרטגיים מוביל בארבע השנים האחרונות את המאבק בקמפיין הדה־לגיטימציה והחרמות נגד מדינת ישראל, מתוקף החלטת הקבינט המדיני־ביטחוני".

"המשרד הצליח להצר ולצמצם את פעילות ארגוני החרם והמימון עבורם, באמצעות חשיפת קשריהם לטרור ואופיים האנטישמי . לא בכדי ארגוני הדה־לגיטימציה בעצמם
מתארים את שנת 2019 כאחת השנים הקשות שלהם, ומאשימים את המשרד לנושאים אסטרטגיים כמי שעומד בחזית הפעילות נגדם. המשמעות של תקציב זה (39 מיליון שקלים לשנת 2020) היא ביטול פעילויות רבות אשר ספקים וארגונים פרו־ישראליים בשטח נערכו אליהן מזה זמן רב, במסגרת הסכמים שנחתמו במהלך 2019-2018. במצב זה, אין למשרד כל יכולת לתת מענה לאתגרים הצפויים בשנה הקרובה, שחלקם יפורטו בהמשך".

עוד מדגיש ארדן כי "הקיצוץ המשמעותי בתקציב בתקופה רגישה זו מהווה סיכון אסטרטגי לישראל אל מול אתגרים בינלאומיים דחופים. המשרד לא יוכל למנוע פעילות חרם כלכלית ומשפטית ברחבי העולם כנגד חברות ענק, ייעצרו פרויקטים חשובים המתמודדים עם מאמציהם של מאות ארגוני BDS ברחבי העולם להוציא תחת ידם קמפיינים למיתוג ישראל כ'מדינת אפרטהייד'. הקיצוץ התקציבי יציב את המשרד על סף שיתוק תפקודי מוחלט, ויעניק יתרון דרמטי לארגוני דה־לגיטימציה ו־BDS", מתריע ארדן.

במשרד לעניינים אסטרטגיים מדגישים כי דווקא לאור תוכנית השלום של טראמפ, והכוונה להחיל את הריבונות של ישראל בחלקים מיהודה ושומרון, צפויים מאמצי החרם נגד ישראל להתגבר משמעותית בעתיד הקרוב. בנוסף, מציינים את כוונת בית הדין בהאג לפתוח בחקירה נגד ישראל כאתגר עצום שניצב לפתחה של ישראל, שכן הדבר יעודד ארגוני חרם לאתגר את ישראל בזירות משפטיות נוספות במקומות שונים בעולם.

ממשרד האוצר נמסר כי "נוכח הוראות סעיף 3ב' לחוק יסוד משק המדינה הקובע את אופן פעולת הממשלה בשנה ללא תקציב, הממשלה רשאית להוציא בכל חודש 1/12 מתקציב המדינה לשנת 2019. מדובר במסגרת הוצאה מצומצמת, המאפשרת, מעבר להוצאות המתחייבות על פי חוק, להוציא הוצאות חיוניות ודחופות בלבד".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן