טרור המים: משרד האוצר סירב לבקשת שירות בתי הסוהר לרכוש מערכת חדשה שתמנע מאסירים ביטחוניים בזבוז מאות אלפי קוב מים בשנה בשווי של מיליוני שקלים על חשבון משלם המיסים הישראלי, השר לביטחון פנים: "החלטת האוצר הזויה ולא מוסרית"

"טרור המים" על ידי האסירים הביטחוניים צפוי להימשך. זאת לאחר שמשרד האוצר סירב לאחרונה לאפשר לשירות בתי הסוהר לרכוש מערכת חדשה שהיתה אמורה לשים סוף לבזבוז המים המכוון של האסירים הביטחוניים ולחסוך למשלם המסים עשרות מיליוני שקלים בשנה, כך פורסם הבוקר (שלישי) 'בישראל היום'.

ביולי 2018 נחשף כי האסירים הביטחוניים הכלואים בבתי הסוהר בישראל מבזבזים מאות אלפי קוב מים בשנה בשווי של מיליוני שקלים. על פי נתוני השב"ס, בזמן שצריכת המים החודשית לנפש בישראל עומדת על כ־5 קוב מים, צריכת המים של אסיר ביטחוני בשנת 2019 עמדה על כ־20.5 קוב.

אסיר פלילי לעומת זאת צרך בשנת 2019 כ־11 קוב מים בחודש. בדיונים שנערכו במטרה לעצור את התופעה עלה כי צמצום של 5% בצריכת המים בשנת 2019 בקרב האסירים הביטחוניים מהווה חיסכון של כ־700 אלף שקלים למשלם המסים.

בשב"ס מודעים כבר זמן רב לנושא, אולם הקושי לטפל בו נעוץ בעובדה שבניגוד לכלל האסירים שמשתמשים לרוב במקלחות משותפות, המקלחות של האסירים הביטחוניים נמצאים בתוך תאיהם, והדבר אינו מאפשר שליטה בבזבוז המכוון.

במשרד לביטחון הפנים כינו את התופעה כ"טרור מים" על רקע לאומני שמבצעים האסירים, וזאת בכוונה לפגוע במשק המים בישראל, וכבר לפני יותר משנה דרש השר לביטחון הפנים מאנשי שירות בתי הסוהר למצוא פתרון לתופעה ולהפסיקה באופן מיידי. "הם פותחים את המים במקלחות במהלך הלילה ונותנים למים לזרום", מתארים בשב"ס את התופעה.

הנזק הכלכלי שהדבר גורם הוביל את השב"ס לנקוט הליכים ובמסגרת זו הוגדרה התופעה כיעד ארגוני שיש להפסיקו. ממלא מקום נציב שב"ס גונדר אשר וקנין הנחה להגדיר את צמצום המים כמדד הצלחה למפקדי בתי הכלא השנה. כדי לתת לכך מענה התקשר שירות בתי הסוהר בחודשים האחרונים עם חברה אזרחית שהוכיחה כי ניתן לשלוט בצריכת המים מרחוק ובכך לשים קץ לבזבוז המיותר. רכישת המערכת נאמדת בכ־2.3 מיליון שקלים, ולטענת גורם בכיר בשב"ס מדובר במערכת חסכונית, שאת עלותה ניתן להחזיר בתוך כשנה.

אלא שע"פ הפרסום 'בישראל היום', לאחרונה התקיימה ישיבה בנושא בוועדת חריגים אצל החשב הכללי באוצר ובה הציגו אנשי שב"ס את חיוניות ונחיצות התקנת המערכת, אך אנשי האוצר סירבו לאשר את תקצובה, בין היתר בטענה שהדבר אינו הכרחי בעת הזו.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס להחלטת האוצר ואמר כי "החלטת האוצר הזויה ולא מוסרית. לא ייתכן שאזרחי ישראל ישלמו חשבונות מים וילדינו יתחנכו לחסוך במים כמשאב לאומי, ואילו מחבלים בזויים יוכלו לבזבז בזדון מים בלי חשבון בבתי הכלא שלנו. זה טירוף שחייב להיפסק, והחלטת האוצר מונעת זאת ובעצם גם גורמת להמשך הבזבוז". מאגף החשב הכללי נמסר כי "ועדת החריגים לא מתנהלת מול משרדי הממשלה באמצעות התקשורת".