במערכת הביטחון עולה חשש לפיו הג'יהאד האסלאמי ינצל את המצב וישגר רקטות לעומק שטח מדינת ישראל. עקב זאת, תגבר צה"ל את אזור הדרום בסוללות כיפות ברזל. האיראנים מפעילים לחץ על חמאס ועל הג'יהאד האסלאמי לבצע פיגועים נגד ישראל

במערכת הביטחון עולה חשש לפיו הג'יהאד האסלאמי ינצל את המצב ברצועת עזה וישגר רקטות לעומק שטח מדינת ישראל – כך דווח ב'וואלה'. עקב זאת, תגבר צה"ל את אזור הדרום בסוללות כיפות ברזל. במקביל, מתקיים מאמץ בתיווך מצרים להרגיע את השטח ולרסן את חמאס. גורמים במערכת הביטחון מעריכים שחמאס חושש להצטייר כמשתף פעולה עם ישראל במסגרת המו"מ להסדרה.

על פי הדיווח של אמיר בוחבוט, האיראנים מפעילים לחץ על חמאס ועל הג'יהאד האסלאמי לבצע פיגועים נגד ישראל כדי להשפיע על מערכת הבחירות בישראל. החשש הוא שהג'יהאד ינצל את חוסר המוטיבציה של חמאס וישראל להגיע למערכה כדי לבצע פיגוע, ייתכן מאוד באמצעות שיגורי רקטות., במיוחד כשבשבועות האחרונים צה"ל תוקף רק יעדי חמאס בתגובה להפרחות בלוני הנפץ ושיגורי רקטות.

אמש דווח ב'כאן חדשות ' כי גורם ביטחוני אומר שירי הרקטות מרצועת עזה לשטח ישראל במהלך סוף השבוע האחרון בוצע בהסכמת חמאס. במערכת הביטחון מבינים שחמאס מאפשר את ירי הרקטות בארבעת הימים האחרונים וכי אם הארגון לא היה רוצה בירי – הוא לא היה מתבצע, ולכן רואים בארגון כאחראי. למרות זאת, בישראל עדיין מעריכים שחמאס מעוניין להתקדם בהסדרה.

אתמול החל תרגיל צבאי מטכ"לי נרחב המדמה תרחיש לחימה במתאר רב-זירתי. "מטרת התרגיל היא שיפור כשירות הפעלת מאמץ האש הרב זירתי, ושיפור הסנכרון והממשקים בין המפקדות והגורמים המפעילים אש בצה"ל", נמסר מדובר צה"ל. במסגרת התרגיל, שיופעל במתכונת תרגיל מפקדות, יתורגל תכנון מטרות רב זרועי ותרחישים שונים בדגש על שיתופי פעולה, תכנון רב מערכי והפעלה בחירום.

עוד נמסר מדובר צה"ל הבוקר, התרגיל מתבצע בשיתוף פעולה בין פיקוד הצפון, פיקוד הדרום, זרוע היבשה, כוחות האוויר, הים, אגף המודיעין ואגף התקשוב וההגנה בסייבר. התרגיל עתיד להתקיים עד יום ד', נועד לשמור על כוננות וכשירות כוחות צה"ל בכלל הגזרות ותוכנן מראש כחלק מתכנית האימונים לשנת 2020.

כזכור, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הודיע במוצאי שבת על עצירת הכנסת מלט לרצועת עזה וקיצוץ 500 היתרי כניסה לישראל עבור סוחרים עזתיים החל ממחר בבוקר ועד להודעה חדשה. "זאת בעקבות המשך ירי הרקטות והפרחת בלוני התבערה מהרצועה לשטח מדינת ישראל", נמסר.

מטעמו של המתאם נמסר כי, "ההחלטה התקבלה בתום התייעצויות ביטחוניות ולאור פעולות טרור חוזרות ונשנות מצד רצועת עזה נגד אזרחי ישראל בשבועות האחרונים, אשר מהווים הפרה של הריבונות הישראלית. חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה כלפי ישראל, והוא יישא בהשלכות לאלימות המופעלת כנגד אזרחי ישראל".