Flash90

יחליף את אבו מאזן? מאג'ד פרג' מוביל במרוץ לתפקיד יו"ר הרשות הפלסטינית

הקרב על הירושה: למרות הקריאות של אבו מאזן ל"ימי זעם" בשטחי הרשות הפלסטינית ביו"ש, בכירי ההנהגה דווקא פועלים להביא לרגיעה באיזור, וזאת בגלל רצונם לרשת את כסאו של עבאס, המועמד המוביל הוא מאג'ד פרג' שאף מטפח יחסים מצוינים עם ישראל וארה"ב
 • 8 ילדים מבקשים עזרה: נשארנו לבד בלי אמא

  תוכן מקודם

 • "עניה סוערה" העבירו את שמכם לתפילת שר התורה ביום הושענא רבה.

  תוכן מקודם

 • "הם עברו מספיק בחיים, תעזרו לי לשמח אותם" ברכי מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

 • "עניה סוערה" העבירו את שמכם לתפילת שר התורה ביום הושענא רבה.

  תוכן מקודם

השקט והאדישות היחסית ברחוב הפלשתיני בגדה המערבית לקריאות ל"ימי זעם" בעקבות תוכנית המאה – נובעים לא רק מהעובדה כי הציבור הפלשתיני מאס בהנהגה, אלא משום שאותם בכירים פלשתינים, מודעים היטב לכך שפרובוקציות ואלימות יפגעו באינטרסים האישיים שלהם, כך פורסם הבוקר 'בישראל היום'.

השגרה החיובית בגדה מאפשרת למדינות התורמות מאירופה ומהמערב בכלל להזרים לרשות עשרות ואף מאות מיליוני דולרים המיועדים לרווחת הציבור הפלשתיני. בד בבד, לשליטי מדינות ערב, כגון מצרים, סעודיה ומדינות המפרץ הפרסי יש אינטרס מובהק שיישמר השקט ברחוב הפלשתיני. כך, גם ממלכת ירדן החוששת מזליגת האלימות בשטחים – אם תפרוץ – אל שטחי הממלכה.

"בכירי ההנהגה, ובעיקר אלה הרואים עצמם יורשים לאבו מאזן, מודעים לאפשרות שהפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל ומעשי אלימות, אם יפרצו, יחזרו אליהם כבומרנג", אומר בכיר פלשתיני ל"ישראל היום". נאומו הלא ממוקד של יו"ר הרשות בכינוס שרי החוץ הערבים הדגיש את אשר ידוע לכל מי שעוסקים בנעשה בזירה הפלשתינית: הראיס בן ה־84 נמצא בערוב ימיו הפוליטיים. על אף גילו המבוגר, אין בנמצא מי שיכול להצביע על יורש לראיס. בעקבות כך, יש חשש כבד כי ביום שבו אבו מאזן יפנה את כיסאו תיגרר הרשות הפלשתינית לאנרכיה.

לא בכדי מתח ביקורת חתנו ויועצו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, על מקורבו של אבו מאזן, ד"ר סעיב עריקאת, שעמד בראש צוות המשא ומתן הפלשתיני. הביקורת מכוונת, למעשה, למרבית הגווארדיה הוותיקה שכוללת גם דמויות כגון סגנו של אבו מאזן מחמוד אל־עאלול, ויו"ר התאחדות הכדורגל ג'יבריל רג'וב.

מאז התמנה לתפקידו, נמנע אבו מאזן מלמנות סגן שישמש יורשו. גם אם היו מי שניסו לקרוא תיגר על מנהיגותו, כגון ראשי הממשלה לשעבר סלאם פיאד וראמי חמדאללה, הם מצאו עצמם מסולקים. "אבו מאזן והסובבים אותו דאגו לחסל פוליטית את מרוואן ברגותי, הכלוא בישראל", סיפר בכיר פלשתיני, שציין כי "מחנה התמיכה שהיה לו התאדה".

ואולם, יש במערכת הפוליטית הפלשתינית מי שמסמנים שלוש דמויות שעשויות לתפוס את השלטון ברשות הפלשתינית ביום שאחרי אבו מאזן. בכירים ברשות ובישראל מסמנים את ראש מנגנוני הביטחון הפלשתיני מאג'ד פרג' כבעל הסיכויים הטובים ביותר לרשת את כיסאו של הראיס. פרג', המכונה אבו בשאר, בעל דרגה המקבילה לאלוף. בניגוד לקודמיו, ג'יבריל רג'וב ותאופיק טיראווי, הוא מקפיד שלא להתבלט או להתראיין. מנגד, הוא מבין את הנעשה בשטח ואתמול ניצל ביקור של אבו מאזן במפקדה שלו כדי להפיץ תמונות.

"הצילום נועד להפריך שמועות על נתק עם אבו מאזן", הגיב בכיר פלשתיני. הבכיר הוסיף כי מדובר במסר של אבו מאזן לכל מי שלוטש עיניים לכס הראיס כיורש. פרג' משרת במנגנוני הביטחון מ־1995 ומונה לתפקידו הנוכחי ב־2009, הוא נולד והתחנך במחנה הפליטים דהיישה בבית לחם. פרג' היה חלק מתנועות הנוער של הפת"ח ונכלא לראשונה בישראל ב־1987. מאז, הוא נעצר ונכלא בבתי הכלא בעיקר בשנות האינתיפאדה הראשונה וריצה במצטבר שש שנות מאסר.

עם זאת, במהלך השנים טיפח פרג' יחסים מצוינים עם מערכת הביטחון הישראלית וה־CIA; "הם אוהבים אותו", אמר ל'ישראל היום' גורם ביטחוני ישראלי בכיר. לדברי אותו גורם ביטחוני, פרג' גם פיתח יחסים קרובים עם קצינים ישראלים בכירים, ובראשם מתאם פעולות הממשלה בשטחים לשעבר (מיל'), יואב (פולי) מרדכי. "בין השניים יש יחסי קרבה כמו היו אחים מבטן ומלידה", מספר גורם פלשתיני. עם זאת, יש ברשות מי שאינם אוהבים את יחסי הקרבה שפיתח פרג' עם מקביליו בישראל וארה"ב. בחמאס אף כינו אותו "משתף פעולה".

הדמות השנייה הלוטשת עיניה לכיסא יו"ר הרשות הוא חבר הוועד המרכזי של הפת"ח, תאופיק טיראווי. טיראווי עשה את לימודיו האקדמיים בלבנון, שם הצטרף בשלהי שנות ה־60 לפת"ח. בעקבות פעילותו, נכלא טיראווי בכלא הסורי וב־1994 הוא שב לגדה המערבית מתוניס עם ההנהגה הפלשתינית בראשות יאסר ערפאת.

באינתיפאדה השנייה, בתפקידו כראש מנגנוני הביטחון המסכל, הואשם טיראווי בתכנון פיגועים ומימון טרור. הוא היה בין המבוקשים הנצורים עם ערפאת במוקטעה ואף הוגדר בישראל כ"מבוקש מספר אחת". עם זאת, גורמים פלשתיניים אומרים כי "אבו מאזן לא מאמין למילה שיוצאת מפיו של טיראווי".

כתבות קשורות

מתקפה חריפה: "בנט נתן נאום ריק מול אולם ריק ובזבז מילים ריקות"
בנט נואם באו"ם על הממשלה: "החל כטעות פוליטית והפך למטרה לאחדות"
עֽוֹמְסֵֽי עֲרָבָֽה לְהַקִּֽיף מִזְבֵּֽחַ: הושענא רבה בכותל ובפסגת הר הזיתים • תיעוד
אֲנִי וָהוֹ הוֹשִׁיעָה נָּא: הושענא רבה באתרא קדישא מירון על ציון הרשב"י
בשמחת בית השואבה בביתר עילית: חולה קורונה מאומת
לשאוב דליים של שמחה לכל השנה: קצר ולעניין על שמחת תורה • צפו
אוּשְׁפִּיזִין קַדִּישִׁין: 3 ח"כים מספרים בסוכה של מי היו רוצים להתארח
הבחירות בגרמניה: ניצחון דחוק לסוציאל-דמוקרטיים - "שולץ היה הימור נכון"
רעידת אדמה חזקה בכרתים: דיווח על הרוג אחד ו-9 פצועים • צפו
מנכ"ל משרד הבריאות לבתי החולים: לא ניתן למנוע טיפול רפואי מאדם ללא תו ירוק
גנץ אישר שורת מינויים במטה הכללי: האלוף תומר בר ימונה למפקד חיל האוויר
כִּי בַסֻּכּוֹת הוֹשַׁבְתִּי • עריכת השולחן לכבוד החג בחצה"ק ספינקא
בשולי העצרת הכללית: בנט נפגש עם שרים מבחריין ואיחוד האמירויות
החל מהיום: לא יבוצעו טסטים לנבחנים שלא יציגו תו ירוק בתוקף או בדיקת קורונה
וְהָיוּ לַאֲחָדִים בְּיָדִי • האדמו"ר משאץ אשדוד בנענועים
בחסדי שמים: שיפור במצב הלוחמים שנפצעו קשה ליד ג'נין
אחרי יותר מחודש שלא כונס ובצל הביקורת: קבינט הקורונה יתכנס בראשון
עימותים אלימים וירי חי בדרך לקבר יוסף בשכם: שני לוחמים נפצעו • צפו

2 תגובות

 1. למגיב הקודם.
  אפשר לשאול כמה קבלת על התגובה ?
  ואיפה אפשר להתקבל לעבודה הזאת ?
  במטה כחול לבן ישירות או אצל מישהו אחר ?

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו