קושנר: "אם הפלסטינים לא יעמדו בתנאים – לא צריך להכיר בהם כמדינה"

יועצו של נשיא ארה"ב אמר כי אם הרשות הפלסטינית לא תקבל את תנאי עסקת המאה, כמו שיפור הדמוקרטיה, "לא נוכל לגרום לישראל לקחת סיכון ולהכיר בהם כמדינה". קושנר הוסיף: "הדבר היחיד שמסוכן יותר ממה שיש עכשיו זו מדינה כושלת"

 • 'דקות לפני השקיעה' כך נודע לליבי (25) שבעלה נהרג במירון

  תוכן מקודם

 • "ישראל זרק אותי למעלה ונפטר" העדות המזעזעת של בנימין

  תוכן מקודם

 • התקווה שהתבררה כטעות :"אמרתי לילדות: אבא בסדר, הוא ניצל "

  תוכן מקודם

 • איך אספר לילדים שאבא נפטר? סערי קרויס בשחזור קשה

  תוכן מקודם

ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר וחתנו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, התייחס הלילה לעסקת המאה (בין ראשון לשני): "אם הפלסטינים רוצים לחיות חיים רגילים ונורמליים, כעת יש לנו מסגרת שבתוכה ניתן לעשות זאת", אמר קושנר בריאיון לרשת CNN, "אם הפלסטינים לא חושבים שהם יכולים לעמוד בתנאים האלה, אני חושב שאנחנו לא יכולים להביא את ישראל לקחת את הסיכון ולהכיר בהם כמדינה".

קושנר תיאר את הרשות הפלסטינית כ"מדינת משטרה" ואמר שהפלסטינים "כלואים תחת השלטון הנוכחי". לדבריו, "זו לא בדיוק דמוקרטיה משגשגת". לדברי קושנר, "הדבר היחיד שמסוכן יותר ממה שיש לנו עכשיו זו מדינה כושלת". עוד הוסיף, "אנחנו רואים מה קורה בכל המזרח התיכון כשיש מדינות נכשלות, ואת הסיכון שזה יוצר לאמריקה ולשכנותיה, בהתפשטות של טרור ושל עמדות רדיקליות".

"יש לך ויכוח טריטוריאלי", הסביר יועצו של טראמפ. "ישראל הייתה מותקפת כבר הרבה פעמים בעבר, ועל אף המלחמות המגננתיות הללו הם הצליחו לפרוח כמדינה דמוקרטית, מבחינה צבאית מבחינה כלכלית, טכנולוגית. מנגד יש לך את הפלסטינים, חמישה מיליון פלסטינים, כלואים תחת החוקים שיש להם עכשיו. המנהיג שלהם, שאני מאמין שבאמת רוצה בהסכם, נמצא בשנה ה-16 של קדנציה בת 4 שנים – אז אני לא חושב שאפשר לקרוא לזה דמוקרטיה פורחת. לאנשים אין את היכולת לצמוח".

בתוך כך, ד"ר מייק אוונס, נוצרי אוונגליסט המייעץ לנשיא ארצות הברית, התייחס בריאיון ל'כאן חדשות' לביקורת בימין הישראלי על תוכנית השלום של הנשיא ואמר כי,"אין צורך ללחוץ". לדבריו, "אני שומע המון דאגה, ושאנשים מאוכזבים לגבי התוכנית – אבל צריך להיות סבלניים ולהבין שיש פה הישג לישראל, וצריך להודות על התוכנית שהציג הנשיא טראמפ".

אוונס, מייסד מוזיאון ידידי ישראל בירושלים, וחבר בוועדה המייעצת לנשיא האמריקני, הוסיף כי, "יש לכם הזדמנות שמעולם לא הייתה לכם. טראמפ ימשיך לתמוך בישראל, אז לא צריך לדאוג". הוא הוסיף ש"מעולם לא היו מנהיגים ערביים שתמכו ברעיון כזה, ואתם לא רוצים לפגוע ביחסים עם מדינות המפרץ. זאת תוכנית שרק שוחררה, כולם צריכים לנשום. בנוסף לכך, שתי המפלגות הגדולות בישראל תומכות בה".

שליחו לשעבר של טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, תקף אתמול את אבו מאזן ואמר כי הוא לא מדבר על הבעיה הגדולה יותר עבור הפלסטינים – טרור חמאס הממומן על ידי איראן: "הנשיא עבאס מדבר אל הליגה הערבית ומגנה את התכנית שנועדה ליצור עתיד מזהיר עבור הפלסטינים, אך איש אינו מדבר על הבעיה מספר אחת עבורם – טרור חמאס במימון איראן – אשר גורם סבל רב לפלסטינים וישראלים".

כזכור, שלשום דחתה הליגה הערבית בקהיר את תוכנית השלום של טראמפ ומסרה כי התוכנית לא תוביל לשלום. שרי הליגה הודיעו כי לא ישתפו פעולה עם ארה"ב ביישום התוכנית והתריעו לבל תנסה ישראל לממש את התוכנית בכוח באופן חד-צדדי. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן תקף בחריפות את ישראל ואת ארה"ב ובהתייחסות לדרישה שיכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית.

בכיר בממשל האמריקני הגיב להחלטת הליגה ואמר כי "אם הליגה הערבית לא תנסה גישה אחרת – הגורל של העם הפלסטיני לא ישתנה". לדברי הגורם, "ארצות הברית מעריכה את ההצהרות החיוביות של מדינות ערביות רבות על חזון הנשיא טראמפ במהלך כינוס הליגה הערבית היום בקהיר. רק על ידי רצון לנסות גישה חדשה נבצע פריצת דרך בסכסוך שהותיר את העם הפלסטיני לסבול במשך עשרות שנים".

2 תגובות

לפחות מישהו גבר.. שמולנים תלמדו?

שטראמפ יקדם חוק שגם הישראלים תהיה זכות בחירה לנשיאות של ארה" ב… אנחנו איתו.

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן