Yossi Zamir/FLASH90

קושנר: "ישראל התחייבה לא לספח לפני הבחירות"; על הטרור: "אבו מאזן אשם"

יועצו של הנשיא טראמפ תקף את יו"ר הרשות הפלסטינית: "מי שמוכן להנהיג מדינה לא קורא לימי זעם אם הוא לא מקבל מה שהוא רוצה". על ההצהרה הצפויה של אולמרט עם אבו מאזן: "פתטי, הוא צריך לעזור במקום לנסות להשיג כותרות כשאינו רלוונטי"

 • טעים להכיר- שוקו תנובה מתחדש בעיצוב ובטעם! תנובה משדרגת את השוקו במיוחד בשבילכם, באריזה חדשה וטעם נהדר!

  תוכן מקודם

 • החברותא של גרינבוים מספיד:"היה קופץ משמחה בעת הלימוד"

  תוכן מקודם

 • 40 שנה ראשי הישיבות מתכנסים לכבודה של תורה

  תוכן מקודם

 • "אני הייתי שם" העולם יתחלק ל-2 אלו שהיו איתי יחד בזוועה ואלה שלא

  תוכן מקודם

ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר וחתנו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, תקף הלילה (בין חמישי לשישי) את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן והאשים אותו בליבוי המתיחות והאלימות ביהודה ושומרון מאז פרסום תוכניות השלום של הממשל האמריקני, והטיל עליו את האחריות לגל הפיגועים של היממה האחרונה: "אני חושב שיש לו אחריות, הוא קורא לימי זעם בתגובה ואמר את זה אפילו לפני שהוא קרא את התוכנית". לדבריו, "אבו מאזן הוא האחראי לאירועים האלימים האחרונים בישראל".

"הוא דחה את התוכנית עוד לפני שראה אותה. אני חושב שהוא הופתע מכמה שהתכנית הייתה טובה וביצר את עצמו בעמדה עוד לפני שהתכנית פורסמה. אני לא יודע למה הוא עשה את זה אבל זו הייתה החלטה שלו". לדברי קושנר, אבו מאזן מעלה נקודות מהעבר כשהמצב בשטח השתנה, ו"ייתכן שזו ההזדמנות האחרונה לפתור את המצב". קושנר ציין כי נפגש עם 4 פעמים יו"ר הרשות, אך זה לא רצה לרדת לפרטים אלא רק לקבל מחוות בתמורה לפגישות.

"יש היסטוריה ארוכה של ההנהגה הפלסטינית לשלם למשפחות של טרוריסטים ולהצית אינתיפאדות כשהם לא מקבלים את מה שהם רוצים. אני חושב שהקהילה הבינלאומית כבר קצה ועייפה בהתנהלות הזו, מנקודת מבט אמריקנית לא נסבול את זה, לא נעלים עין מהתנהגות רעה. אם אתה רוצה שתהיה לך מדינה אתה צריך להוכיח שיש לך יכולת למדינה מתפקדת. אנשים שמוכנים להקמת מדינה לא קוראים לימי זעם ומעודדים את האנשים שלהם לאלימות אם הם לא מקבלים את מה שהם רוצים".

יועץ הנשיא התייחס גם, פעם נוספת, לקריאות בימין להחיל ריבונות בבקעת הירדן והישובים היהודים ביהודה ושומרון והדגיש בפני כתבים בארה"ב שהממשלה בישראל הסכימה לא להחיל ריבונות לפני הבחירות: "בממשלת ישראל התחייבו שלא לבצע שום מהלכי סיפוח עד לבחירות בחודש הבא". לדבריו, לתוכנית יש שתי מטרות: האחת היא לאפשר לפלסטינים חיים טובים יותר, והשנייה היא להבטיח שבטחון ישראל לא יפגע מכך.

קושנר התייחס לדיווח כי בכוונתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לכנס בשבוע הבא בניו יורק מסיבת עיתונאים עם אבו מאזן בו יכריז על התנגדותו לעסקת המאה של טראמפ: "אני מוצא שזה כמעט פתטי כאשר מבקרים את מאמצינו, במקום לנסות ולפתור בעיות", אמר היועץ האמריקני הבכיר, "זה כנראה נובע מקנאה של אותם אנשים, שלא הצליחו לעשות זאת בעצמם. אולמרט צריך לעזור לתכנית השלום, ולא לנסות לתפוס כותרות כשהוא לא רלוונטי".

הבכיר האמריקני סיפר כי צוות הבית הלבן נועץ במהלך ההכנה על התוכנית עם בכירים לשעבר שעסקו בנושא והיו מעוניינים לסייע ולא לתקוף: "אם יש חילוקי דעות זו כמובן דעתך אבל להרבה מהאנשים האלה הייתה הזדמנות לפתור את זה והם נכשלו. שוב, אני לוקח את הפידבק שלהם והביקורת, דיברתי עם הרבה אנשים שהיו מעורבים ואנשים שמצאתי שבאמת רוצים פתרון הם אלה שפנו אלינו באופן פרטי ונתנו את הפידבק שלהם והתובנות".

יועצו הבכיר של הנשיא האמריקני ששוחח עם כתבים לקראת הדיון על תכנית השלום במועצת הביטחון של האו"ם בשבוע הבא הוסיף כי, "ביקשנו מחברות המועצה להסתכל על המסמך ובלי דעות קודמות להגיד ביושר: 'אם הייתם ישראל, לאיזה עוד פשרות טריטוריאליות הייתם מסכימים? אם הייתן בנעליה נוכח המצב הבטחוני והיסטוריה של טרור, איזה עוד פשרות היא יכולה לעשות בנוסף כדי ליצור הסכם שלום?'. צריך בסוף את שני הצדדים אבל לא נצליח אם נמשיך לעשות בדיוק את מה שעשינו בעבר".

לטענת קושנר, ההצעה האמריקנית עשויה להיות הסיכוי האחרון לפתרון, משום ששיעור ההתרחבות של "ההתנחלויות" הישראליות עלול למנוע את המדינה הפלסטינית העתידית. נכון לעכשיו, הוסיף קושנר, "קשה מאוד לראות מצב רציף בו אתה יכול לנסוע מצד אחד לצד השני", אבל זה עדיין אפשרי. לדבריו, הדבר הכי מועיל שהפלסטינים יכולים לעשות כרגע זה לשבת עם הישראלים ולעבור על התוכנית "שורה אחר שורה".

5 תגובות

אהוד אולמרט עוד מעט פורים וחסר לנו כמה ליצנים כמוך

חבל שאין לו כיפה!! הוא יהודי. ונראה איכפתי. וחכם..

שלא יכתיב לנו מה לעשות בבית שלנו ובארץ שלנו!!!

הטרור זו מציאות כואבת
כשיקברו כל מתאבד בנבלת חזיר מתועד
ומשפחתו לא תקבל את גופו
וכל אנשי כפרו יועברו למדבר סהרה ע"ג טילי יריחו ובלצגב"א
גם בקום המדינה הם השתוללו ושלמנו מחיר דמים יקר ואנחנו פה לעד

יפה

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן